Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як працює інститут бізнес-омбудсмена в Україні: ще один спосіб захиститися від незаконного тиску держорганів на бізнес

6 грудня 2019, 09:00
3867
1
Реклама

28 листопада в прес-центрі Торгово-промислової палати України відбулася прес-конференція з бізнес-омбудсменом України Марчіном Свєнчіцким, який розповів про те, як функціонує Рада бізнес-омбудсмена і які є тенденції розвитку інституту.

Торгово-промислова палата є членом Наглядової ради бізнес-омбудсмена, а також партнером Всеукраїнської мережі доброчесності і комплаєнсу UNIC. Палата бере активну участь у підготовці системних звітів Ради, розробці законопроектів щодо питань розвитку бізнесу.

Зараз інститут функціонує на підставі розпорядження Кабінету Міністрів. Закону, який регулював би діяльність інституту, поки що немає, але Марчін зазначив, що в Офісі Президента працюють над цим - спільно з Радою.

Восени цього року посаду бізнес-омбудсмена зайняв Марчін Свенчіцький - екс-мер Варшави, польський політик і наступник Альгідраса Шемети.

В ексклюзивному інтерв'ю для ЛІГА:ЗАКОН Бизнес пан Свенчіцький розповів, як подати скаргу бізнес-омбудсмену, як захистити свій бізнес від незаконних дій Податкової служби, правоохоронних органів та інших органів влади.

Які функції виконує безпосередньо бізнес-омбудсмен?

Сам бізнес-омбудсмен координує діяльність ради і представляє її. Марчін розповів, що багато підприємців просять про особисту аудієнцію, однак найбільш ефективний спосіб вирішити ту чи іншу проблему, яка, звичайно, належить до компетенції Ради, - подати скаргу в письмовому вигляді.

Як функціонує Рада бізнес-омбудсмена?

Ключове завдання Ради - забезпечити ефективний діалог бізнесу з Урядом, держорганами і держпідприємствами. Рада виконує дві основні функції: розглядає скарги бізнесу на порушення з боку держорганів і готує системні рекомендації для органів влади. Щоб ці рекомендації виконувалися, Рада підписала меморандуми про співпрацю з такими органами, як, зокрема, ДПС і ГТС, ГПУ, СБУ, Регуляторна служба, Мін'юст, Київська міськадміністрація.

Яким чином бізнес може звернутися до Ради?

Бізнес може подати скаргу до Ради кількома способами: поштою або через інтернет. При цьому процес подачі скарги онлайн дуже простий: підприємцю достатньо лише заповнити онлайн-форму на сайті Ради. Подати заявку може хто завгодно і абсолютно безкоштовно.

Подана скарга повинна відповідати всім формальним умовам. У разі відповідності скарги вимогам, Рада протягом 3 місяців проведе розслідування. Якщо порушення з боку держорганів дійсно є - Рада направить рекомендації, які в органах, згідно з меморандумами, повинні врахувати.

Які вимоги встановлені до скарг?

Рада бере в роботу близько 70% скарг, що надходять. Решта 30% - це ті, які не відповідають формальним вимогам, наприклад, коли бізнес скаржиться на бізнес або скарги приходять на рішення судів.

«Ми не втручаємося в роботу судів. Але ми можемо посприяти виконанню рішень судів держорганами, якщо цей процес затягується», - роз'яснив Свенчіцький.

Є й інші нюанси: кейсу має бути не більше року, а перед зверненням до бізнес-омбудсмена варто спробувати вирішити проблему самостійно через процедуру адміноскарження, якщо така опція передбачена.

Регламентований термін розгляду скарг - 90 днів. Скільки реально часу йде на вирішення того чи іншого питання? Чи багато успішних кейсів існує вже зараз?

Після отримання скарги є 10 днів на розгляд формальних критеріїв. Якщо скарга їм відповідає, починається розслідування, за регламентом воно повинно тривати 3 місяці, але згідно зі звітом, Рада справляється швидше: середній термін таких розслідувань - 67 днів.

«З 428 скарг, які прийшли до нас у ІІІ кварталі, закрито вже 287. Майже половина з них - з негайним бажаним результатом для скаржників», - повідомляє бізнес-омбудсмен.

Хто в основному користується послугами Ради бізнес-омбудсмена?

За словами Марчіна, 70% скарг приходять від малого і середнього бізнесу, 30% - від великого. Більшість заявників - українські підприємства.

«Частка іноземних компаній, які нам скаржаться значно менше - їх всього 13% проти 87% українських», - наводить як приклад статистику зі звіту Свенчіцький.

Згідно з даними з того ж звіту Ради, 62% від усіх скарг - це скарги на Податкову службу, ще 10% надходять на правоохоронні органи, 7% - на дії державних регуляторів, 6% - з питань митниці та 3% - на дії органів місцевого самоврядування.

Якщо говорити про сфери діяльності - ТОП-3 за кількістю скарг - оптова торгівля, промислове виробництво і агросектор. Також багато скарг (9% від загальної кількості звернень) надходить від фізичних осіб-підприємців.

На Платформі ЛІГА:ЗАКОН з'явився новий сервіс - Національний юридичний каталог України Liga:BOOK. Сервіс створений для юристів, а також для тих, хто хоче скористатися юридичні послуги.

Чи часто звертаються через рейдерство і корупціїю? Що може зробити бізнес-омбудсмен, якщо підприємець, який до Вас звернувся, став жертвою рейдерського захоплення?

«З одного боку, скарг на рейдерство не так багато - за весь час нашої роботи їх було 108. З іншого боку - в групі ризику рейдерської атаки знаходяться всі. Але я можу сказати, що є позитивна тенденція - за останні 2 квартали скарг на рейдерство стало менше. Інша серйозна проблема - безкарність рейдерів», - зазначає омбудсмен.

Щоб захистити свій бізнес від незаконного захоплення, краще підготуватися заздалегідь. Марчін загострив увагу на тому, що на рейдерські захоплення реагувати потрібно негайно, і кращий спосіб це зробити - регулярно відслідковувати об'єкт в реєстрах.

Одними з таких сервісів є SMS-маяк і SMS-маяк Земля від ЛІГА:ЗАКОН, за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS - повідомлення, електронним листом, або ж через повідомлення в кабінеті користувача).

Чи були випадки, коли вам не вдалося впоратися з незаконними діями українських держорганів?

«Ми не можемо давати 100% гарантію того, що наша рекомендація буде розглянута і прийнята до відома. Також іноді бувають випадки, що після вивчення проблеми з'ясовується, що бізнес дійсно не правий, і незаконних дій з боку держорганів не було»- розповів Свенчіцький.

Проте, згідно з останнім звітом Ради бізнес-омбудсмена, з 2797 рекомендацій, які Рада дала, починаючи з 2015 року, 2535 було виконано, ще 117 підлягають подальшому моніторингу, а 145 було проігноровано держорганами.

Які дії ви можете зробити, щоб допомогти підприємцям, які до вас звертаються? Яке безпосередній вплив можете надавати на державні органи?

«Ми м'яка сила і не можемо чинити жорсткий вплив на органи влади. Наша допомога полягає в написанні аргументованих роз'яснень і рекомендацій нашими юристами. У нас є різні форми взаємодії з органами влади: ми або пишемо лист, або вимагаємо зустрічі для обговорення кейса, надаємо вже підготовлену аргументацію і експертизи. Ми також підписали Меморандуми про співпрацю з одинадцятьма держорганами. Тому якщо говорити про можливості - у нас їх значно більше, ніж мають самі представники дрібного і середнього бізнесу».

Яка роль Торгово-промислової палати в діалозі між держорганами і бізнесом?

«Торгово-промислова палата транслює настрій бізнесу, озвучує проблемні питання, з якими вони стикаються, і пропонує шляхи їх вирішення. Галузеві комітети ТПП унікальні тим, що вони об'єднують вузькопрофільних фахівців в різних регіонах України, синергія досвіду яких сприяє удосконаленню законодавчих правил роботи підприємців. Державні органи повинні консультуватися з бізнесом, який краще знає практичну сторону роботи процесів, щоб уникнути помилок в законодавстві. Такий діалог сприяє не тільки розвитку національної економіки, а й підвищенню конкурентоспроможності українських компаній на міжнародних ринках»

Чи не лякає вас рівень корупції в Україні? Як ви хочете з цим боротися?

«Ці проблеми потрібно вирішувати, а не боятися їх. Я сподіваюся перемогти корупцію», - поділився Марчін. В кінці він додав, що його головна порада для бізнесу - не здаватися:

«Моя порада - щоб бізнес не здавався. Відмовлявся платити хабарі і відразу публічно говорити про це. Тут повинна бути повна солідарність усіх підприємців - не платити хабара. Тільки в такому випадку можна буде побороти корупцію», - завершив бізнес-омбудсмен.

Автор: Вікторія Губарева

Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі важливих змін для бізнесу в Україні, а також на розсилку та отримуйте щотижневий дайджест найважливіших ділових новин!

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини