Віталій Коваль, Міністр аграрної політики та продовольства України розповів LIGA ZAKON про проблеми галузі, євроінтеграцію, експансію на нові ринки, найближчі перспективи та ключові вектори розвитку аграрного сектору України в наступному році
Також в рамках інтерв'ю були підняті важливі питання розширення впливу підвищених податків на галузь та бронювання працівників.
Ключові тези та акценти:
Євроінтеграція. Це головний пріоритет для агросектору України. Уряд схвалив Стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року. Метою документа є підготовка аграрного сектору до вступу України в ЄС. Але під час підготовки до вступу в Європейський Союз важливо зберегти національні інтереси України.
Відкриття нових агроекспортних ринків. Врожай зернових і олійних культур в Україні цього року - 73,6 млн тонн. Цього достатньо для забезпечення внутрішньої та міжнародної продовольчої безпеки. Внутрішнє споживання зернових та олійних культур становить 25 млн тонн. Решту буде експортовано. Особливо високий врожай сої - очікується 6 млн тонн. Це історичний рекорд для України.
Сьогодні ми маємо добру динаміку експорту. Фактично навіть під час широкомасштабної війни Україна не втратила у вартісному показнику. У середньому щороку валютна виручка від агроекспорту становить 22 млрд доларів. Нашу продукцію чекають і в Південно-Східній Азії, і в країнах Африки, тому диверсифікувати канали постачання нашого продукту - це зобов'язання та пріоритет Мінагрополітики.
Короткострокові цілі, то це:
* фіналізація відкриття китайського ринку (горох, борошно, м'ясо птиці, риба);
* відкриття ринків Норвегії та Швейцарії (м'ясо птиці, корми, молочна продукція).
Нині Мінагрополітики активно працює з аграрними асоціаціями, щоб вийти на нові ринки: ми бачимо зацікавленість від Малайзії, Індонезії, Бангладешу. Це хороший знак: спробувавши нашу продукцію раз, ці країни бажають повторно її замовляти;
Головні новини вашої галузі - щодня на робочому столі LIGA360. Бачити картину дня ще ніколи не було так просто! Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.
Питання розширення ринків збуту української тваринницької продукції є одним із пріоритетів роботи Мінагрополітики.
Відкриття ринку червоного м'яса залишається одним із перспективних.
Мінагрополітики спільно з МЗС та ДПСС проводять роботу щодо розширення двосторонньої торгівлі та диверсифікації експорту продукції різних категорій, зокрема і продукції тваринництва.
Розвиток глибинної переробки та якісний перехід від аграрної моделі економіки до агроіндустріальної. Ключова мета - розвиток глибинної переробки та збільшення виробництва продукції з доданою вартістю. Нині тонна української агропродукції, яка йде на експорт, оцінюється в 309 доларів, а в Польщі - 1650 доларів. Тому для агросектору важливо перейти на глибинну переробку й виробництво продукції з високою доданою вартістю, щоб збільшити вартість експорту та бути конкурентоспроможними на світовому ринку.
Зрошення. Маємо великі проблеми внаслідок руйнування Каховської ГЕС і зміни клімату. Сьогодні 5 регіонів України мають проблеми з постачанням води. На цей час 1,5 млн гектарів сільськогосподарських земель потребують зрошення, і ці площі із часом тільки збільшуватимуться.
Допомога аграріям на прифронтових територіях. Цього року й наступного діє низка державних програм щодо підтримки аграріїв.
Підтримка тваринництва. Це гарантія продовольчої безпеки країни, а також робочі місця й соціальна стабільність на селі. Маємо усунути дисбаланс, що виник між цим напрямом і напрямом рослинництва. Тваринництво було не в пріоритеті, а показники за кількістю голів, кількістю виробленого молока, м'яса та супутніх продуктів тваринництва постійно знижувалися. Сьогодні час відновити тваринництво для фермерів і виробників побічних продуктів (шрота, макухи), щоб був ринок збуту, а Україна якнайшвидше перейшла до експорту товарів із доданою вартістю.
Порядок видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами, затверджений наказом Мінагрополітики від 26.07.2024 № 2252, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13.09.2024 за № 1378/42723. Порядок набуває чинності 11 січня 2025 року.
Повне інтерв'ю з Міністром читайте за посиланням.
Також читайте: Підсумки засідання Клубу Рівненського Агробізнесу: головне від LIGA ZAKON