Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Захист бізнесу: тренди 2020

Олексій Гнатенко, адвокат, молодший партнер ЮК Legal House, розповів про головні очікування та розчарування року у сфері захисту бізнесу

Кінець року завжди вимагає аналізу та роботи над помилками, які були допущені протягом року. Цей рік не буде виключенням, тим більше, він був багатим на події та потрясіння, які сколихнули бізнес в усьому світі.

Проаналізуємо тренди, які були спрогнозовані на поточний рік у сфері захисту бізнесу, з яких я хотів би виділити наступні.

Тренд 1: Закон «Маски-шоу - Стоп-3»

Адвокати у сфері кримінального права протягом усього року чекали на прийняття законопроєкту № 2740, який одержано Верховною Радою ще 15.01.2020.

Цей закон повинен був стати третім у пулі нормативних актів, направлених на боротьбу зі свавіллям правоохоронців під час проведення обшуків.

Перш за все, мова йде про захист ІТ-компаній від вилучення комп'ютерної техніки, що фактично паралізує роботу підприємства.

Влада вже неодноразово намагалася внести відповідні правки до кримінального процесуального законодавства, щоб унеможливити зловживання правоохоронців.

Перші два закони «Маски-шоу - Стоп!” не принесли очікуваного результату, ставши, скоріше, першим етапом реформування процесу захисту українських ІТ-шників.

Третій законопроект повинен був поставити довгоочікувану крапку у питаннях тиску на бізнес.

Не зважаючи на окремі зауваження, в цілому законопроект викликав позитивні враження:

  • кримінальна відповідальність слідчого, прокурора за порушення порядку тимчасового доступу до речей і документів, тимчасового вилучення або арешту майна;

  • чітке визначення поняття, що саме варто розуміти під пристроями для обробки, передавання та зберігання електронної інформації;

  • розподіл носія (пристрою) інформації та власне інформації;

  • прямий обов'язок копіювання інформації та вилучення техніки у виключних випадках з обов'язковим зазначенням таких причин.

Однак, пройшов майже рік, а ситуація щодо прийняття законопроекту не змінилась. Продовжуємо наші очікування і у 2021 році.

Тренд 2: Атака на IT-бізнес

Ще на початку 2020 багато хто прогнозував труднощі для IT-бізнесу, викликані тиском зі сторони кіберполіції.

Цілком зрозуміла причина - кожного разу, коли в країні починаються фінансові труднощі, активізується правоохоронна система із єдиною метою - наповнення бюджету та нав'язування ‘‘абонентського обслуговування на індивідуальних умовах” успішним і не дуже бізнесменам.

Крім того, вже давно не припиняється дискусія щодо законності діяльності окремих ФОПів у сфері IT, які використовують спрощену систему оподаткування для зменшення податкового навантаження на компанію. Мова йде про так звані приховані трудові відносини.

Однак, на щастя, прогнози щодо проблем у найбільш технологічній сфері бізнесу в країні не справдились.

Навіть більше, ринок вакансій у сфері IT вийшов не просто на до карантинний рівень, а навіть подекуди перевершив його.

І ще одне спостереження цього року. Це змішані групи працівників СБУ та кіберполіції, що проводять обшуки в ІТ-компаніях.

Зазвичай оперативні співробітники СБУ спостерігають за тим, як проводить обшук слідчі кіберполіції та лише точково беруть участь у дослідженні комп'ютерної техніки безпосередньо.

Тренд 3: Запуск ЄСІТС

Система, про запуск якої говорять уже не один рік, мала запрацювати у 2020 році. Це було б дуже вчасно з оглядом на сьогоднішній карантинний режим і дозволило б мінімізувати ризики для системи правосуддя без втрати часу та ефективності.

Мова йде про перехід на електронне судочинство: від формування і подачі документів, до повного переходу на електронний документообіг, включаючи етап виконання судових рішень.

Однак, станом на кінець року функціонал «Електронного суду» настільки обмежений, що набагато простіше працювати за старими методами: паперовий документ, цінний лист та пошта.

Крім того, інтерфейс тієї системи, що працює наразі, для користувачів є досить складним та заплутаним, інтуїтивного розуміння користування, до якого так прагнуть всі розробники застосунків, у системі не реалізовано зовсім.

Тому акцентую, що деякі тренди будуть зберігатися ще деякий час та перекочують у 2021 рік.

Інші очікування цього року

Якщо говорити про тренди, які стали головним розчаруванням року, то це безумовно реформа судової системи.

Трендом у чистому вигляді це не можна назвати, оскільки це не сьогодні сформований запит та очікування суспільства на зміни як в інституції, так і судочинства в цілому.

Але хто, як не член ВРП може схарактеризувати сьогоднішній стан реформи, і заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький в інтерв'ю виданню «Судово-юридична газета» у середині цього року констатував, що уперше з 2010 року через брак коштів на марки, папір, засоби зв'язку та розхідні матеріали національні суди припиняють повідомляти сторони про засідання.

Як завжди, починали дуже добре, з високої ідеї про електронний документообіг, діджиталізацію у судовій сфері, а закінчуємо рік з браком бюджетних коштів для направлення кореспонденції сторонам процесу.

Це значить, що запит на зміни у судочинстві, пов'язані як з організацією процесу, так і наповненням системи кваліфікованими кадрами, збережеться і у наступному році.

Зауважу, що велика кількість скандалів з представниками Феміди, криза, яка була спровокована рішеннями Конституційного Суду, опальний ОАС м. Києва - все це не додає авторитету суддівській гілці влади та виступить каталізатором змін у майбутньому.

На скільки швидко можуть пройти ці зміни важко передбачити, але те, що цей процес невідворотний, немає сумнівів.

І якщо говорити про те, чи відбувся прогнозований тренд цього року, який полягав у надмірному тиску правоохоронних органів на ІТ-бізнес та аграріїв, то з впевненістю можна сказати, що ні.

На початку року було відчуття, що правоохоронні органи в період політичної турбулентності та карантинних умов будуть зловживати своїми можливостями та тиснути на бізнес.

Хоча й були поодинокі випадки, але вони не мали систематичний характер.

Але СБУ, Національна поліція, податкова міліція, ДБР, НАБУ - всі ці правоохоронні органи в силу своїх можливостей так чи інакше відмітилися у скандальних кейсах.

ДБР у справі з обшуками у музеї Івана Гончара та 5 Елементу, хоча це більше політичний кейс.

Національна поліція при обшуках міжнародної мережі піцерій та ІТ-компаній.

Директор НАБУ, внесений до реєстру корупціонерів та конституційність призначення якого поставив під сумнів КСУ, взагалі кидає тінь на весь правоохоронний орган.

І ось про що потрібно сказати окремо, що новим трендом цього року, який сформувало бізнес-середовище - це відсутність офіційної позиції у публічному просторі після обшуків правоохоронних органів.

Бізнес не намагається створити інформаційний привід з обшуку або допиту топ менеджменту.

Іноді про проведення слідчих дій можна дізнатися лише із сухої хроніки самих правоохоронних органів безвідносно компаній, які стали об'єктом проведення обшуків.

З одного боку це зрозуміло. Власник бізнесу не хоче зайвої уваги, яка може бути спровокована ЗМІ, оскільки така увага може зіграти негативно на репутації бізнесу, що своєю чергою призведе до непередбачуваних негативних наслідків.

Як ми бачимо, у цьому році деякі тренди все ж такі обґрунтовано було спрогнозовані минулого року, але непередбачуваний карантин створив нові умови як для бізнесу, так і для діяльності правоохоронних органів.

Цей рік був неочікувано складним для бізнесменів, яким довелося створювати нові моделі для свого бізнесу, а це своєю чергою іноді ускладнювало роботу правоохоронцям.

Олексій Гнатенко, адвокат, молодший партнер ЮК Legal House

Унікальне рішення для бізнес-розвідки! Обирайте LIGA360:СПЕЦІАЛІСТ З БЕЗПЕКИ для моніторингу зовнішніх загроз і своєчасного уникнення можливих ризиків. LIGA360 забезпечує цілодобовий моніторинг партнерів, конкурентів та власних компаній, надає можливість автоматичного відслідковування важливих змін.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему