Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Що робити, якщо до вас прийшли з обшуком в офіс

Ілон Маск і можливий обшук його бізнесу в Україні або Що робити, якщо до вас прийшли з обшуком в офіс

Важко прогнозувати , чи почне Ілон Маск бізнес в Україні, але вже зараз можливо говорити про обшук його компаній, арешт банківських рахунків, оборотних активів в разі, якщо він наважиться. Адже весь великий бізнес, який фізично розташований в Україні, рано чи пізно зіштовхується з правоохоронною системою.

Підготовка до обшуку. Особливості мотивувальної частини на практиці

Дивно, але нічого складного в прогнозуванні причини приходу до американського мільярдера немає. Якщо проаналізувати ухвали районних судів м. Києва про надання дозволу на обшук, то в питанні бізнесу вони дуже одноманітні в мотивувальній частині, або зовсім не вмотивовані. І звичайно, дозвіл на обшук буде давати саме Печерський суд, бо інші суди можуть мати сумнів в кримінальній складовій бізнесу інженера-підприємця.

Зрозуміло, що однією з аргументацій буде факт інвестицій капіталу в криптовалюту на підставі публічних заяв власника. Адже, так звані «майнери» та власники криптовалют ще з 2017 року системно обшукувалися СБУ та Національною Поліцією. Криптовалюта розглядається правоохоронцями виключно як «інструмент» купівлі наркотичних речовин та фінансування тероризму, способом легалізації доходів отриманих злочинним. Факт вживання легких наркотиків засновник TESLA та SpaceX публічно демонстрував. Тому заперечувати обставини скоєння злочинів, передбачених статтями 309 чи 307 Кримінального кодексу України в поєднанні з статтею 209 КК України буде складно. Представник прокуратури, виступаючи в суді з протоколом огляду скріншотів, де особа, схожа на Ілона Маска, курить канабіс буде дуже переконлива, навіть якщо на стороні захисту будуть адвокати з ТОП 5 юридичних практик по захисту бізнесу авторитетного рейтингу.

Прикрішими за вище перелічене можуть бути тільки обставини купівлі космічних технологій, або виробництво космічних носіїв на потужностях державного підприємства. З цього приводу в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР) можуть бути внесені відомості, за ознаками статей  113 та 114, а також 191 КК України.  

Сучасні реалії обшуків. Погляд з середини

Зважаючи на те, що власники великих іноземних компаній, на зразок TESLA Ілона Маска, звикли до проектів з мільярдними оборотами, то окрім офісу та виробництва, ця обставина може викликати бажання пошукати великі обсяги готівки по місцю проживання в Україні. Тому на обшуку він може опинитися одразу як прокинеться, близько 06 години 30 хвилин ранку. Охорона будинку, як завжди, допоможе процесуальному керівнику, слідчому, оперативним працівникам безперешкодно проникнути до будинку, відкривши їм двері. Не відкрити охоронець не зможе, адже йому була зачитана ухвала  про обшук і він розписався про її отримання. Другий примірник залишиться також у слідчого.

Учасників обшуку попросять видати речі вказані в ухвалі з допомогою оперативного працівника, який добре знає англійську. Після того, як Ілон зателефонує своєму адвокату, слідчий попросить віддати його особистий телефон та телефони членів родини. Родина напевне засмутиться, не так за дві з половиною тисячі доларів США, що покупюрно вписані в протокол, а скільки за перевернуту шафу з білизною під відео фіксацію. І лише під кінець обшуку родина зрозуміє, що дві пенсіонерки, які приїхали за 30 кілометрів від Києва з правоохоронцями є понятими. Нові розробки TESLA та SpaceX  вилучать, адже в ухвалі буде надано дозвіл на вилучення флеш-накопичувачів та комп’ютерної техніки.

Після того, як обшук помешкання буде підходити до кінця, з’явиться адвокат. Він почне гучно лаятися зі слідчим, з причин невідомих клієнту. Другий примірник ухвали про обшук буде передано охоронцеві, а він, в свою чергу, адвокату. Суперечки з приводу вилучення коштів, не дадуть результату і вони будуть поміщені до пакета, в якості речового доказу.

На третю годину обшуку учасники будуть почуватися вже більш вільно, можливо Ілон навіть почне посміхатися та жартувати з оперативними працівниками. Але процесуальний керівник буде фотографувати помешкання та знайдені речі на  Iphone 12 та відправляти по месенджеру Signal невідомій особі.  

Після заповнення протоколу слідчий та прокурор запитають про можливість зробити копію протоколу обшуку в будинку. Якщо такої можливості не буде, запропонують два варіанти: поїхати в прокуратуру і там отримати копію, або сфотографувати на телефон і відповідно зробити підпис про отримання копії.

По завершенню слідчої дії головному учаснику буде виписано декілька повісток на допит у якості свідка. Після цього він без телефона помчить до свого офісу. Там він дізнається, що там теж був обшук. Обшук був і по місцю проживання всіх керівників компанії та декількох основних контрагентів. Велика вірогідність щодо вилучення серверу компанії, системи відеоспостереження та половини комп’ютерів працівників.

За наступні три тижні обшукуваний поіменно буде знати структуру та керівний склад правоохоронного органу, а суд, тим часом, накладе арешт на тимчасово вилучене майно. Особистий телефон Ілона Маска, напевно, буде направлено до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНІСЕ).

Легко прийти до висновку, що Ілону для уникнення цієї прикрої ситуацій на початку обшуку, доведеться готувати охорону до можливих «візитів». Останні мають знати, як діяти в таких обставинах, а особливо в питанні комунікації з правоохоронцями при початку та безпосередньому проведенні слідчих дій. На даний час, та й в майбутньому безліч юридичних компаній готові провести підготовку персоналу охорони з цього питання. 

Прийшли з обшуком в офіс. Що варто знати

Якщо говорити без припущень та іронічних жартів, то вказані ризики можливо уникнути рядом превентивних заходів та організацією системної безпеки бізнесу. Ефективний захист від обшуку на даний час це базовий комплекс, а саме:

  1. Система швидкої взаємодії з адвокатом.
  2. Інструктаж приватної охорони.
  3. Організація ІТ-безпеки.
  4. Проведення семінарів з питань взаємодії з правоохоронною системою з персоналом компанії.

Під час обшуку варто орієнтуватися на низку практичних аспектів. Початком обшуку вважається вручення копії ухвали суду (про надання дозволу на обшук) та роз’яснення її змісту особі, приміщення якої обшукується. Зазвичай слідчий зачитує лише вступну та резолютивну частину ухвали. Але ви можете вимагати зачитати повністю весь текст ухвали, в результаті чого отримуєте додатковий час для виклику адвоката та розуміння з приводу чого прийшли з обшуком.

Після зачитування та вручення копії ухвали суду (вам повинні віддати завірену судом копію з оригінальною печаткою суду та підписом), слідчий або прокурор, разом із оперативними співробітниками, починають обшук приміщення.

Необхідно зауважити, що відео-фіксація обшуку є обов’язковою. Тому якщо у вашому приміщенні проводять обшук без відео-фіксації на камеру, це є грубим порушенням, що має для правоохоронців в майбутньому негативні наслідки. Також, важливим є факт, що відео-фіксація проводиться виключно на спеціальну відео-камеру. Фіксування на будь-які інші пристрої, наприклад, особистий мобільний телефон когось з присутніх на обшуку, є незаконною.

Щоб мінімально знизити вірогідність вказаних подій. Потрібно превентивно налагодити ефективну взаємодію з адвокатом як особисто клієнта так і його охорони. В таких випадках адвоката має викликати вже відповідальний охоронець або уповноважено особа. Головне, щоб оперативно. Ідеальною є ситуація, коли адвокат завчасно знайоми з місце проведення ймовірного обшуку. Це значно підвищує оперативність дій та впливає на якість взаємодії.

LIGA360:СЛУЖБА БЕЗПЕКИ
Комплекс інформаційно-аналітичних продуктів для спеціалістів служби безпеки. Використовуйте унікальний модуль БІЗНЕС-РОЗВІДКА для зручної перевірки контрагентів та отримуйте автоматичні сповіщення про важливі зміни в діяльності компаній, що знаходяться на моніторингу

На що звернути увагу та в яких випадках маєте право не допустити правоохоронців для проведення обшуку

Правильність даних, вказаних в Ухвалі суду

Перше, на що слід звертати увагу - правильність адреси приміщення, на обшук якого надано дозвіл. Якщо є хоча б одна помилка, вона не може вважатися технічною, отже це є беззаперечною підставою не допустити осіб для проведення обшуку. На практиці частими бувають випадки, коли обшукують конкретний офіс або квартиру, а дозвіл на обшук надано із зазначенням номеру будинку без конкретизації номеру приміщення офісу/квартири. Це є дуже грубим порушенням, але це не зупиняє правоохоронців. В такому випадку, необхідним є відповідна фіксація порушення – виклик працівників поліції за номером 102 та зазначення про це в зауваженнях до протоколу обшуку.

Cтрок дії ухвали суду

Ухвала на обшук може бути видана максимум на один місяць, відповідно до вимог чинного законодавства. В деяких випадках суд надає менший строк. Але закон забороняє надавати дозвіл на обшук строком дії більше одного місяця. Тому одразу при прочитанні ухвали варто звернути увагу на дату, коли її було видано (на початку тексту ухвали) та строк її дії (в кінці тексту ухвали).

Повноваження всіх присутніх співробітників правоохоронних органів

Цей етап обшуку завжди є найцікавішим та викликає обурення у правоохоронців, яке найчастіше закінчується конфліктом. У слідчого з собою повинна бути постанова про призначення групи слідчих в кримінальному провадженні (в рамках якого винесено ухвалу про надання дозволу на обшук). В 98% обшуків на практиці у слідчих немає з собою даного документу, що також є порушенням в разі, якщо саме цей слідчий не вказаний в ухвалі суду. На вашу вимогу, слідчий зобов’язаний надати для ознайомлення копію такої Постанови. Фото постанови на мобільному телефоні слідчого не вважається фактом його наявності. 

Щодо всіх інших учасників – оперативних співробітників, повинно бути доручення слідчого або прокурора на конкретно зазначених осіб на здійснення слідчих дій, а саме проведення обшуку у приміщенні офісу. Ви можете вимагати посвідчення всіх оперативних співробітників і відповідне доручення, в якому всі повинні бути зазначені. На нашій практиці, майже ніколи таких доручень не дають для ознайомлення, що є беззаперечною підставо не допустити цих осіб до проведення обшуку. Зазвичай, після вказання такого порушення, співробітники, які не мають повноважень, залишаються очікувати поза приміщенням.

Як і охорона так і персонал компанії мають бути підготовлені до можливих обшуків. Також вони мають бути лояльні до роботодавця та цінувати своє місце роботи. Бізнес не має зупинятися в разі фізичного вилучення електронних носіїв інформації та комп’ютерної техніки. Технології зараз це дозволяють, або роблять цей час не значним і не істотним в затратах. Тому кожному, хто будує великий бізнес України знає, що безпека бізнесу це ціла система, яка пронизує всі аспекти самого бізнесу і має бути в гармонії з ним та зовнішнім середовищем.

Дмитро Онученко, адвокат, партнер адвокатського об’єднання «ЮніМайндс»               

Марина Гаврилюк, адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання «ЮніМайндс»  

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини