Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду став на сторону позивача - фізичної особи проти банку. Банк щомісячно нараховував, а позивач сплачував комісію за обслуговування кредиту, що є незаконним, не відповідає вимогам справедливості та суперечить закону.
Позивач уклав кредитний договір, відповідно до якого банк надав кредит на поточні потреби зі сплатою процентів за користування кредитом. Окремо у договорі було передбачено обов'язок сплати позичальником щомісячної плати за обслуговування кредитної заборгованості.
Посилаючись на те, що такі умови кредитного договору є несправедливими, суперечать вимогам закону та порушують його права, позивач просив визнати недійсним з моменту укладення договору окремі пункти кредитного договору та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок сплаченої ним комісії за обслуговування кредиту у рахунок інших обов'язкових платежів за договором.
Верховний суд залишив рішення місцевого без змін, як щодо визнання недійсними з моменту укладення договору положення, що передбачали плату за обслуговування кредиту, так і щодо перерахунку раніше сплачених сум.
Таке рішення мотивовано тим, що банк, встановивши у кредитному договорі сплату щомісячної комісії за обслуговування кредиту, не зазначив, за які саме послуги, що надаються позивачу, сплачується комісія. При цьому відповідач нараховував, а позивач сплатив комісію фактично за обслуговування кредиту банком, що є незаконним, не відповідає вимогам справедливості та суперечить положенням частини першої ст. 18 Закону «Про захист прав споживачів».
Суд також нагадав, що відповідно до положень цього Закону, кредитодавцю забороняється встановлювати у договорі про надання споживчого кредиту будь-які збори, відсотки, комісії, платежі тощо за дії, які не є послугою. Так само договори зі споживачами не повинні містити умови, які є несправедливими.
Слід нагадати, що 10 червня 2017 року набрав чинності Закон «Про споживче кредитування», відповідно до якого Закон «Про захист прав споживачів» застосовується до відносин споживчого кредитування у частині, що не суперечить Закону «Про споживче кредитування».
***
З повним текстом постанови Суду по справі № 695/3474/17, 27.12.2018, а також з іншими рішеннями можна ознайомитися за допомогою сервісу VERDICTUM від ЛІГА:ЗАКОН. Також можна поставити справу, що цікавить вас, на контроль - це дозволить дізнатися про її рух, зокрема, про результати касації.
***
Нещодавно ми також наводили добірку найбільш карколомних судових рішень 2018 року у сфері нерухомості.
***
Нагадаємо, що модуль «Ситуації для бізнесу» інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН містить практичні матеріали, присвячені, наприклад, основним ризикам іпотечних кредитів, випадкам, коли санкції за кредитом перевищують тіло боргу, реструктуризації боргу тощо.