Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Единый NEMO даст возможность Украине как можно быстрее выполнить свои обязательства перед ЕС и сделает невозможным появление долгов на РСВ и ВСР

Реклама

У 2019 році Україна, шляхом реформи ринку електричної енергії, створила національну юридичну монополію - державне підприємство, а нині акціонерне товариство «Оператор ринку», для організації купівлі-продажу електроенергії за європейськими правилами в сегменті B2B на умовах спот торгівлі. Чотири роки тому - 30 червня - українські компанії вперше законтрактували електричну енергію на ринку «на добу наперед» й внутрішньодобовому ринку на ринкових умовах, де ціна сформувалася на основі попиту та пропозиції. В цей же день запрацювала щоденна система фінансових розрахунків між продавцями й покупцями, в основі якої ЕСКРОУ рахунки, що зробило спотовий ринок єдиним безборговим сегментом ринку електричної енергії України.

Ринок «на добу наперед» - РДН - є індикативом для всього ринку електричної енергії України. На ньому акцептується до 20% від обсягів споживання електроенергії Україною.

Сьогодні українському РДН і ВДР 4 роки. Спотовий ринок електричної енергії став зрілим. Він пережив період становлення, період пандемії, котра насправді дала змогу підготувати усі бізнес-процеси для роботи у віддаленому режимі й безперебійно проводити торги й розрахунки в перші дні масштабного нападу росії. РДН і ВДР не піддалися паніці й вистояли в умовах невизначеності, що була обумовлена новою агресивною фазою війни проти України. АТ «Оператор ринку» залишався на зв'язку 24/7 і забезпечив стабільну й прозору роботу спотового ринку.

АТ «Оператор ринку» готовий взяти на себе найскладніші виклики, пов'язані з розвитком української енергетики. Нашою головною перевагою бізнес вважає прозору роботу 24/7, оперативні щоденні розрахунки між тими, хто продав, і тими, хто купив електроенергію, ринкове ціноутворення, якісну комунікацію та розгорнуту аналітику про роботу ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку.

Ми прагнемо бути на крок попереду інших. З першого дня роботи демонструємо європейські стандарти роботи, що підтверджено сертифікатами про відповідність процесів у товаристві міжнародним стандартам якості ISO.

Ми пройшли шлях корпоратизації й запропонували для бізнесу нові ІТ-рішення: впровадили нові торгові продукти - блочні, гнучкі та зв'язані блочні заявки, автоматизували й цифровізували усі бізнес-процеси. Як власник кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг АЦСК ринку електричної енергії, АТ «Оператор ринку» є єдиною енергетичною компанією в Україні, уповноваженою видавати кваліфіковані електронні підписи.

Наші IT-фахівці розробили та запатентували програмний комплекс ETS/UA - платформу для проведення електронних аукціонів з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами. За його допомогою здійснено перехід на оформлення актів купівлі-продажу електричної енергії на РДН та на ВДР, а також актів приймання-передачі наданих послуг в електронному вигляді.

Нашим амбітним завданням є проведення неттінгу на РДН і ВДР з подальшим переходом до здійснення клірингу й на інших товарних ринках, збір та агрегація даних за міжнародними стандартами REMIT, торгівля сертифікатами походження електроенергії тощо.

Новим викликом для АТ «Оператор ринку» є об'єднання спотового ринку електричної енергії України з глобальним ринком Європейського Союзу. Він пов'язаний з адаптацією Регламенту Комісії (ЄС) 2015/1222, який Рада міністрів Енергетичного Співтовариства впровадила 15 грудня 2022 року. Відповідно до цього документу, Україна, як країна Енергетичного Співтовариства, й країни Європейського Союзу зобов'язані об'єднати спотову торгівлю електроенергією до 2024 року.

Український РДН і ВДР є зрозумілим для європейців, оскільки АТ «Оператор ринку» з першого дня працює за принципом європейської біржі. За ці чотири роки товариство продемонструвало стійкість до непередбачуваних ситуацій й 24/7 забезпечувало безперервну роботу РДН і ВДР.

Україна повідомила Секретаріат Енергетичного Співтовариства про те, що в державі наявна природна монополія на організацію торгів електроенергією на спотовому ринку. І АТ «Оператор ринку», який з 2019 року розвиває РДН і ВДР в Україні, взяв на себе сміливу й відповідальну місію ефективно впровадити market coupling. Це непросте завдання, яке потребує вирішення багатьох проблем, пов'язаних з тим, що Україна поки не є членом ЄС. Над цим ми наполегливо працюємо разом з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, USAID Проектом енергетичної безпеки в Україні, нашими європейськими колегами, Міністерством енергетики України та НКРЕКП.

16 грудня 2022 року АТ «Оператор ринку» отримав згоду від усіх європейських операторів ринку та операторів системи передачі на те, щоб стати спостерігачем у Комітеті NEMO. Це європейська структура, яка керує європейським об'єднаним РДН. Робота в Комітеті NEMO дала нам змогу знайти відповіді на запитання, які нас турбували, та розпочати технічну підготовку для проведення market coupling з державами ЄС.

Ми вважаємо, що станом на зараз та в найближчому майбутньому оптимальною моделлю є єдиний NEMO. Для України важливо виконати свої зобов'язання перед Європою та успішно впровадити спільну торгівлю електричною енергією. Тому, завданням єдиного NEMO, на відмін від конкурентного, є не отримання прибутку, а якісне проведення торгів. Функція NEMO - сполучення українського РДН і ВДР з європейським, що полягає у зіставленні заявок на купівлю-продаж електроенергії для різних торгових зон і одночасного розподілу міжзональної пропускної спроможності спільно із оператором системи передачі. Це складні математичні алгоритми, якими повинні займатися професіонали своєї справи.

Кон'юнктура українського ринку відповідає країнам, в яких діє єдиний NEMO. Найважливішим завданням українського NEMO є запустити market coupling і виконати зобов'язання держави України перед ЄС.

З розумінням ставимося до пропозицій щодо існування в Україні кількох номінованих операторів ринку, які матимуть право працювати в об'єднаному спотовому ринку Європи. Однак, шлях від монопольного до конкурентного NEMO пройшли усі європейські держави, а кон'юнктура українського РДН наразі відповідає країнам, в яких діє єдиний NEMO. Ось аргументи, над якими мають задуматися усі гравці ринку.

1. В Україні взагалі відсутній фінансовий ринок деривативних контрактів, а забезпечити достатній ринок ліквідності на РДН задля запровадження умовної конкуренції між NЕМО можуть лише країни, які мають розвинений ринок деривативних інструментів, в яких фізична поставка електричної енергії забезпечується через РДН, а фіксування ціни за контрактом на різницю цін.

Оскільки в Україні невеликий обсяг ліквідності на спотовому ринку, впровадження конкурентної моделі збільшить вартість послуг NЕМО та може спричинити появу боргів на РДН, адже купівля-продаж електричної енергії юридично проходить через задіяних NЕМО. Тобто, в такому випадку з'являється можливість купити електричну енергію на майданчику одного NЕМО та не сплатити за неї. Внаслідок цього NЕМО, з яким не розрахувалися, не матиме змоги розрахуватися з NЕМО, якому електроенергія була продана, що створить борги на РДН. Подібні випадки, коли купувалася електрична енергія без наміру її оплачувати, вже траплялися на балансуючому ринку.

2. Ліквідність на форвардному ринку з періодом постачання більше 1 місяця - майже відсутня. У країнах, в яких немає достатнього рівня ліквідності фінансового ринку задля хеджування цінового ризику - споживачі використовують форвардні контракти, які забезпечують постачання електричної енергії за визначеною на момент укладення контракту ціною. Наслідком цього є відносно невеликі обсяги торгівлі на РДН, який використовується виключно для зменшення небалансу електричної енергії, що і обумовлює призначення єдиного NЕМО та затвердження йому тарифу.

3. Унікальною особливістю українського ринку також є те, що непобутові споживачі майже не фіксують ціну контракту на постачання електричної енергії, а прив'язують її до ціни РДН. Таким чином, конфіденційність інформації щодо діяльності учасників РДН та ВДР є надважливою складовою діяльності оператора ринку. Розповсюдження такої інформації дозволить недобросовісним учасникам здійснювати маніпулювання ринком, що напряму вплине на ціну електричної енергії для всіх непобутових споживачів. Такі маніпулювання ринком будуть підривати економіку України, що є особливо неприпустимим в умовах дії воєнного часу.

Настільки суттєвий обсяг торгів на РДН таких європейської країн як Німеччина та Франція, спричинений тим, що споживачі хеджують ціновий ризик через фінансові деривативні контракти. Тому в таких країнах існування конкурентних NEMO є виправданим.

4. В Україні, на жаль, трапляються дефолти контрагентів. Від цього неодноразово потерпав НЕК Укренерго на балансуючому ринку. Оскільки ефективний ринок забезпечення виконання зобов'язань в Україні відсутній, ми не можемо допустити, щоб недобросовісним учасникам надавалася можливість створити свого NEMO - купити на ньому електричну енергію та не розрахуватися, спричинивши при цьому додаткові борги на ринку.

5. Єдиний NEMO, на відміну від конкурентного, не має на меті отримання прибутку, тому надає всю інформацію безоплатно. Більш того, будь-який додатковий дохід, який отримує «Оператор ринку» лише зменшує тариф майбутніх періодів. Конкуренція між NEMO за своєю суттю полягає виключно в графічному інтерфейсі та пакеті послуг, обов'язковою частиною якого є доступ до інформації, яка у монопольних NEMО знаходиться у відкритому доступі.

Проаналізувавши роботу різних NEMO Європейського Союзу навіть з відкритих джерел, можна зробити висновок, що в країнах Європи монополія існує в тому чи іншому вигляді - чи це окремо призначений державою оператор ринку, чи інші оператори ринку, котрі фактично займають монопольне або олігопольне становище на ринку. І саме єдиний номінований оператор ринку для здійснення каплінгових операцій є досить поширеним явищем серед країн, які тільки заходять на європейський РДН і ВДР. Підтвердженням цьому є приклад Північної Македонії, яка нещодавно запустила market coupling з ЄС, обравши модель єдиного NЕМО. Ця країна не є членом ЄС, але є Договірною стороною Енергетичного Співтовариства, як і Україна. NЕМО, який здійснює сполучення свого РДН з європейським, отримав підтримку Регуляторного органу та всіх інших стейкхолдерів електроенергетичного ринку, і розпочав свою роботу в рамках Об'єднаного ринку електричної енергії ЄС в дуже короткий термін. Й таким чином виконав свої зобов'язання перед ЄС.

Усі сусідні країни, що межують з Україною, окрім Польщі, обрали модель єдиного номінованого оператора ринку. А конкуренція зводиться лише до наявності кількох інтерфейсів для подання заявок на купівлю-продаж електроенергії та різних пакетів закритого доступу до інформації, яка в єдиного NEMO є відкритою для всіх.

Обрання єдиного номінованого оператора ринку чи надання права торгувати з Європою кільком біржам є лише частиною наших завдань на шляху до market coupling. І це не найскладніше з того, що нам необхідно зробити. Хоча важливо враховувати, що РДН і ВДР наразі єдиний безборговий сегмент ринку електричної енергії нашої держави, а АТ «Оператор ринку» некомерційна структура з фіксованим прибутком.

Україні першочергово потрібно врегулювати питання, пов'язанні з податковим та митним законодавством. І ми знаємо, як вирішити проблеми з акцизом при імпорті, розмитненням електроенергії та ПДВ. Наші напрацювання уже опрацьовуються органами центральної виконавчої влади. Ми сподіваємося, що наше бачення як ефективно впровадити market coupling з Європою буде підтримано українським парламентом та сприятиме виконанню Україною зобов'язань перед ЄС.

LIGA360 - єдине джерело інформації для всієї компанії. Дашборд ключових медіа та конкурентних показників, бізнес-новини й аналітика та управління ризиками. Замов прямо зараз.

Працювати в команді - вигідно як ніколи. Саме зараз ви можете замовити до 10 рішень LIGA360 всього за 10000 грн/міс. Отримайте фіксовану ціну за посиланням.

Оставьте комментарий
Войдите, чтобы оставить комментарий
Войти
Подпишитесь на рассылку
Получайте по понедельникам weekly-digest о ключевых событиях бизнеса
Похожие новости