Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Купівля-продаж автомобіля: пенсійний фонд, податок на розкіш та інші зобов'язання автовласників

09.34, 1 вересня 2023
45216
0

Досвід громадян багатьох держав світу, нашої в тому числі, показує, що автовласником можна стати єдиний раз в житті - і назавжди. 

Досвідчені власники машин знають про всі необхідні дії, які потрібно зробити після купівлі чи продажу автомобіля - тим більше, що суттєво ці норми останнім часом не змінились. Тим не менш, потрібно час від часу перевіряти, чи всі потрібні платежі здійснені, а податки - оплачені. 

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування 

Станом на сьогоднішній день, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування - або просто «пенсійний збір» - сплачується покупцем лише при першій реєстрації автомобіля. Відповідно це стосується легкових автомобілів куплених у салоні або ввезених з-за кордону, за винятком легкових авто, оснащених виключно електричним двигуном. 

Так, відповідно до п. 7 та п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками даного збору при купівлі автомобіля є: 
- підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. 

Пункт 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМУ від 3 листопада 1998 року № 1740 роз'яснює нам більш детально, що: збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі автомобіля сплачується платниками, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС, шляхом: 

  • купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торговельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями осіб з інвалідністю згідно із законодавством); 

  • міни (тобто бартеру); 

  • дарування (безоплатної передачі); 

  • успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля відповідно до закону); 

  • та з інших підстав, передбачених законодавством. 

Оподаткуванню підлягає вся вартість легкового автомобіля, визначена відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій, договору міни, довідки органів митної служби, акту експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість. 

Ставка самого збору змінюється кожного року, у зв'язку з його прив'язкою до суми прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином станом на 2023 рік збір складає: 

  • 3% - якщо вартість авто не перевищує 442 860 грн (165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб); 

  • 4% - якщо вартість легкового автомобіля від 442 861 грн до 778 360 грн (перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб); 

  • 5% - якщо об'єкт оподаткування вартує від 778 361 грн та більше (понад 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб). 

Податок сплачується за місцем проведення першої державної реєстрації легкового автомобіля в сервісних центрах МВС на бюджетні рахунки. 

Реєстрація нового авто та перереєстрація вживаного автомобіля 

Слід зазначити, що для отримання даної послуги звернутися можна в будь-який із сервісних центрів МВС, незалежно від місця реєстрації нового чи старого власника автомобіля. 

Орієнтована вартість послуги із реєстрації нового автомобіля або перереєстрації вживаного у сервісному центрі МВС буде складати - 848 грн, ця сума складається з:  

  • вартості самої послуги реєстрації - 200 грн; 

  • бланка свідоцтва - 312 грн; 

  • номерного знака - 336 грн.  

Послуга надається протягом робочого дня з моменту подання заяви. 

Послуга з укладення договору купівлі-продажу в сервісних центрах МВС надається безкоштовно, в той час як при нотаріальному оформленні, послуги нотаріуса будуть коштувати близько 2000 грн. При цьому в обох випадках будуть перевірятися всі документи на достовірність, а автомобіль - на предмет арешту або застави, наявності кредиту, викрадення тощо. 

При купівлі автомобіля з автосалону, договір купівлі-продажу як правило підписується безпосередньо на місці, що надалі економить ваш час при реєстрації транспортного засобу. 

За бажанням покупця, може бути проведено експертне дослідження транспортного засобу працівниками Експертної служби МВС, для визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу, так званого VIN коду і реєстраційних документів. Однак ця процедура є обов'язковою лише при реєстрації вживаного авто із-за кордону. 

Також ви можете абсолютно офіційно обрати комбінацію бажаного номерного знаку, ця послуга вартує від 4800 грн до 36000 грн в залежності від обраної вами комбінації. 

Всі перераховані вище платежі стягуються із покупця автомобіля. 

Податок на дохід від продажу автомобіля 

Що ж до продавця і податку на дохід від продажу рухомого майна, діє певний виняток, який звучить так: дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом податкового року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла, та/або мопеда не підлягає оподаткуванню. 

Тобто, якщо ви - як власник, продаєте своє авто один раз протягом року, то не сплачуєте жодних податків. 

А от якщо ви продаєте друге своє авто протягом одного року, вже будете зобов'язані сплатити 5 % податку на дохід від вартості автомобіля + військовий збір - 1,5%. 

У разі ж укладення третьої такої угоди та всіх наступних протягом одного року, ставка податку щодо доходу, отриманого фізичною особою від продажу рухомого майна зросте до 18% + військовий збір - 1,5%. 

Податок на розкіш 

Міністерство економіки щорічно публікує виключний перелік моделей автомобілів із зазначенням року їх випуску, об'єму циліндрів та типу пального, що підпадають під транспортний податок в Україні, він же податок на розкіш. В цьому році цей список містить порядку 225 моделей автомобілів. 

Ставка податку фіксована і становить 25000 грн на рік за одне авто і сплатити його необхідно протягом 60 днів після одержання повідомлення від податкової, у разі несплати нараховуватиметься пеня. 

Відповідний податок мають сплатити власники автівок віком до 5 років і вартістю що перевищує 375 мінімальних заробітних плат, тобто якщо станом на 2023 рік мінімальна заробітна плата становить 6700 грн, то оподаткуванню підлягають автомобілі дорожчі за 2 512 500 грн. 

Кошти, одержані від транспортного податку, спрямовуються до місцевих бюджетів. 

Наостанок слід зазначити, що одержання техпаспорта, нотаріально посвідченої довіреності або передача права керування через портал «Дія» не призводить до отримання вами права власності на автомобіль. Це, за своєю суттю, не є дією пов'язаною з придбанням. Право власності в такому разі залишається за колишнім власником, така угода є досить ризикованою і містить у собі багато «підводних каменів», про які вже говорилося в статті. А саме: наявність арешту або застави, кредиту або перебування автомобіля у базі викрадених. Наприклад, якщо на минулого власника відкрите виконавче провадження, яке він не виконує, а ви придбали в нього автівку по довіреності, вона може бути вилучена у вас та виставлена на торги в рахунок погашення боргу фактичного власника. 

Підприємцям важливо бути впевненими в контрагентах. LIGA360:Підприємець надасть повне досьє компаній та фізосіб з державних реєстрів. Перевіряй потенційних партнерів на наявність у санкційних списках, токсичні зв'язки з рф/рб, відкриті провадження тощо. Замовляй за посиланням. 

Читайте також:

Наприкінці вересня можуть запровадити оформлення договору купівлі-продажу автомобіля онлайн

Уряд скасував обов'язкове експертне дослідження при перереєстрації авто

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему