З початку 2025 року кількість заблокованих податкових накладних скоротилася майже вдвічі. Про це в колонці у виданні «Економічна правда» розповів Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко.
"Якщо на початку січня цей показник сягав 0,76%, то в середині березня він становить 0,39%. На початку року з блокуванням зіткнувся кожний шостий підприємець, тепер - кожний восьмий. Водночас список ризикових підприємств з початку 2025 року скоротився майже на 10 тис.", - розповів Голова ДПС.
Він зазначив, що ДПС уже ініціювала зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних. Свої пропозиції змін до постанови уряду №1165 передали до Мінфіну.
Ключових змін шість:
1. Збільшені ліміти для ознаки безумовної реєстрації накладних за обсягом постачання в поточному календарному місяці (друга ознака). Граничний обсяг постачання зросте до 1 млн грн, а на одного контрагента - до 100 тис. грн. Змінена умова щодо кількості платників, де керівник може займати аналогічну посаду (зараз три, планується п'ять). Операції з невеликими сумами (до 10 тис. грн) будуть реєструватися без затримок, нині ліміт становить 5 тис. грн. Ліміт обсягу таких операцій в поточному місяці збільшиться до 3 млн грн (наразі 500 тис. грн).
2. Спрощені ознаки безумовної реєстрації податкових накладних за експортними операціями для підприємств, які працюють на територіях із загрозою боїв, але де активних боїв наразі немає. Планується також швидша обробка накладних за такими операціями, якщо коди УКТЗЕД таких операцій збігаються з кодами в таблиці даних платника податків і він не внесений до переліку ризикових.
3. Менше бюрократії після виключення платників з переліку ризикових. Накладні підлягатимуть автоматичній реєстрації, якщо компанія має позитивну податкову історію та виконуються інші визначені умови.
4. Удосконалений механізм автоматичного врахування таблиць даних платника - зниження потреби подавати документи для врахування таблиці.
5. Зміни окремих показників позитивної податкової історії - більше підприємств зможуть скористатися такими показниками. Зокрема в першому показнику ліміти обсягу операцій збільшені з 1 млн грн до 3 млн грн, на одного контрагента - із 100 тис. грн до 500 тис. грн, змінена умова в частині кількості платників, де керівник може займати аналогічну посаду (зараз три, планується п'ять).
6. Змінений критерій ризиковості операцій щодо подання розрахунків коригування податкових зобов'язань при поверненні товару від неплатника податку на додану вартість. Не вважатиметься ризиком подання такого розрахунку коригування протягом 90 днів (наразі 30). Це зменшить імовірність блокування розрахунку коригування при поверненні товару від неплатника.
Бажаєте контролювати законодавчі зміни з “гарячих тем”? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов?язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.
Також ДПС конкретизувала перелік підстав для розгляду питання віднесення платника до ризикових. Державна податкова служба оновила довідник кодів податкової інформації. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості платника податку.
Крім того, податкова пропонує вдосконалити організацію роботи СМКОР: зміна в порядку взаємодії між структурними підрозділами ДПС усіх рівнів і комісіями територіального та центрального рівнів. Це передбачено в порядку зупинення, затвердженому постановою №1165.
Запропоновані такі зміни:
1. Обмін інформацією з питань зупинення реєстрації ПН/РК між структурними підрозділами територіального та центрального рівнів.
2. Оперативний обмін інформацією з питань зупинення реєстрації ПН/РК між відповідними підрозділами територіальних органів ДПС.
3. Підготовка та надання комісією центрального рівня комісіям територіальних органів інформації за результатами аналізу розглянутих скарг для забезпечення єдиного підходу при розгляді комісіями аналогічних питань.
4. Аналіз рішень, ухвалених комісіями регіонального рівня, та надання результатів такого аналізу територіальним комісіям для врахування при розгляді питань.
Ознайомитись з чинними редакціями НПА, порівняти редакції та побачити заплановані зміни - можна у новій LIGA360. А ще оцінити весь масив пов'язаних документів: судової практики, аналітики тощо. Замовте презентацію LIGA360 для себе.