Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові правила ЄС щодо уникнення ризиків для економіки та фінансової системи Європейської економічної зони

Європейським Парламентом ухвалений пакет законів, які посилюють інструментарій ЄС для боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму. 

Нові закони гарантують, що люди із законним інтересом, включаючи журналістів, працівників засобів масової інформації, організації громадянського суспільства, компетентні органи та наглядові органи, матимуть негайний, нефільтрований, прямий та вільний доступ до інформації про бенефіціарних власників, що зберігається в національних реєстрах та взаємопов'язана на рівні ЄС. Окрім поточної інформації, реєстри також включатимуть дані щонайменше п'ятирічної давнини. 

Закони також надають підрозділам фінансової розвідки більше повноважень для аналізу та виявлення випадків відмивання грошей та фінансування тероризму, а також для призупинення підозрілих транзакцій. 

Боротьба з відмиванням грошей 

Відмивання грошей та фінансування тероризму є головними проблемами для ЄС. Вони становлять серйозні ризики для економіки та фінансової системи ЄС, а також для безпеки його громадян. 

З метою забезпечення правильної боротьби з усіма пов'язаними ризиками, правила ЄС повинні постійно адаптуватися до ризиків, що виникають, включаючи ризики, пов'язані з: 

  • технологічними інноваціями, такі як віртуальні валюти.   

  • Глобальним характером терористичних організацій. 

  • Винахідливістю злочинців у використанні прогалин або лазівок у системі. 

Правила ЄС щодо боротьби з відмиванням грошей 

Новий Регламент про боротьбу з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму гармонізує та уточнює правила, що діють у всьому ЄС, і спрямований на забезпечення того, щоб правила застосовувалися більш послідовно та краще виконувалися. До прикладу, він містить більш детальні положення про належну перевірку клієнтів та бенефіціарну власність, а також про повноваження національних наглядових органів та підрозділів фінансової розвідки. 

За допомогою нового Регламенту, ЄС встановлює безпосередньо застосовну нормативно-правову базу з вимогами до зобов'язаних суб'єктів, серед яких наступні: 

  • кредитні та фінансові установи; 

  • визначені нефінансові підприємства та професії (наприклад, юристи та бухгалтери); 

  • усі постачальники послуг криптоактивів, які повинні будуть провести належну перевірку своїх клієнтів; 

  • торговці предметами розкоші, такими як дорогоцінні метали та каміння, ювеліри; 

  • Торговці розкішними автомобілями, літаками та яхтами, а також культурними товарами (наприклад творами мистецтва); 

  • професійні футбольні клуби та агенти. Однак, оскільки даний сектор схильний до значних варіацій, держави-члени матимуть гнучкість для виключення їх зі списку, якщо вони становлять низький ризик. 

Бенефіціарна власність 

Новий Регламент спрямований на те, щоб зробити правила ЄС щодо бенефіціарної власності більш гармонізованими та більш прозорими. З метою ідентифікації всіх бенефіціарних власників юридичної особи або різних типів суб'єктів, включаючи суб'єктів, що не входять до ЄС, коли вони ведуть бізнес в ЄС або купують нерухомість, необхідно буде проаналізувати два компоненти бенефіціарної власності - власність і контроль. Поріг бенефіціарної власності володіння встановлений на рівні 25% . 

Регламентом також уточнено відповідні правила, що застосовуються до багаторівневих структур власності та контролю, щоб переконатися, що приховування за кількома рівнями власності компаній більше не працюватиме.  

Готівкові розрахунки 

Грошові готівкові виплати будуть підпадати під максимальний ліміт ЄС у розмірі 10 000 євро, щоб ускладнити злочинцям відмивання брудних грошей. Держави-члени матимуть гнучкість у встановленні нижчої максимальної межі, якщо забажають. 

Треті країни з високим ризиком 

Вищевказані зобов'язані суб'єкти матимуть обов`язок застосовувати посилені заходи належної перевірки до випадкових транзакцій і ділових відносин за участю третіх країн з високим рівнем ризику, недоліки яких у їхніх національних режимах боротьби з відмиванням грошей і тероризмом роблять їх загрозою цілісності внутрішнього ринку ЄС. 

Крім того, високий рівень ризику виправдовує застосування додаткових конкретних контрзаходів ЄС або національних контрзаходів, як на рівні зобов'язаних суб'єктів, так і на рівні держав-членів. 

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З новим рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

 Директива про боротьбу з відмиванням грошей 

Разом із Регламентом Директива про механізми боротьби з відмиванням грошей стане частиною «єдиного зводу правил» AML. Усі правила, що застосовуються до приватного сектору, будуть перенесені до Регламенту, тоді як Директива стосується організації інституційних систем протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму на національному рівні в державах-членах. 

Інформація про перекази коштів 

Вводяться зобов'язання для постачальників послуг криптоактивів збирати та надавати доступ до певної інформації про авторів та бенефіціарів, які беруть участь у переказах криптоактивів, якими вони керують. Це забезпечить відстеження переказів криптоактивів, щоб було легше виявляти потенційно підозрілі транзакції та блокувати їх. 

Орган по боротьбі з відмиванням грошей  

Буде створено новий орган по боротьбі з відмиванням грошей (AMLA) для поліпшення нагляду за протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму в ЄС. AMLA базуватиметься у Франкфурті та розпочне свою діяльність у середині 2025 року. 

Роль AMLA полягатиме в тому, щоб: 

  • здійснювати прямий нагляд за деякими з найбільш ризикованих кредитних і фінансових установ в ЄС, включаючи постачальників послуг криптоактивів; 

  • відігравати допоміжну роль для нефінансового сектору; 

  • координувати підрозділи фінансової розвідки у державах-членах; 

  • накладати грошові санкції у разі серйозних порушень.  

Оскільки відмивання грошей є транскордонним фінансовим злочином, AMLA зміцнить структуру ЄС у сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, шляхом створення інтегрованого механізму з національними наглядовими органами в державах-членах, щоб гарантувати, що зобов'язані суб'єкти чітко виконують свої зобов'язання.  

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему