Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

НБУ суттєво послаблює валютні обмеження

17.00, 20 травня 2024
1543
0

Постановою Правління Національного банку України № 56 від 3 травня 2024 року суттєво пом'якшені діючі валютні обмеження. Цей документ є найбільшим пакетом послаблення валютних обмежень для бізнесу від початку повномасштабного вторгнення. Згідно з текстом Постанови, більшість положень вступили в силу з 4 травня 2024 року. Втім, положення, що стосуються можливості для бізнесу виплачувати дивіденди за кордон, набули чинності 13 травня 2024 року. 

Основні зміни включають: 

1. Скасування всіх валютних обмежень для імпорту робіт та послуг 

НБУ відновив можливість для бізнесу купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення будь-яких операцій з імпорту робіт та послуг, включаючи виплату винагороди за ліцензійними договорами (роялті). 

У зв'язку зі змінами втрачає свою актуальність постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 року №153 "Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту" та вона підлягатиме скасуванню. 

Втім, необхідно враховувати, що резиденти зобов'язані використовувати куплену іноземну валюту протягом не більше двох робочих днів після її зарахування на поточний рахунок, а граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів все ще обмежені строком у 180 календарних днів. 

2. Забезпечення можливості виплачувати дивіденди на користь нерезидентів 

Відтепер бізнес знову зможе виплачувати дивіденди інвесторам за кордон, але з прибутку отриманого після 1 січня 2024 року. Для забезпечення фінансової стабільності, НБУ обмежив місячну суму виведення дивідендів до 1 мільйона євро. Всі транзакції контролюватимуться через систему "Е-ліміти". 

При цьому виплата дивідендів з нерозподіленого прибутку за попередні періоди залишається заблокованою. 

3. Надання можливості переказувати кошти за кордон за лізингом/орендою 

Юридичні особи та ФОП тепер можуть без обмежень переказувати кошти за кордон за договорами лізингу чи оренди, незалежно від предмету чи дати угоди. Зміни розширюють попередні правила, які обмежувались лише транспортними засобами, та сприятимуть укладенню нових угод та імпорту обладнання для бізнесу в Україні. 

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.   

4. Спрощення правил повернення валютних позик та процентів за ними 

Зокрема, з трьох до одного року зменшується мінімальний строк користування кредитами, що були отримані після 20 червня 2023 року, по спливу якого дозволяється купувати іноземну валюту для погашення основної суми такого кредиту. Тобто, українські позичальники тепер можуть купувати валюту, щоб обслуговувати або повертати валютні позики від нерезидентів вже через рік після отримання основної суми позики, а не чекати три роки, як це було раніше. 

Крім того, бізнес може купувати іноземну валюту для сплати процентів за кредитами, отриманих після 20 червня 2023 року, незалежно від строку користування кредитом. 

При цьому українські компанії, що мають "старі" зобов'язання за валютними кредитами перед нерезидентами, отримали дозвіл на переказ коштів за кордон для сплати нарахованих відсотків. Це рішення стосується платежів, які не були виконані через обмеження на міжнародні транзакції, введені з 24 лютого 2022 року. Згідно з новими правилами, компанії можуть переказувати до 1 мільйона євро в еквіваленті за кожен календарний квартал для погашення прострочених процентних платежів, станом на 1 травня 2024 року. Водночас це обмеження не застосовуватиметься до майбутніх планових процентних платежів. 

Для забезпечення макроекономічної стабільності передбачені додаткові умови, які мають бути дотримані для проведення таких операцій: 

- українська компанія-боржник не мала простроченої заборгованості станом на 24 лютого 2022 року, тобто була надійним позичальником до введення обмежень; 

- не здійснює купівлю та переказ коштів за рахунок кредитів чи позик, отриманих від резидентів; 

- не передбачається дострокове виконання платежів або реструктуризація прострочених платежів. 

5. Пом'якшення обмежень в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь материнських компаній 

Тепер представництва міжнародних платіжних систем та авіакомпаній можуть переказувати на користь материнських компаній до 5 мільйонів євро щомісяця. Це рішення має на меті підтримку розвитку безготівкових платежів в Україні. 

В НБУ підкреслили, що вказані зміни вже враховані в оновленому макроекономічному прогнозі, який передбачає збереження міжнародних резервів цього й наступного року на рівні, близькому до поточного (43-44 млрд. дол.). 

На нашу думку, запроваджені зміни в цілому є довгоочікуваними для українського бізнесу та іноземних інвесторів. Нове регулювання сприятиме міжнародній торгівлі, залученню інвестицій, збільшення обсягів фінансування українського бізнесу з-за кордону та виходу нових гравців на ринок України. Це, безумовно, є позитивним сигналом для іноземних інвесторів.  

Олександр Мельник, партнер, керівник практики корпоративного права та M&A GOLAW, адвокат 

Назарій Зеляк, юрист практики корпоративного права та M&A GOLAW 

Даніїл Антонюк, помічник юриста практики корпоративного права та M&A GOLAW 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему