Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Приостановление членства в FATF и "серый список" налоговых юрисдикций: какие последствия для РФ?

Нещодавно росії призупинили членство в FATF та внесли до "сірого списку" податкових юрисдикцій. Що означають такі обмеження, розповідає керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько.

FATF - це міжурядова організація, яка встановлює стандарти у сфері протидії відмиванню злочинних доходів і фінансуванню тероризму. Члени FATF можуть відслідковувати походження коштів при здійсненні платежів між країнами, при цьому, під особливий контроль потрапляють країни з високим рівнем ризику з чорного списку, як особливо небезпечні, а також території з сірого списку. А якщо ж країну виключають із FATF - це позбавляє її можливості регулювати ринок грошових потоків.

Що означає на практиці призупинення членства рф?

РФ як член FATF не зможе більше перешкоджати трансакціям чи ініціювати детальну перевірку платежів інших країн, наприклад, які активно підтримують Україну. РФ також втрачає механізм можливого тиску на економіки чи фінансові потоки інших країн. Наприклад, у 2002 році, коли Україну включили до чорного списку FATF, платежі, що йшли в країну чи виходили з неї, могли перевірятись до 15 днів. Це суттєво зменшувало економічну активність. Але цього недостатньо наразі для тиску на рф, тому що наразі міжнародні банки просто можуть ретельніше розглядати російські платежі та запитувати додаткові документи щодо трансакцій, але 100% блокування чи заморозки коштів не передбачається.

Але щодо наслідків питання неоднозначне, тому що досі рф не занесли ані до чорного, ані до сірого списку FATF. Прес-служба НБУ заявила, що призупинення членства РФ є проміжним етапом, а українська сторона і надалі докладатиме всіх зусиль, щоб FATF ухвалило рішення про внесення Росії до чорного списку.

Що означає занесення країни до чорного списку FATF?

Проведення розрахунків з іноземними компаніями для члена списку стає надто складним, у деяких випадках навіть неможливим. Країну чи територію заносять у блек-ліст через те, що вона або не бореться з відмиванням коштів, містить прогалини у законодавстві щодо цього, або займається фінансуванням тероризму чи торгівлею зброєю. Якщо банк відслідковує платіж із країни з чорного списку, то він може заблокувати таку трансакцію, або заморозить гроші до зміни статусу країни. Якщо ж банк цього не зробить, то країна реєстрації банку може опинитися під наглядом міжнародних контролюючих органів або потрапити під санкційні заходи.

Сірий список: що він передбачає і хто туди належить?

Роботу з країнами з цього списку рекомендовано здійснювати з підвищеною пильністю. В основному, до нього відносять офшорні зони або держави, фінсистеми яких використовуються для роботи з країнами, які знаходяться під санкціями. Банки мають провести додаткові процедури, щоб підтвердити чистоту операції, запросити додаткові документи, але частіше за все такі операції не блокуються.

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360:Compliance надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням.

Подпишитесь на рассылку
Получайте по понедельникам weekly-digest о ключевых событиях бизнеса
Оставьте комментарий
Войдите, чтобы оставить комментарий
Войти
На эту тему