Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Боржникам можуть дозволити не виконувати власних зобов'язань перед банками-кредиторами та лізингодавцями на період дії воєнного стану

Реклама

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики ініціював до розгляду Верховною Радою України проект Закону України “Про внесення змін до розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу у період дії воєнного стану" 

Вищезазначеним проектом передбачається доповнити Цивільний кодекс України, положеннями про те, що, у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та протягом одного року з дня його припинення або скасування, встановлюється заборона на примусове стягнення з боржників, чиє заставне майно знаходилось на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, а також з лізингоодержувачів, об'єкти лізингу яких знаходились на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та фізичних осіб-поручителів за такими договорами, заборгованості (основної суми кредиту (позики), процентів, комісій, неустойки (штрафу, пені) та інших платежів) за договором кредиту (позики), примусового стягнення лізингових та інших платежів (заборгованості за ними, в тому числі неустойки (штрафу, пені) за договором фінансового лізингу, а також заборону примусового звернення стягнення на предмет застави, примусового повернення об'єкта фінансового лізингу. 

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з “гарячих тем”? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов?язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб. 

Відтак, запропонований механізм передбачає право позичальника/ лізингоодержувача або його представника звернутися до кредитора/лізингодавця із заявою про призупинення нарахування та сплати грошового зобов'язання (основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів) за договором кредиту (позики)/лізингових та інших платежів (заборгованості по ним, неустойки (штрафу, пені), за одночасної відповідності таким умовам:  

  • сукупна чисельність працівників та сукупний річний дохід позичальника, з урахуванням пов'язаних з ним осіб у значенні підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, не перевищує максимальної чисельності працівників та річного доходу, що встановлені для суб'єктів середнього підприємництва в розумінні статті 55 Господарського кодексу України

  • виконання зобов'язання за договором кредиту (позики) забезпечено заставою:  

  • нерухомого майна, обладнання та/або устаткування, визначеного індивідуальними ознаками та яке відповідає критеріям основних засобів відповідно до законодавства, місцезнаходженням якого станом на день подання заяви про призупинення нарахування та сплати грошового зобов'язання згідно з договором застави, є території, включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (надалі - Перелік); 

  • транспортних засобів, які було знищено, загублено, викрадено, втрачено та/або які вибули з володіння позичальника не з його волі іншим шляхом на територіях активних бойових дій, включених до Переліку. 

  • на день укладення договору кредиту (позики) відповідно до Договорів забезпечення, вартість вищевказаного майна у загальній вартості майна за таким договором кредиту (позики), переданого у забезпечення виконання зобов'язань позичальником, становить понад 50 відсотків.  

  • на момент укладення договору фінансового лізингу лізингоодержувач здійснював господарську діяльність на території, яка станом на день подання заяви про призупинення сплати лізингових платежів належить до території активних бойових дій, включених до Переліку;  

  • об'єкт фінансового лізингу було знищено, загублено, викрадено, втрачено та/або він вибув з володіння лізингоодержувача не з його волі іншим шляхом на територіях активних бойових дій, включених до Переліку. 

Відповідним проектом передбачається, що після отримання кредитором заяви про призупинення нарахування та сплати грошового зобов'язання з підтверджуючими документами у період дії воєнного стану в Україні та протягом одного року з дня його припинення або скасування, вчинення будь-яких дій щодо примусового звернення стягнення на предмет застави, іпотеки, примусового стягнення заборгованості (основної суми кредиту (позики), процентів, комісій, неустойки (штрафу, пені) та інших платежів) за договором кредиту (позики), який відповідає вищевказаним ознакам зупиняється.  

Так само як і зупиняється вчинення будь-яких дій, у період дії воєнного стану в Україні та протягом одного року з дня його припинення або скасування, щодо примусового повернення об'єкта фінансового лізингу, примусового стягнення лізингових та інших платежів за договором фінансового лізингу, який відповідає вищезазначеним ознакам.  

Окрім того, з метою практичної реалізації вищевказаних норм, проектом вносяться зміни до Закону України «Про виконавче провадження», за якими зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень, що стосуються стягнення грошового зобов'язання за договором кредиту (позики), повернення об'єкта фінансового лізингу, стягнення лізингових та інших платежів за договором фінансового лізингу, а також звернення стягнення на предмет застави за договором застави.  

На думку авторів проекту Закону, даний Закон захистить інтереси підприємців, а особливо аграріїв, які через збройну агресію Російської Федерації та пов'язану втрату заставленого майна втратили можливість вести відповідну господарську діяльність, внаслідок чого не можуть вчасно виконувати свої зобов'язання перед банками-кредиторами за раніше залученими кредитами та перед лізингодавцями за договорами фінансового лізингу.  

Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.  

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини