Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як не дивно, але доволі багато клієнтів, що здійснюють підприємницьку діяльність через такий вид реєстрації, як фізична особа – підприємець, не до кінця розуміють ті особливості, що відрізняють їх від юридичних осіб. Через це відбувається невірна оцінка ризиків, що можуть чатувати їх «за рогом». Тож давайте розберемось з основними моментами, що повинен знати кожен ФОП. 

Особливу увагу хочу звернути на те, що ФОП – це здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи. По суті – це сам громадянин, що своїми силами, вміннями, майном здійснює підприємницьку діяльність і сам несе відповідальність перед третіми особами за якісь порушення в цій діяльності. Підкреслю, що якщо ФОП, наприклад, порушить договірні зобов’язання, або податкове законодавство чи права своїх працевлаштованих співробітників, то і відповідати за це він буде своїми особистими грошима, квартирами, будинками, машинами, тощо. Це треба розуміти, обираючи для себе такий вид суб’єкта підприємницької діяльності. 

Що ж тут тоді такого доброго, що величезна кількість українців реалізує свій бізнес через ФОП? 

Плюсів насправді доволі багато.

По-перше, ФОП може всі зароблені ним кошти використовувати на власні потреби. Не треба, як в товаристві з обмеженою відповідальністю, морочити голову з виплатою дивідендів чи заробітної плати. Просто уклав договір, отримав оплату і пішов до магазину купувати собі все підряд. 

По-друге, можна стати на спрощену систему оподаткування і платити 1, 2 чи 5 відсотків від доходу своєї діяльності. Це дуже вигідно і заощадливо. З товариством з обмеженою відповідальністю так не вийде, бо у цьому випадку можна стати лише на 3 чи 4 групи спрощеної системи оподаткування та доведеться нести додаткові витрати на вивід грошей з юридичної особи на потреби власників. 

По-третє, простий менеджмент. Не обов’язково наймати директора та вибудовувати якийсь керівний орган. Все можна робити самому. 

По-четверте, дуже проста реєстрація. Треба всього на всього подати реєстратору заяву про відкриття ФОП і все. Через декілька годин ви підприємець. Доречи наразі в Україні існує можливість робити це навіть через систему «ДІЯ». 

Може є ще плюси, які ви знаєте, і впевнений їх багато, однак мову в цій статті хочу повести про інше, тож зупинюсь на вказаних п’яти.

Як новому ФОП бути впевненим у своїх рішеннях?
З LIGA360:Підприємець. Тут знайдеш довідкову інформацію, роз'яснення держорганів, актуальні документи і законодавство

Отже повернемося до ризиків 

Першим і найголовнішим ризиком, до якого кожен ФОП повинен бути готовий – це наймані співробітники. Справа в тому, що ми не завжди, звільняючи когось, залишаємось з ним в гарних стосунках. Інколи абсолютно нормальна на перший погляд людина, може в процесі взаємодії виявитись скандальним сутяжником, що потім закидає вас скаргами до інспекції праці, податкової та позовними заявами про поновлення себе на роботі і стягнення з вас заробітних плат за змушений прогул. Враховуючи, що судова практика в більшості випадків захищає бік співробітника, то це може призвести до дуже негативних наслідків як в бізнесі, так і у приватному житті, бо як я вже казав, громадянин, що здійснює підприємницьку діяльність як ФОП, несе відповідальність своїм власним майном, а тому всі оті заробітні плати за вимушені прогули, пені і штрафи доведеться платити з власного карману. А уявіть, що через якогось нероби ви будете жити з арештованим майном та рахунками. 

Таким чином, коли ваш бізнес виростає до такого рівня, що пора наймати співробітників, то краще створити товариство з обмеженою відповідальністю і наймати людей вже на нього. Так ви зможете захистити свою кишеню та сім’ю. 

До другого ризику я б відніс звісно ж перевірки контролюючих органів. Є загально відомим фактом, що якщо прийшла податкова, то без зафіксованих порушень вона вже не піде. Навіть якщо у вас все ідеально, все одно щось знайде. А враховуючи те, що зараз всі ФОПи, що отримують готівкові оплати, повинні працювати з обов’язковим використанням РРО, то головного білю у підприємців добавилось.  

Тож треба обов’язково наймати, хоча б на аутсорсинг, бухгалтерію, що буде вести акуратно справи та налагодить документообіг на вашому маленькому підприємстві. Але чи всі ФОП можуть собі це дозволити? Питання риторичне, бо вони частенько є маленькими підприємцями з оборотом до мільйона гривень на рік. А відтак донарахувань та штрафів при перевірках, нажаль, не уникнути.  

Третій ризик – це халатне відношення до договорів з контрагентами. ФОПи часто, щоби зекономити на юристах та не витрачати час на переговори з партнерами, або користуються зразками договорів скачаних з інтернету, або підписують не зрозуміло шо від іншої сторони, або взагалі надають послуги чи постачають товар без будь-яких оформлень. Це майже завжди приводить до збитків і навіть судових тяжб. Чому? Бо договір – це дорожня карта, або якщо хочте, формула, по якій ви будете здійснювати правовідносини з вашими контрагентами, клієнтами та партнерами. Якщо договір укладено формально чи виключно на умовах візаві, то про яку формулу можна казати. Вас просто, як то кажуть, кинуть і ви не зможете себе захистити. 

Наприклад: «ФОП здійснює ремонт в квартирі замовника, сподіваючись отримати оплату за цю свою послугу. Договір не укладений, але власник квартири дуже чемна людина і вони про все домовились. 

Ремонт закінчено, час розраховуватись, але клієнт каже, що роботою він не задоволений, все йому не подобається і платити він не збирається. Кудись поділась чемність, а тому договору, що було укладено рукостисканням, копійка ціна». 

Тож дуже важливо звернутись до юриста і розробити для своєї підприємницької діяльності пакет типових угод та супровідних документів до них і більшість незрозумілих ситуацій з третіми особами просто зникне. 

Четвертий ризик – це споживачі чи клієнти ФОПа. 

Фокусуючись саме на своєму ремеслі, ФОП нерідко забуває про суворість законодавства про захист прав споживача. Через це, не уклавши з клієнтом договір та не прописавши в ньому умови надання послуги чи комплектність товару, підприємець може опинитись в дуже неприємній ситуації, коли доведеться повертати клієнту гроші та ще й з пенею чи збитками. 

Наприклад: «ФОП здійснює ремонт в квартирі замовника і в цьому разі, слава Богу, договір підписали. Але договір був складений наспіх самим підприємцем, шляхом  копіювання та вставляння зі зразків, які були знайдені у «всесвітньому павутинні».  

Роботи закінчені, час розраховуватись. Але клієнт відмовляється, посилаючись на те, що акт приймання-передачі не підписаний, роботою він не задоволений та і факту початку робіт ніде не зафіксовано. 

Далі суди, нерви, сварки, збитки». 

Тож, навіть якщо ваш бізнес маленький, не забувайте вірно оформлювати ваші правовідносини з клієнтами. Вам же спокійніше буде. 

Ну і п’ятий ризик, а точніше факап – це здійснення підприємницької діяльності за інтуїцією без юридичного супроводу. 

Чомусь серед маленьких та середніх підприємців існує думка, що адвокати – це дуже дорого, що вони все одно нічого нового не зроблять, і що вони, підприємці, самі собі адвокати нічим не гірші ніж ті «пихаті костюмчики з дипломами». 

Насправді це міф і доволі шкідливий. В сучасному світі кожному українцю треба випрацьовувати в собі звичку по кожному важливому рішенню в житті звертатись до адвоката, якому довіряєте. Вартість та якість послуг на ринку юридичних послуг дуже конкурентні, тож можна обрати і по кишені і по особистим вподобанням. 

Малий бізнес потребує впевненості у партнерах та клієнтах
Перевіряйте інформацію про юридичних та фізичних осіб у рішенні LIGA360:Підприємець. Дані ЄДР, публічні кошти, перевірки держорганів, банкрутство, судові рішення, ризики у співпраці

Кожен ФОП повинен звернутись до адвокат хоча б з таким мінімальним набором питань: 

  • Що мені обрати? ФОП чи ТОВ? І яка між ними відмінність? 
  • Яка система оподаткування мені підходить? 
  • Працевлаштування співробітників. Розробка документації, що повинна супроводжувати трудові правовідносини. 
  • Розробка пакету договорів та супровідних для них документів. 

Для чого вам це потрібно? Бо бізнес повинен бути зрозумілим, систематизованим і з мінімальними ризиками. Хто як не юрист чи адвокат знає, як провести вас по «мінному полю» сучасного підприємництва. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини