Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

COVID-19: як бізнес Дніпра переживає кризові часи

Керівники і власники провідних компаній регіону поділилися з Європейською Бізнес Асоціацією власним досвідом і напрацюваннями в умовах нової реальності

Катерина Ущаповська, керівник Дніпровського офісу ЄБА

Вже другий місяць світ, країна та зокрема Дніпропетровський регіон живуть у нових умовах, з якими ніколи ще не стикались. COVID-19 має найсильніший вплив на світову економіку з часів світової кризи 2008 року, і до нової реальності має пристосовуватись кожен: від пересічного громадянина до могутньої корпорації.

У Дніпрі наразі бізнес також переживає нові умови для роботи. Компанії вже пристосувалися та мають свої стратегії та успішні практики.

Нещодавно відбулась онлайн зустріч Дніпровського офісу Європейської Бізнес Асоціації, де керівники та власники провідних компаній регіону поділились власним досвідом та напрацюваннями за умов нової реальності.

Артем Атанасов, топ-менеджер компанії Centravis Production Ukraine, прогнозує подальші серйозні випробування для сфери та спад замовлень на 20%. Це відбудеться через прямий вплив невизначеності, яка пов'язана з епідемією, а також падінням цін на нафту, що призведе до зниження інвестицій в нафтопереробну і нафтовидобувні галузі.

На даний момент компанія працює в штатному режимі, завантаження - 90% від докризового. Підприємство максимально зберігає склад співробітників, для цього на деякий період знижує заробітну плату ТОП-менеджменту на 20-30% та приймає ряд рішень для скорочення поточних витрат. Співробітникам надано додаткове медичне страхування від COVID-19, на виробництві введено високий рівень захисту та санітарної безпеки. Суттєвою підтримкою стала фінансова допомога від торгових офісів Centravis у Швейцарії та Німеччині - близько 1 млн євро безвідсоткового безстрокового кредиту під державні гарантії.

Ринок рітейл також переживає складні часи. Так, Дмитро Деревицький, Голова ради директорів Allo Group, з огляду на виклики та тенденції сьогодення, такі як обмеження свободи та пересування громадян, зміну соціальних навичок, розумне споживання, обережне витрачання грошей, зауважив, для того, аби збільшити ринкові перспективи компанії, гравці ринку мають адаптовувати свої товари до такого споживання та переглянути свої стратегії.

За його слів, в мережі «Алло» відбулось збільшення вартості операцій компанії у зв'язку з додатковими витратами на нові санітарні норми та транспортування співробітників до роботи, зниження середнього чеку. Виручка знизились швидше, ніж витрати. Планується скорочення 25% офісних співробітників і на 25% скорочення зарплати тим, які залишилися. При цьому, персоналу, який задіяний в роботі мережі, скорочення заробітної плати не стосуватиметься. Між тим, компанія прийняла рішення виплати кожному співробітнику 10 000 грн у разі захворювання на COVID-19.

Серед усього, позитивним Дмитро Деревицький відмітив розвиток онлайн продажів та безконтактних платежів. Компанія запускає ряд ініціатив, які відповідають новим потребам споживачів: власний сервіс доставки до дому «Алло-Експрес», безкоштовна дезінфекція смартфонів клієнтів в магазинах, відео- консультація клієнтів Алло та інше.

Алла Савченко, президент міжнародної аудиторської компанії BDO Ukraine, рекомендує орієнтуватися на якісні всесвітні джерела, наприклад, такі як звіт світового банку - World Economic Outlook. Їх прогнози досить оптимістичні.
Базовий прогноз світової економіки в 2020: падіння на 3%, при цьому, планується зростання в 2021. Розвинені економіки сповільнять розвиток на 6%, а Європа, що розвивається, на 5.2%. По Україні прогнозують падіння на 7,7% в цьому році і 3,6% в наступному за умови встановлення контролю над пандемією і співпраці з МВФ.

Ризик, який варто розглянути, особливо для середніх та великих підприємств -питання кібербезпеки, кількість атак на критично важливі підприємства та їх наслідки.

В компанії BDO Ukraine існує практика щорічного сценарного планування року, де розглядається принаймні 3 різних варіанти розвитку ситуації. Зараз компанія вимушена робити перегляд сценаріїв іноді щотижня, в залежності від ситуації, що складається.

«Чи являється карантин форс-мажорною обставиною?» - питання, яке найчастіше задають юристам клієнти, відмічає Олександр Бондарчук, співвласник юридичного агентства «Абсолют».

Навіть в умовах карантину, юридична компанія має велике навантаження. Наразі активно ведуться консультації в онлайн-режимі.

З одного боку, відмічається різке уповільнення судової системи, що призвело до скорочення зайнятості судових юристів, а з іншого боку - через активну діяльність правоохоронних органів, з'явилося чимало роботи у кримінальних адвокатів.

Суттєво збільшилося кількість звернень представників бізнесу щодо оформлення трудових відносин зі співробітниками в умовах віддаленої роботи, а також щодо скорочень та звільнень.

Тренди майбутнього в юридичній практиці, які відмічає Олександр Бондарчук:

  • консультування бізнесу по розробці планів санації, не виключаючи банкрутство підприємств;

  • прорахунок ризиків недружнього поглинання через наявні прогнози перерозподілу активів та агресивних поглинань.

 Андрій Здесенко, власник корпорації «Біосфера», найбільшого в Україні виробника і дистриб'ютора товарів для дому та гігієни, відмітив певні позитивні зміни для свого бізнесу.

Наразі «Біосфера» почала ще активніше працювати на експорт. Все, що раніше було в планах та напрацюваннях, стало реалізовуватись: корпорація виробляє вкрай затребуваний сьогодні продукт, якого зараз не вистачає в світі - антибактеріальні серветки. З'явилась можливість заходити в балтійські, німецькі, італійські, британські мережі, частково на ринок США. З огляду на нові обставини, виробництво перебудовано відповідно до нових умов та потреб, з'явились нові продукти. Компанія випустила «Фрекен БОКс» - набір найнеобхідніших продуктів для дому та гігієни, який можна замовити онлайн на Rozеtka з безкоштовною доставкою до дверей завдяки «Новій пошті».

Для корпорації цінними є власні спеціалісти і втрачати їх вона не планує. Тим, хто працює «на передовій», заробітну плату збільшено до 50%.

В той же час, є проблеми з сировиною, адже 80% її імпортується, й у зв'язку з карантинними заходами в світі, є великі перебої з постачанням.

Від імені Дніпровського офісу Європейської Бізнес Асоціації дякуємо спікерам за цікавий діалог та корисні інсайти роботи бізнесу

Катерина Ущаповська,

керівник Дніпровського офісу Європейської Бізнес Асоціації

Як бізнесу вистояти в кризу? Рекомендуємо LIGA360 - інноваційний інструмент бізнесу для топменеджерів, що дозволить:

• Отримувати найактуальнішу інформацію з першоджерел

• Збирати і аналізувати інформацію про конкурентів, партнерів і вашій компанії

• Створити єдине інформаційне поле компанії щодо справ в галузі

• Організувати ефективну роботу команди, у тому числі в віддаленому режимі

Замовити тестовий доступ

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему