Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

«Транспортний безвіз»: відповіді на найпоширеніші запитання українського експортера

Питання дозволів на міжнародні вантажоперевезення в країни ЄС - щорічна «біль» українського експортера. Так, для прикладу, Польща на 2022 рік встановила квоту в 160 тис. дозволів. Це заставило українських експортерів знову шукати шляхи вирішення цієї проблеми ще на початку року.

Втім війна внесла свої корективи в стратегічні питання міжнародної торгівлі, зокрема експорту та логістики. Ще в квітні 2022 року низка країн скасувала вимоги на отримання дозволів на міжнародні вантажоперевезення для гуманітарних вантажів (Нідерланди, Німеччина, Чехія, Австрія тощо). В свою чергу, такі країни як Туреччина, Болгарія, Грузія та інші, тимчасово повністю скасували вимоги щодо отримання дозволів на двосторонні міжнародні та транзитні перевезення. Водночас, у багатьох країнах ЄС (наприклад, Польщі) для перевезення комерційних вантажів були потрібні такі дозволи, що додатково обтяжувало український експорт, який і так значно втратив свої обсяги через війну.

2 червня Україна розпочала перемовини з ЄС щодо лібералізації цих питань і вже 29 червня було підписано Угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом або як називають її «в народі» - Угода про транспортний безвіз.

То ж що таке «транспортний безвіз»?

Це тимчасове скасування вимоги про отримання дозволу на вантажоперевезення, яке здійснюється (а) в країни ЄС; та або (б) з перетином кордонів країни ЄС (транзитом).

Прикладами застосування безвізу є наступні можливі схеми вантажоперевезень, зокрема також і «пусті перевезення»:

  • Україна (сторона відправлення) - Польща (ЄС) (сторона отримання);

  • Україна (сторона відправлення) - Польща (ЄС) (транзит) - Німеччина (ЄС) (сторона отримання);

  • Румунія (сторона відправлення) - Україна (транзит) - Польща (ЄС) (сторона отримання);

  • Україна (сторона відправлення) - країни ЄС (транзит) для поставки в країну не-ЄС;

  • німецький перевізник їде в Україну - Україна (сторона відправлення) - Німеччина (ЄС) (сторона отримання).

Крім цього, Угода скасувала вимоги наявності виключно міжнародного водійського посвідчення.

Коли українські експортери зможуть розпочати користуватися транспортним безвізом?

Угода набуває чинності з моменту повідомлення Україною та ЄС один одного про здійснення внутрішньодержавних ратифікаційних процедур. В свою чергу, враховуючи часто затяжний характер таких процесів, Угода передбачає, що її положення підлягають застосуванню з моменту її підписання. Тобто, українські експортери можуть експортувати товари до ЄС без отримання дозволів з 29 червня 2022 року.

В свою чергу, транспортний безвіз діятиме до 30 червня 2023 року. Водночас, не пізніше квітня 2023 року Україна та ЄС проведуть консультації щодо необхідності продовження дії такого безвізу.

А чи вплине транспортний безвіз на інші митні трансформації в Україні?

Транспортний безвіз, спільний транзит, АЕО та промисловий безвіз - це чотири складові, які спростять життя українського бізнесу до неможливості.

Найближчим часом Україна приєднається до Конвенції про спільний транзит (NCTS), що «розмиє» митні кордони при транзиті між Україною та ЄС. Також очікується приєднання України до Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (АССА) (промисловий безвіз), що врегулює взаємне визнання Україною та ЄС сертифікатів відповідності на промислову продукцію.

Тепер уявимо, якби це в сукупності мало б працювати:

Товар українського походження експортується до країн ЄС:

  • із застосуванням преференційної ставки мита, яка встановлена у розмірі 0% для всіх українських товарів до 5 червня 2023 року з можливою пролонгацією;

  • без дозволу на перевезення (транспортний безвіз);

  • в митний режим експорту оформлюється прямо на підприємстві (статус АЕО-С, спрощення «випуск за місцезнаходженням»);

  • оформлення єдиною транзитної декларації Т1 в єдиному режимі транзиту (без поділу на національний і в межах ЄС) (спільний транзит);

  • без додаткових проведень оцінок відповідності та отримання сертифікатів відповідності (промисловий безвіз).

Замість висновку…

Попри складні часи для України та нашого народу, український бізнес отримує нові можливості для розвитку та зростання, зокрема виробництва українських товарів та їхнього експорту на ринки ЄС. Транспортний безвіз - один із великих пазлів, з яких складається картина вільної торгівлі України з ЄС. Дальше тільки більше….

Павленко Ірина, адвокат з права міжнародної торгівлі, партнер АО «First Chair Legal»
Голова відділення АПУ у Львівській області
член Комітету з права міжнародної торгівлі АПУ

Де керівнику знаходити інформацію щодо законодавчих ініціатив та їх впливу на бізнес? Графічні зв'язки у LIGA360:Керівник - це інноваційний інструмент для аналізу правового поля, що показує всі пов'язані документи у візуальній формі. Знаходь найважливіші нововведення й аналітику до них у два кліки, замовивши LIGA360:Керівник.

Читайте також:

Запровадження з 1 серпня електронних ТТН - які наслідки і як підготуватися

Спрощення у системі спільного транзиту NCTS: як це працює

ЗЕД та митниця під час війни: бізнес-дайджест

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему