Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Е-резидентство і цифрові ID, але не паспорти

Андрій Корой, молодший юрист Juscutum

Концепція «е-резидентства» активно розробляється в Україні. До грудня 2020 року Мінфін повинен подати законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів про діяльність майбутніх «е-резидентів». А Мінцифра - розробити і запустити в тестовому режимі систему отримання електронного резидентства.

Другим, не менш цікавим, проєктом Кабміну є створення цифрових ID громадян України. Заголовками про них в кінці 2019 року рясніли всі новинні ресурси. Відразу слід уточнити, що цей проєкт не стосується паспорта у вигляді ID-картки. Цифровий ID - абсолютно нова технологія для українського суспільства.

Чи є актуальними дані проєкти? Безумовно. Обидва проєкти зменшують бюрократизацію, знижують витрати на проведення багатьох заходів з боку держави в подальшому. Приклад: при дистанційному перепису населення послуга цифрового ID зможе підвищити число учасників серед маломобільних громадян і тих, хто перебуває під час перепису закордоном.

На жаль, через карантин пріоритети, поставлені в кінці попереднього року, змінилися, а запуск вищезазначених інновацій відклали. Проте на засіданні Кабміну 9 вересня був прийнятий План пріоритетних дій Уряду на 2020 рік, в якому 51 пунктом значиться крок «Створення в Україні інструменту електронного резидентства».

Попередній Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявляв про те, що найближчою метою інновації буде її застосування:

1. На Всеукраїнському перепису населення, запланованому на 2020 рік (що малоймовірно)

2. В ході тестування існуючих баз даних в державних органах з початково запланованим строком до червня 2020 року. Як було зазначено вище, через карантин даний проєкт відклали.

Надалі результати проєкту планують застосовувати в інших сферах життя українців. Наприклад, призначення і нарахування соціальних виплат. Звучить інноваційно. Але якою є готовність нашого законодавства до таких ініціатив?

На сьогоднішній день основи перепису населення регламентує Закон України «Про Всеукраїнський перепис населення». Закон передбачає збір персональних даних в електронній формі і, відповідно, підзаконні акти можуть регулювати питання проведення перепису населення шляхом заповнення анкет електронним способом. Якщо говорити про соціальні виплати, то в цій сфері законодавство вимагає істотних доробок. Станом на вересень 2020 року багато видів виплат можуть призначатися виключно на підставі письмового звернення громадян.

Наскільки ефективною є така інновація? Давайте подивимося на досвід інших держав. Наприклад, схоже рішення було застосовано в Естонії під час 11-го національного перепису населення 2011 року. Більш того, влада Естонії прийняли рішення поставити рекорд у кількості респондентів, які беруть участь через електронну форму. Цей рекорд став світовим - 62% від усіх жителів Естонії заповнили анкети електронним способом. При цьому міжнародна практика показує, що при першому перепису в електронному вигляді бере участь тільки близько 10%. Також варто відзначити, що такий результат дав високий рівень «діджиталізаціі» Естонії.

Впровадження e-Residency, вже для іноземців, є яскравим прикладом технологічного розвитку держави. З її допомогою можна з будь-якої точки світу створити компанію онлайн, платити податки і користуватися рядом послуг за допомогою однієї картки з чіпом.

«Е-резидентство - це спеціальний статус, що відкриває нові можливості для іноземних фрілансерів та підприємців, які мають активи в Україні або хочуть віддалено провадити бізнес в нашій державі. Завдяки е-резидентству вже в найближчому майбутньому Україна стане привабливою для провадження бізнесу іноземцями - насамперед ІТ-спеціалістами», - про це заявило Міністерство цифрової трансформації України на своєму сайті за посиланням.

Чи будуть ці проєкти мати попит в Україні? Подивимося на практиці. Хотілося б вірити, що в майбутнього перепису населення ми хоча б на половину наздоженемо результат Естонії 2011 року з цифровими ID, а «е-резидентство», яке також активно використовується в Естонії, допоможе в залученні великих іноземних інвестицій.

Андрій Корой, молодший юрист Juscutum

Щоб тримати в фокусі важливі для вашого бізнесу зміни, замовляйте тестовий доступ до рішення LIGA360. Моніторинг змін законодавства, судових рішень, контроль змін в діяльності партнерів і конкурентів, налаштування персональної стрічки новин з джерел, яким довіряєте ви та ще 10 інструментів для командного управління ризиками і можливостями під час кризи. Отримуйте тестовий доступ за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему