Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договори у сфері маркетингу, реклами, медіа: на що звернути увагу?

Почнемо розкриття теми з визначення понять.

Відповідно до Податкового кодексу України, «маркетинговими» послугами» є послуги, які допомагають підприємству просувати свою продукцію (роботи, послуги), вивчати ринок, стимулювати збут продукції (робіт, послуг), формувати цінову політику та ефективно управляти поставками до споживача. Вони включають: розміщення товарів у місцях продажу, дослідження/аналізу споживчого попиту, внесення інформації в бази продажу та розповсюдження інформації про продукцію (роботи, послуги) (аналіз пп. 14.1.108 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Що ж стосується «реклами», то це, згідно з Законом України «Про рекламу», інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у прямий (пряма реклама, телепродаж) або непрямий (спонсорство, розміщення товару (продакт-плейсмент) спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару.

Реклама та інші маркетингові послуги, як правило, поширюються через медіа, що є засобами масової інформації та соціальними мережами. Відповідно до Закону України «Про медіа», засоби масової інформації - спосіб поширення масової інформації у будь-якій формі, який періодично чи регулярно виходить у світ під редакційним контролем та постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою.

На перший погляд всі вищеперелічені поняття є складовими одного цілого. Хоча на справді є різними етапами просування того чи іншого продукту на ринку (під продуктом треба розуміти «товар», «послуги», «роботи», «бренд», «виборча компанія», тощо). Давайте розберемо на прикладі.

Наприклад у вас є якась торгівельна марка (бренд), яку ви хочете популяризувати, однак як це зробити ви не знаєте. Тож ви звертаєтесь до особи, яка надає маркетингові послуги і укладаєте відповідний договір, за яким маркетолог зобов'язується здійснити дослідження ринку, зробити аналітику, вибудувати стратегію просування бренду, етапи просування та презентацію зі звітом, щоб вам було зрозуміло що робити. Ну а ви зобов'язуєтесь все це оплатити.

Далі, коли маркетингові послуги надані, настає наступний етап. Треба втілити стратегію в життя, а тому необхідно зробити контент, оформити його в рекламу та орендувати канали реклами. На цьому етапі ви будете укладати рекламні договори з виробниками реклами (піар агентствами, студіями, контентмейкерами, тощо) та з медіа, хто буде вашу рекламу розміщувати (телеканали, газети, журнали, власники зовнішньої та внутрішньої реклами, банерів, радіоканали, блогери, тощо).

На кожному з етапів просування вашого товару може виникати безліч нюансів і юридичних проблем, тож щоб це мінімізувати, вам необхідно чимало уваги приділяти договорам, які ви підписуєте з маркетологами та рекламодавцями. Розкажу про деякі найрозповсюдженіші аспекти, з якими доводилось зустрічатись при укладенні і виконанні договорів.

LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням 

Маркетинговий договір.

Майже завжди найголовнішою проблемою в даних правовідносинах - є погано сформульований предмет договору. Через це очікування клієнта не завжди співпадають з уявленнями про його мету у виконавця послуги. Потім клієнт починає нервувати та вимагати додаткові послуги за ті ж гроші, а виконавець відверто відкараскується від цього та доводить, що він закінчив і зробив все якісно.

Тож я рекомендую чітко визначити в договорі ціль обох сторін, зазначити і розписати її у визначенні «предмет договору», розбити маркетингові послуги на етапи з чіткими часовими термінами, що обов'язково будуть завершуватись звітами та актами наданих послуг. В такому разі ви на кожному етапі зможете контролювати та корегувати спектр послуг, а наприкінці отримати від правовідносин саме те, на що розраховували.

Незайвим буде звернути увагу на способи та строки оплати. Маркетинговими договорами, в залежності від видів та кількості послуг, може бути передбачена передплата, післяплата, часткові оплати по етапах надання послуг. Всі вони мають право на існування. Головне, щоб відповідали вашим можливостям та побажанням.

Якщо ви є виконавцем послуги та передбачаєте в договорі післяплату, то приділіть увагу механізму прийняття наданих послуг замовником. Оскільки нерідко буває, що на етапі приймання-здачі послуг, замовник починає маніпулювати з підписанням акту виконаних послуг, затягує процес, або постійно пише заперечення. Тож, якщо ви хочете уникнути цього, то треба передбачити чіткий спосіб передання/надсилання на підпис акту наданих послуг, терміни, в які він повинен бути підписаний, і автоматичне прийняття послуг, якщо акт не було підписано у зазначений термін.

Працюєте з договорами в умовах воєнного стану? Спробуйте функціонал?Contractum в LIGA360. Типові шаблони договорів українською та англійською мовами, аналіз тексту договору й перевірка помилок, моніторинг основних сутностей договору. Замовляйте за посиланням.? 

Конфіденційність.

Коли маркетологи працюють по вашому замовленню, то звісно, що вони збирають доволі багато інформації, що в подальшому стає вашою комерційною таємницею. Тож не забувайте передбачати в маркетингових договорах умови конфіденційності, розписуючи визначення того, що саме є конфіденційною інформацією, а також встановлюйте відповідальність за її розповсюдження. Можливо, навіть, винесіть цей аспект правовідносин в окремий договір NDI.

Договори про рекламні та медіа послуги.

Тут простіше, однак в судовій практиці все одно виникають спори. Наприклад, через невірно складені договори виникають спірні ситуації стосовно неякісно чи невідповідно зробленого контенту, порушення строків розміщення реклами чи невідповідного закону виконавця реклами.

Тож перше на що треба звертати увагу в договорі на виготовлення реклами - це на кінцевий результат. Також перевірте портфоліо вашого виконавця і зберіть данні про його репутацію. Розбийте процес виготовлення реклами на етапи з чіткими термінами та завершенням їх актами виконаних робіт (наданих послуг). Чітко розпишіть кінцевий результат та візуал рекламного продукту.

Обов'язково приділіть увагу авторському праву на той рекламний продукт, що буде зроблено (хто стане його власником та в який момент?). Ну і відповідно передбачте в договорі рівень конфіденційності, щоб ваша дорогоцінна реклама не була використана конкурентами до того, як буде виготовлена.

Якщо ви виконавець за договором про виготовлення реклами, то вас повинна цікавити сторона оплати (передплата, післяплата, поетапна оплата) і перелік робіт, що ви повинні виконати. Визначте в договорі моменти, в які замовник зобов'язаний сплатити ваші послуги та дотримуйтесь цих умов (наприклад фіксуйте факт виставлення рахунку в письмовому вигляді). Також як і в маркетинговому договорі, приділить увагу прийому-здачі робіт, а саме: передбачте в договорі чіткий спосіб передання/надсилання на підпис акту наданих послуг, терміни, в які він повинен бути підписаний, і автоматичне прийняття послуг, якщо акт не було підписано у зазначений термін.

Якщо ми говоримо про договори на розміщення реклами, то в першу чергу необхідно пересвідчитись, що виконавець реклами має право на її розміщення на своїх ресурсах. Наприклад, для розміщення зовнішньої реклами у власника білбордів, стел чи банерів повинні бути документи, що посвідчують право власності на ці об'єкти. А для розміщення реклами в ЗМІ, у виконавця реклами повинна бути належна і діюча ліцензія на це.

Також зверніть увагу на строки розміщення вашої реклами, години (якщо вона на радіо, телебаченні чи в соціальних мережах).

Незайвим буде сказати, що який би договір ви не укладали, він не буде вартувати і того паперу, на якому він складений, якщо не буде передбачати відповідальність для сторін за порушення тих чи інших його умов. Відповідальність може бути у вигляді штрафу за порушення, наприклад термінів чи якості, і у вигляді пені - за порушення грошових зобов'язань.

Не рекомендую встановлювати штрафи чи пені, в розмірах які в рази перевищуватимуть гонорар за послуги. Дуже мало вірогідно, що суд погодиться їх стягнути, та і при укладенні угоди можете просто налякати контрагента, в результаті чого він відмовиться з вами працювати.

І ще одна рекомендація, дивна на перший погляд, але чим більше співпрацюю з творчими людьми, тим більше вона є слушною. Якщо ви уклали договір в вайбері чи телеграмі, або в соціальних мережах, то це вважайте ви не уклали договір. Договір повинен бути обов'язково підписано сторонами чи їх уповноваженими довіреностями/наказами представниками. Підписання може бути або на папері, або з використанням електронно-цифрових підписів. І тільки так. Все інше буде вважатись нікчемним.

Cтаніслав Ліфлянчик, адвокат, керуючий партнер адвокатської фірми "Пакс", співзасновник БФ "ProUkraine"

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему