Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Реєстрація юридичних осіб в умовах воєнного стану: можливості та проблеми

З початком повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну Міністерство юстиції України оперативно закрило доступ до всіх державних реєстрів, держателем яких воно є, в тому числі, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Це було продиктовано необхідністю збереження даних цих реєстрів, які могли дістатись агресору в результаті хакерської атаки або інших неправомірних дій, внаслідок чого могли бути викрадені або знищені наявні в реєстрах дані, в тому числі конфіденційні.

Звичайно, такий крок повністю паралізував можливість проведення будь-яких реєстраційних дій щодо юридичних осіб. Але, на нашу думку, він був абсолютно виправданим та надзвичайно своєчасним, позаяк наслідки бездіяльності могли бути значно гіршими. Зрештою, на початку війни, в умовах масованих ракетних ударів по всій території України та невизначенності щодо результатів агресії, абсолютній більшості підприємств було не до реєстраційних змін. Зате такі дії Мінюсту запобігли як рейдерським захопленням підприємств з боку окупантів та злочинців, так і неправомірному виведенню зі складу учасників осіб, майно яких в майбутньому може бути націоналізоване.

Лише 19 березня 2022 року, коли атака РФ на більшості напрямках остаточно захлинулась, фронт бойових дій більш-менш стабілізувався, і стало зрозуміло, що військам окупантів не вдасться захопити західну та центральну частину України, Мінюст надав можливість здійснювати окремі реєстраційні дії. Зокрема, створення благодійних та громадських організацій та змін до відомостей про них, зміни керівника юридичної особи у зв'язку з його смертю, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни КВЕДів ФОП та припинення їх діяльності, а також реєстраційні дії щодо органів влади, державних та комунальних підприємств, установ та організацій і банків.

З 30 березня 2022 можливості державної реєстрації юридичних осіб розширились ще більше. Нижче - про те, що і як зараз можна зробити в цій сфері, а також про проблеми, які потрібно найближчим часом вирішити для полегшення процедур реєстрації.

Існуючі можливості

Наразі наявна можливість здійснення наступних реєстраційних дій щодо юридичних осіб:

- створення благодійних організацій та громадських об'єднань та змін до відомостей про них, в тому числі до статутів;

- створення ТОВ;

- створення фермерського господарства;

- зміна керівника юридичної особи, крім громадських формувань;

- зміна місцезнаходження юридичної особи;

- зміна установчих документів, якими передбачається виключно зміна місцезнаходження юридичної особи;

- зміна видів економічної діяльності юридичної особи;

- органів державної влади, органів місцевого самоврядування, казенних підприємств, державних підприємств, комунальних підприємств, комунальних організацій (установ, закладів), державних організацій (установ, закладів), а також акціонерних товариств, які є банками;

- реєстрація ФОП, припинення підприємницької діяльності ФОП, зміни до відомостей про ФОП.

Здійснення більшості вказаних реєстраційних дій можливе у обмеженого кола суб'єктів надання адміністративних послуг. А саме у державних реєстраторів міжрегіональних управлінь Мінюсту, де не велись бойові дії (хоча ракетні удари по більшості з них також були): Ужгород, Івано-Франківськ, Чернівці, Тернопіль, Одеса, Житомир, Хмельницький, Вінниця, Львів, Рівне, Луцьк, Полтава, Кропивницький, Дніпро, Запоріжжя. Деякі з реєстраційних дій можна провести через ЦНАПи при міськрадах частини з вказаних міст, а саме: Тернополя, Одеси, Львова, Івано-Франківська, Вінниці, Ужгорода, Хмельницька, Луцька, Чернівців.

Номери телефонів вказаних органів реєстрації доступні на сайті Мінюсту і, варто відзначити, як правило, по ним цілком можна дозвонитись. Режим роботи потрібно уточнювати в кожному органі окремо. Як і те, здійснюється реєстрація за попереднім записом на певну дату та час чи в порядку «живої» черги.

Вказані реєстратори здійснюють реєстраційні дії щодо юридичних осіб, зареєстрованих на всій території України. Тобто, встановлено загальнонаціональну екстериторіальність.

Реєстратори інших міст, а також державні та приватні нотаріуси наразі не здійснюють жодних реєстраційних дій. Останні мають доступ до ЄДР лише з метою отримання інформації з нього, зокрема, копій установчих документів та витягів з ЄДР.

Реєстраційні дії, як і раніше, здійснюються у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Але з огляду на воєнний стан певні зміни в порядку здійснення реєстраційних дій все ж існують.

Так, нотаріальне посвідчення довіреності на право представництва юридичних осіб, їх засновників та/або фізичних осіб - підприємців, а також рішень засновників/учасників/загальних зборів учасників наразі здійснюється нотаріусами без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на звичайному папері. Така можливість була надана нотаріусам постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».

Цією ж постановою було заборонено вчиняти будь-які нотаріальні дії за зверненням громадян РФ, юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства РФ, а також юридичних осіб, створених та зареєстрованоих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є громадянин РФ або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства РФ. Відтак, щодо юридичних осіб, які підпадають під вказані критерії жодних реєстраційних дій провести наразі не можна.

Сплата адміністративного збору наразі може підтверджуватись не лише оригіналом відповідного платіжного доручення чи квитанції, але й його електронною копією (зокрема, скан-копією).

Існує також можливість здійснення окремих реєстраційних дій (зокрема, реєстрація ТОВ за модельним статутом) через сайт «Дія».

Актуальні проблеми та шляхи їх вирішення

Перелік дозволених реєстраційних дій та реєстраторів, що мають право їх здійснювати наразі не є оптимальним.

Найбільш гострою, на нашу думку, є проблема малої кількості органів реєстрації. В умовах, коли через військові дії значна частина підприємств вимушена змінювати місцезнаходження та, часто, керівників, надання права здійснювати реєстраційні дії лише управлінням юстиції та реєстраторам ЦНАПів, що знаходяться в обласних центрах західної та центральної України, призводить до утворення великих черг. В результаті у багатьох управліннях юстиції здійснення реєстраційних дій можливе лише через 2 - 3 тижні після звернення, за попереднім записом.

Логічним вирішенням цієї проблеми за відсутності змін на фронті могло б бути надання дозволу на проведення реєстраційних дій реєстраційним службам міст, що є районними центрами (принаймні тим, що залишились такими після адміністративної реформи) у західних та центральних областях (через ЦНАПи). І, власне, вважаємо, що таке розширення можна було б зробити і зараз.

А успіхи українських сил оборони, які змусили окупантів відступити з Київської, Чернігівської та Сумської областей дають надії сподіватись, що й у цих областях з часом реєстраційні дії будуть відновленні. Принаймні, у Києві та тих районних центрах, які не надто сильно постраждали від дій ворожої армії.

Ще більше черги розвантажилися б у разі повернення права здійснювати реєстраційні дії (принаймні у деяких з них) нотаріусам. Це не лише істотно розширило б перелік суб'єктів державної реєстрації, але й суттєво спростило процес реєстраційних дій. Адже зараз потрібно спочатку засвідчити документи у нотаріуса, а потім - їхати до реєстратора для здійснення реєстраційних дій. Втім, зважаючи на ризики можливих зловживань у військовий час та складнощі зі здійсненням контролю за місцезнаходженням нотаріусів та їхніх ключів доступу до ЄДР, такий крок є дискусійним, а тому навряд чи буде реалізовано.

Неоднозначними є й перспективи розширення переліку реєстраційних дій, які можуть вчинятись у військовий час. Навряд чи Мінюст наважиться запустити процеси ліквідації юридичних осіб та/або зміни складу учасників. Але, вважаємо, що за умови розширення переліку органів реєстрації можна було б, принаймні, дозволити реєстрацію інших організаційно-правових форм юридичних осіб (ТДВ, приватних підприємств, ОСББ, кооперативів тощо). Також можна було б дозволити здійснювати державну реєстрацію збільшення статутного капіталу, зміни підписантів, зміни засобів зв'язку тощо.

Також потребує вирішення проблема неоднозначно ставлення реєстраторів та нотаріусів до громадян Республіки Білорусь, які є резидентами України (навіть мають посвідки на постійне або тимчасове проживання в Україні). Жодних законодавчих обмежень щодо вчинення нотаріальних дій або реєстраційних дій за участі таких осіб не встановлено. Але на практиці деякі нотаріуси та реєстратори відмовляються від вчинення дій за участі таких осіб. Зокрема, щодо заснування ними ТОВ та благодійних фондів.

Таке відношення можна зрозуміти. Білорусь, надавши військам РФ свою територію для здійснення авіаційних та ракетних обстрілів України фактично також стала країною-агресором. І тому Нацбанк зупинив здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками резидентів Республіки Білорусь та рахунками юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками яких вони є. Однак ці обмеження жодним чином не стосувались громадян Білорусі, які є резидентами України.

Більше того, багато з них втікли від режиму Лукашенка, фінансують та забезпечують Збройні Сили України та інші сили оборони. А дехто навіть воює за Україну та/або роками очікує отримання громадянства України. Для них образливим є таке дискримінаційне відношення.

Допускаю, що почасти це може стосуватись і громадян РФ (при всій ненависті до їхніх військових та людей, які їх підтримують).

З огляду на це, вважаю, що варто було б дещо змінити вимоги щодо порядку вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного стану. А саме, чітко передбачити можливість вчинення нотаріальних дій за зверненнями громадян Республіки Білорусь, які є резидентами України: мають посвідку на постійне або тимчасове проживання в Україні. І, можливо, навіть дозволити вчинення окремих нотаріальних дій за зверненнями громадян РФ, що мають посвідку на постійне проживання в Україні. Щодо останніх, то можна також передбачити підвищені ставки державного мита, які вони мають сплатити за вчинення відповідних нотаріальних дій з умовою направлення перевищення на потреби оборони.

Підводячи підсумок, вважаю, що сам факт відкриття доступу до ЄДР та можливість здійснення окремих реєстраційних дій вже є позитивним для бізнесу. Попереднє розширення кількості таких дій та органів реєстрації, уповноважених на їх проведення, було нерозривно пов'язано з успіхами українських військ на фронті. Тому сподіваємо, що нинішні та подальші успіхи також призведуть до розширення кількості таких дій та органів реєстрації, і, зрештою - призведуть до перемоги у війні та, як наслідок, до відновлення реєстраційних дій у повному обсязі, на всій території України.

Як бізнесу діяти правильно в умовах воєнного часу? Завдяки LIGA360. Система доповнена новими розділами й інструментами, де зібрані зміни законодавства, новини й аналітика, консультації. Знаходь відповіді та слідкуй за змінами щодня.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему