Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Скасування мораторію на податкові перевірки: що готує новий Закон

9 листопада 2023 року Верховна Рада України прийняла «Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок» (законопроєкт № 10016-д від 16.10.2023).

Враховуючи те, що поки немає тексту, підписаного головою ВРУ, спробуємо проаналізувати новели, що передбачені Законом в першому читанні (станом на 16.10.2023 р.), з уточненнями, про які стало відомо після голосування за проєкт в цілому.

Так, головною новиною стало поновлення документальних перевірок податковими органами з 1 грудня 2023 року, але з деякими нюансами.

На ж кого продовжує розповсюджуватись мораторій?

- На платників єдиного податку першої та другої груп (крім перевірок, пов'язаних з припиненням підприємницької діяльності та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) - до 1 грудня 2024 року;

- На платників податків, податковою адресою яких станом на дату початку тимчасової окупації/бойових дій/можливих бойових дій є відповідні території, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація, бойові дії або припинена можливість бойових дій на відповідних територіях, а в разі зміни платником податків місцезнаходження - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження (виняток не розповсюджується у разі самостійного звернення платника податків та у разі порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями);

- на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об'єктів оподаткування чи об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку тимчасової окупації/бойових дій/можливих бойових дій були розташовані на таких територіях - до дати завершення тимчасової окупації або завершення бойових дій/можливих бойових дій на відповідних територіях.

Зазначимо, що перелік таких територій, а також дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій, припинення можливості бойових дій визначаються Наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 року № 309.

Як підготуватися до перевірок держорганів? З рішенням LIGA360. Практичні рекомендації, докладні алгоритми дій й відповіді на пи-тання щодо перевірок. Деталі за посиланням. 

Відносно кого можуть бути проведені документальні планові перевірки?

Так, п.69.35-2 статті 69 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок включаються виключно:

1) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

2) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

3) платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;

4) нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, високого ступеня ризику;

5) інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

- рівень сплати податку на прибуток більш ніж на 50% менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;

- рівень сплати ПДВ більш ніж на 50% менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;

- дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у 2 рази;

- загальна сума витрат, відображених у податковій декларації становить більш ніж 75% від суми загального річного доходу (при умові, що сума такого доходу більше ніж 10 000 000,00 грн);

- нарахування та/або виплата податковим агентом - юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі у відповідному регіоні.

Передбачені цим пунктом показники повинні бути опубліковані на офіційному вебсайті Державної податкової служби України протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом.

Також важливо зазначити, що для осіб, на яких розповсюджується мораторій, зупиняється відлік строку давності щодо документальних планових та позапланових перевірок.

Що з перевірками стосовно сплати ЄСВ?

Так, поновлюється проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску з 1 грудня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України. Такі перевірки проводяться з урахуванням особливостей, визначених Перехідними положеннями ПКУ (відповідні зміни вносяться в Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Станіслав Бойко, старший юрист практики будівництва та капітальних інвестицій TOTUM LF

Як дізнатися чи є ваша компанія у плані-графіці перевірок на 2023 рік? Знайдіть досьє на LIGA360 - та відкрийте розділ “Перевірки”. Спробуйте прямо зараз. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему