Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки та обшуки на підприємствах під час воєнного стану

На період дії воєнного, надзвичайного стану нормотворець, з метою підтримки бізнесу, взяв курс на запровадження певних послаблень для бізнесу. Зокрема, введено мораторій на більшість перевірок. Одночасно, державний нагляд (контроль) за бізнесом все ж таки нікуди не зник. Більш того, проведення деяких перевірок відновлюється, а перелік таких перевірок постійно коригується.

Отже, постає питання «які гості станом на сьогодні можуть завітати з візитом на підприємство?».

1. Податківці. Зокрема, 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану».

Так, з урахуванням змін, відновлено проведення:

- камеральних перевірок;

- документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених п. п. 78.1.7 та 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

- фактичні перевірки.

2. Держпраці. Слід зазначити, що через війну Держпраці зупинила проведення всіх перевірок. Одночасно, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин” відновлено проведення позапланових заходів державного контролю за додержанням законодавства про працю в період воєнного стану.

Зокрема, встановлено, що у період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.

Де топменеджерам отримувати достовірну інформацію? Новини, зміни законодавства та інформація про контрагентів - доступні в LIGA360. Замовте LIGA360 для бізнесу, щоб спільно знаходити ефективні рішення.

3. Державний нагляд в інших сферах. Слід зазначити, що 13 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (надалі - «постанова № 303»), якою встановлено, що припиняється проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Однак, Постанова № 303 в чинній редакції містить певні виключення. Згідно з документом, протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах. Зокрема, щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість:

- за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

- з метою виконання міжнародних зобов'язань України.

Проте, варто не забувати, що завітати у «гості» до підприємців можуть не тільки перевіряючи з перевіркою, але й правоохоронці з обшуком.

Слід зазначити, що за останній час законодавець неодноразово вносив зміни до Кримінального процесуального кодексу, якими, зокрема, розширив повноваження правоохоронних органів у частині проведення обшуків.

Де спеціалісту з безпеки шукати правові методи захисту компанії? Алгоритми дій при перевірках держорганів та ситуації для бізнесу доступні в рішенні LIGA360. Замовте доступ до системи прямо сьогодні.

Які особливості можуть бути під час проведення обшуку в умовах воєнного стану?

Так, ст. 615 Кримінального процесуального кодексу України (надалі - «КПК України») встановлено, що в умовах дії особливого порядку можливе делегування повноважень слідчого судді керівнику органу прокуратури, у разі відсутності об'єктивної можливості виконання слідчим суддею повноважень, в тому числі з питань розгляду клопотання про проведення обшуку в порядку ч. 3 ст. 233 КПК України, а також ст. 234 КПК України.

Крім того, ст. 615 КПК України передбачає можливість проведення обшуку, огляду житла, обшуку особи без понятих, якщо залучення понятих є об'єктивно неможливим або пов'язано з потенційною небезпекою для їхнього життя чи здоров'я.

Необхідно звернути увагу, що хід і результати такої слідчої дії в обов'язковому порядку повинні фіксуватись доступними технічними засобами шляхом здійснення безперервного відеозапису.

Одночасно, необхідно зауважити, що слідчий під час проведення такого обшуку має забезпечити, щоб відеозапис дійсно був безперервним та інформативним, з метою усунення будь яких сумнівів у його достовірності у разі, якщо в ході проведення обшуку будуть вилучені речі та майно, які є предметом обшуку.

Проте, варто не забувати, що не зважаючи на умови воєнного стану та широкі повноваження правоохоронних органів, не варто забувати про власні права. Відтак, у разі якщо сталась така ситуація, коли на порозі з'являються правоохоронці з метою проведення обшуку, основною та найпершою рекомендацією є залучення кваліфікованих та досвідчених адвокатів, які в умовах незвичної і стресової ситуації допоможуть відстояти свої права.

Андрій Петришак,

адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»

Кирило Казак

адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему