Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Криміналізація контрабанди: що змінює новий Закон та коли він запрацює

09.12.2023 Верховна Рада прийняла закон, яким внесла зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо криміналізації контрабанди. 

Прийняття закону є фактично виконанням однієї з умов для отримання чергового траншу макроекономічної допомоги від ЄС. 

Прийнятим законом вносяться зміни до двох статей Кримінального кодексу України, а саме статті 201 «Контрабанда культурних цінностей та зброї» та статтю 201-1 «Контрабанда лісоматеріалів та цінних порід дерев», а також Кримінальний Кодекс доповнюється двома новими статтями, а саме статтею 201-3 «Контрабанда товарів» та статтею 201-4 «Контрабанда підакцизних товарів». 

Відповідальність за контрабанду товарів буде наставати у разі завдання наслідків в розмірі більше 6,71 млн. гривень., за вчинення контрабанди підакцизних товарів відповідальність наступає у разі завдання збитків у розмірі 1,0065 млн. гривень. 

Особливістю прийнятих законопроектом змін також є те, що відповідальність за переміщенням через митний кордон України предметів контрабанди з приховуванням від митного контролю можлива лише за наявності умисної форми вини, що також повинно виключати зловживання зі сторони правоохоронних органів.  

З приводу відповідальності, то вона також посилюється, наприклад змінами встановлюється додаткове покарання за вчинення контрабанди культурних цінностей та зброї за попередньою змовою групою осіб, або раніше судимою особою, або службовою особою у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років, окрім раніше визначених позбавлення волі та конфіскації майна.   

Також важливо зазначити, що прийнятим законом вносяться зміни до підслідності правоохоронних органів, яка визначена кримінальним процесуальним кодексом. Якщо на момент голосування за даний законопроект досудове розслідування за статтею 201-1 «Контрабанда лісоматеріалів та цінних порід дерев» відносилося до підслідності слідчих органів безпеки (СБУ), то після набрання чинності законом розслідування контрабанди лісоматеріалів та цінних порід дерев будуть здійснювати детективи органів Бюро економічної безпеки України.  

Норми даного законопроекту набирають чинності з 1 січня 2024 року, крім статті 201-3 «Контрабанда товарів», яка набирає чинності з 1 липня 2024 року. 

Такими змінами держава значно посилює контроль за переміщенням товарів через державний кордон. 

Віктор Віницький, член Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, партнер АО «Відар»

Legal Solution - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему