Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Обов'язковий військовий облік жінок: що робити роботодавцям?

Наприкінці грудня 2021 року набрав чинності Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних, затверджений наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 року №313 (далі - Порядок №313), згідно з яким на військовий облік військовозобов'язаних мають бути взяті жінки майже всіх професій та спеціальностей.

Ці зміни спричинили значне обурення суспільства, та низку публікацій зі сторони представників Міністерства оборони України та інших діячів. У яких наведено алгоритм дій для жінок, а також повідомлено, що для постановки на військовий облік жінкам надано строк до кінця 2022 року, до закінчення якого штрафи за порушення законодавства про військовий облік як на роботодавців, так і на самих жінок ніким накладатися не будуть.

Одночасно на сайті Президента України 23.12.2021 опублікована електронна петиція про скасування наказу Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313, яка за тиждень з 23.12.2021 по 30.12.2021 року набрала 37 852 підписів з 25 000 необхідних.

Також 28.12.2021 року до Верховної Ради України було подано проєкт Закону України «Про внесення змін до ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», який передбачає можливість взяття жінок на військовий облік виключно за їх власним бажанням (за виключенням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю).

Поки зазначені петиція та законопроєкт перебувають на розгляді, а політики та діячі обіцяють звузити перелік професій, не накладати штрафи за порушення до кінця 2022 року тадеталізувати порядок взяття жінок на військовий облік. Отже, ми маємо ситуацію, коли Порядок №313 набрав чинності і доречним є надання відповідей на поширені питання, спираючись на аналіз норм чинного законодавства.

Хто з жінок підлягає військовому обліку як військовозобов'язані?

Відповідно до частини 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на військовий облік військовозобов'язаних беруться жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 року №313, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком.

Отже, обов'язок стати на військовий облік як військовозобов'язані мають жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність та\або професію що передбачена в Переліку №313 та які за висновком військово-лікарської комісії визнанні придатними до проходження військової служби.

Як жінці з'ясувати чи підлягає вона військовому обліку як військовозобов'язана та виконати обов'язок стати на облік?

Окремого порядку взяття жінок на військовий облік військовозобов'язаних, на сьогодні , не існує, тому застосуванню підлягає загальна процедура, яка передбачена законодавством для чоловіків.

У випадку, якщо спеціальність та/або професія жінки наявна в Переліку №313, та якщо її вік від 18 до 60 років, їй необхідно звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (нова назва військового комісаріату) за місцем реєстрації місця проживання з паспортом, ідентифікаційним кодом, документами про освіту, місцем роботи, свідоцтвом про народження дитини (у разі наявності).

У випадку, якщо Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за наданими документами буде підтверджено наявність спеціальності та/або професії жінки в переліку, затвердженому Міністерством оборони, наступним кроком буде надання документів для проходження жінкою військово-лікарської комісії, на предмет її придатності до проходження військової служби.

У залежності від результатів проходження військово-лікарської комісії Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки буде прийматися рішення про прийняття жінки на військовий облік як військовозобов'язаної та видачу військового квитка.

У випадку прийняття жінки на військовий облік як військовозобов'язаної на неї будуть покладатися додаткові обов'язки:після прибуття до нового місця проживання в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку; у воєнний час заборона на виїзд з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тощо. Також, у воєнний час жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави вже не в добровільному порядку.

Слід наголосити, що не зважаючи на поширену в ЗМІ інформацію про встановлений жінкам строк для взяття на військовий облік до кінця 2022 року, жодним нормативно-правовим актом не передбачено такого перехідного періоду, а тому фактично на сьогодні відсутні підстави для звільнення жінок від відповідальності за невиконання покладених на них обов'язків.

Як діяти роботодавцю?

Порядок ведення персонального обліку військовозобов'язаних жінок на підприємствах, установах, організаціях на сьогодні не відрізняється від загального порядку, передбаченого для чоловіків.

Враховуючи зміст пункту 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 року №921 (далі - Порядок №921), роботодавець має обов'язок проконтролювати під час прийняття на роботу наявність військово-облікових документів у військовозобов'язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, не лише в чоловіків, а і в жінок, спеціалізація та/або професія яких міститься в Переліку № 313.

На сьогодні офіційно жодним нормативно-правовим актом не передбачено можливість відтермінування виконання жінкою обов'язку стати на військовий облік як військовозобов'язаній, тому роботодавець при прийнятті на роботу жінок за відповідними спеціальностями та професіями, передбаченими Переліком № 313, обов'язково повинен вимагати надання військово-облікових документів.

Як передбачено п. 37 Порядку №921 приймання на роботу військовозобов'язаних жінок (як і чоловіків) здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки.

В іншому випадку, будуть наявні підстави для притягнення уповноважених осіб роботодавця (керівника або іншої уповноваженої ним особи) до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення штрафу.

Які ж дії мають бути вчинені роботодавцем стосовно тих жінок, які підлягають військовому обліку як військовозобов'язані та вже працюють?

У цьому випадку роботодавцю варто повідомити жінок про обов'язок стати на військовий облік, та надалі перевірити виконання цього обов'язку, а за наявності підстав - повідомити Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про відповідне порушення, оскільки, до обов'язків роботодавця входить постійне інформування ТЦКСП про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом.

Після надання при працевлаштуванні військово-облікових документів, а також після їх оформлення та надання вже працюючими жінками, персональний облік військовозобов'язаних жінок на підприємствах, в установах та організаціях ведеться згідно з типовою формою первинного обліку № П-2 “Особова картка працівника”, затвердженою спільним наказом Держкомстату та Міноборони від 25 грудня 2009 р. № 495/656, у розділі II якої зазначаються відомості про військовий облік, які заповнюються відповідно до записів у військово-облікових документах.

Для працівників, які вже знайомі з порядком ведення військового обліку щодо чоловіків, здійснення аналогічних дій щодо військовозобов'язаних жінок не мають викликати труднощів. Проте у зв'язку з можливим збільшенням кількості військовозобов'язаних працівників за рахунок жінок, роботодавцям доведеться переглянути кількість осіб відповідальних за ведення військового обліку та покласти такі обов'язки на посадову особу служби персоналу або служби управління персоналом.

Які висновки можна зробити з проаналізованого?

Насамперед для уникнення можливості притягнення до адміністративної відповідальності, роботодавцю, не втрачаючи час, варто скласти перелік працевлаштованих жінок, які можуть підлягати військовому обліку, та в письмовій формі повідомити їх про обов'язок стати на військовий облік і надати військово-облікові документи.

Роботодавець зацікавлений в найшвидшому взятті на військовий облік як працівників, так і жінок що працевлаштовуються та мають подати вже оформлені військово-облікові документи. Адже поки оки не прийняті нормативно-правові акти про відтермінування обов'язку жінок стати на військовий облік, а також про обмеження можливості проведення перевірок підприємств, установ, організацій з питань ведення військового обліку жінок, існує ризик притягнення роботодавця до адміністративної відповідальності.

Бажаєте мінімізувати кадрові ризики для своєї компанії? Спробуйте ІТ-платформу LIGA360:HR. Дізнавайтесь першими про зміни трудового законодавства, контролюйте відгуки про бренд роботодавця, перевіряйте надійність кандидатів та співробітників. Деталі за посиланням.

LIGA ZAKON бажає HR-фахівцям успішного професійного року! Тільки до 14 січня даруємо знижкки на преміум-функції LIGA360:HR-менеджер. Отримуйте максимум інформації та інструментів у Новому Році

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему