Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відсутність системи заохочень в компанії, як елемент операційного ризику

У сучасних реаліях управління бізнесом, рівень заробітної плати залишається одним із важливих методів залучення в компанію цінних працівників. В той самий час, мотивація на робочому місці має вирішальне значення для ефективної роботи компанії, утримання співробітників і загального професійного зростання та благополуччя.

Системи мотивації все частіше стають найважливішим фактором політики управління персоналом. Дане пов'язане з тим, що дедалі частіше робота сприймається суспільством не тільки, як джерело доходу, а і як місце для особистого розвитку та цінної взаємодії з людьми. У зв'язку з цим, ефективне управління мотивацією в компанії вимагає розуміння індивідуальних потреб працівників, адаптації мотиваційних заходів до організаційної структури і надання відповідної підтримки та професійного розвитку.

Система заохочення - це набір інструментів і практик, які використовуються в компанії для мотивації працівників у досягненні конкретних цілей, підвищення продуктивності праці, відданості у виконанні покладених на працівника обов'язків та включає в себе такі елементи, як винагороди, мотиваційні заходи, зворотній зв'язок, навчання та професійний розвиток тощо.

Досить важливим фактором в системі заохочень компанії є контроль її ефективності та адаптації до мінливих внутрішніх та зовнішніх потреб і умов компанії.

До основних складових системи заохочень в компанії можна віднести наступні:

 • Цілі та очікуваний результат

Доведення до працівника інформації про основні цілі, яких має досягти компанія при співпраці з таким працівником і яких результатів очікує компанія є базовою основою системи мотивації.

 • Фінансові можливості

Бонуси, періодичний перегляд винагороди працівника, відсотки від прибутку та інші фінансові винагороди є важливим елементом системи мотивації.

 • Нематеріальні винагороди

Відзнака керівництвом позитивної роботи працівника, перспективи професійного розвитку, гнучкий графік роботи, створення відповідного клімату в колективі є прикладами нематеріальних винагород.

 • Зворотній зв'язок

Регулярні відгуки та оцінювання результатів роботи допомагають працівникам зрозуміти напрямок власної діяльності і виявити її слабкі сторони. Дана складова дозволяє адаптувати систему мотивації компанії до індивідуальних потреб і досягнень працівників.

 • Професійне зростання

Система мотивації має також включати елементи, пов'язані з професійним розвитком. Прикладом цього може бути додаткове навчання, курси, відповідні семінари, можливості кар'єрного зростання, поліпшення компетенції тощо.

 • Справедливість і рівність

Система заохочень має сприйматися як справедлива та рівна. Мотиваційна система не повинна викликати у працівників відчуття нездорової конкуренції та несправедливості.

 • Управління особистими досягненнями та талантами

Побудова хорошої системи мотивації в компанії вимагає розуміння унікальних особливостей організації, корпоративної культури та потреб працівників та повинна включати механізми виявлення, розвитку і утримання найцінніших працівників.

Виникло складне кадрове питання на підприємстві? Допоможе рішення LIGA360. Знайдіть відповіді експертів, аналітику чи алгоритми дій для кадровика. Більше переваг за посиланням.

Роль системи заохочень в загальній системі управління компанії

Існування системи мотивації в компанії приносить багато переваг як працівникам, так і роботодавцю. Працівники отримують більше задоволення від процесу виконання роботи, посилюють свою відданість дорученим завданням. Отримуючи додаткові фінансові або нефінансові вигоди, вони збільшують свій внесок у розвиток компанії.

Натомість відсутність в компанії грамотно побудованої системи мотивації працівників є підставою для виникнення операційних ризиків компанії, що включають в себе імовірність виникнення збитків або додаткових втрат, або недоотримання запланованих доходів унаслідок недоліків, або помилок в організації внутрішніх процесів, навмисних або ненавмисних дій працівників.

До основних ризиків, пов'язаних з відсутністю системи заохочень в компанії можна віднести:

 • значна плинність кадрів компанії;

 • відсутність злагодженої та стабільної роботи;

 • відтік цінних кадрів до конкурентів;

 • вразливість комерційної інформації компанії;

 • постійні незаплановані витрати роботодавця на пошук, навчання та адаптацію нових працівників;

 • відтік клієнтів

 • репутаційні втрати тощо.

На завершення необхідно зазначити, що у мінливому конкурентному світі, де роботодавець шукає для себе найкращих талантів, а працівник, окрім достойної матеріальної винагороди - місце роботи, що пропонує сенс і мету, системи заохочення стають незамінними елементами людської діяльності та стратегії управління ризиками.

Впровадження ефективної системи мотивації покращує продуктивність та відданість працівників, що, в свою чергу, сприяє загальному успіху і довгостроковому розвитку компанії.

Перевіряєте кандидатів на посади щодо комплаєнс-ризиків та конфлікту інтересів? У LIGA360 ви можете перевірити наявність фізособи у санкційних списках, розшуку, реєстрі виконавчих проваджень, тощо. Захистість свій бізнес з LIGA360.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему