Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Освіта – та сфера, про яку варто говорити в першу чергу

Реклама

Розкажіть, в чому цінність вашого бізнесу?

У нас сімейний бізнес в освітній сфері. Все починалося з агентства освіти за кордоном. А зараз це 5 напрямків, які допомагають сім'ям побудувати індивідуальний освітній шлях для дитини і успішно їм рухатися: освітня агенція DEC education, групові канікулярні поїздки DEC holidays, мережа мовних шкіл DEC school, інноваці йний табір DEC camp, альтернативна школа DEC life school.


Креативна індустрія, ресторани, освіта випробували глобальний стрес з початком карантину. Чи стали ви на паузу? Як зараз йдуть справи в вашому бізнесі?

З 12 березня всі освітні проекти стали на паузу. У медіа так багато слів було присвячено різним індустріям - туризму, ресторанам, івентам, але практично нічого не сказано про освіту. Звичайно, вона зовсім невелика (приватна) і знаходиться в стадії раннього розвитку і тому мало помітна, але хочеться, щоб про неї теж почули. Ми можемо відмовитися від ресторанів, івентів і далеких подорожей, але в це час наші діти ростуть, дорослішають і в нинішньому світі нам потрібні якісні освітні проекти, щоб навчати і розвивати їх. Тому мені здається, що освіта - та сфера, про яку варто говорити в першу чергу.

Група компаній DEC складається з 5 напрямків і на кожен карантин вплинув по-різному. Наприклад, агентство з освіти за кордоном DEC education, де ми разом з батьками і дитиною будуємо індивідуальну освітню стратегію, на сьогодні в підвішеному стані. Досі незрозуміло чи відкриються зарубіжні школи і універсітетии цієї осені. Багато зацікавлених закордонним освітою вирішили відкласти питання навчання ще на рік-два і не відпускати дитину далеко від себе .

Групові канікулярні поїздки за кордон DEC holidays постраждали найбільше. 120 дітей, які готувалися представляти Україну на міжнародному командному змаганні в Лондоні, змушені залишитися вдома.

Понад 600 дітей не поїде на заплановані канікули за кордон. Групові поїздки - сезонний бізнес, пік якого зазвичай доводиться на літні канікули. Ми інвестуємо в нього весь рік, щоб влітку поїздки відбулися, але в цьому році сезону не сталося. Нам довелося попрощатися з найбільшим кількістю членів команди саме в цьому бізнесі і ми думаємо, що на його відновлення піде кілька років.

Табір - ще один наш сезонний напрямок. Проведення масових державних таборів в Україні зараз заборонено, але маленькі приватні до 50 осіб працюють. На численні прохання батьків і діте , які їздять в наш кемп з року в рік, ми теж запускаємо DEC camp в Карпатах і під Києвом з втричі меншою кількістю дітей, ніж зазвичай.

У нас велика мережа мовних шкіл в Києві - 8 локацій. Перехід занять в онлайн зайняв час, оскільки мова йшла про понад 100 груп - це 80 вчителів і більш 1000 дітей. Модель цього бізнесу була побудована на оплатах річних абонементів. Ті, у кого був оплачений рік, продовжили навчання онлайн. Але 20% тих, хто платив помісячно, припинили у нас навчання.

На сьогодні всі локації мовних шкіл пустують і велика частина витрат пов'язана з орендою на комерційних умовах. Деякі орендодавці пішли нам на зустріч і скасували оплату на кілька місяців. Але з червня питання знову піднялося, оскільки багато бізнесів відновили роботу і готові знімати приміщення.

У мовних школах ми бачимо найбільші ризики, тому що не знаємо чи почнеться навчання в школах офлайн з вересня. Спостерігаючи за ситуацією, можна припустити, що швидше за все ні. Водночас всі літо нам необхідно інвестувати в локації, не отримуючи звичайного доходу, щоб зберегти їх на випадок, якщо навчання все таки почнеться.

Зовсім скоро ми почнемо попередній продаж наступного року і думаємо, що модель річної оплати вже не буде можливою, оскільки батьки не захочуть платити наперед, не знаючи що буде в найближчому майбутньому. А це означає перехід на щомісячну оплату, яка сковує наше стратегічне бачення і розвиток бізнесу .

Також у нас є приватна альтернативна школа DEC life school, яка завдяки невеликим розмірам і згуртованій команді, швидко перейшла в онлайн.

Спостерігаючи за тим, що відбувається в школі останні 2 місяці до закінчення навчального року, ми зробили серйозні висновки.

Коли під час карантину майже 1,5 мільйона школярів у всьому світі залишилися вдома, питання про те, навіщо наші діти ходять в школу, загострилося, як ніколи. Всім стало зрозуміло, що навчання по зуму батьки можуть організувати і самі, а школа може бути місцем без стін, що можна вчитися у вчителів по всьому світу, що академічна частина лише мала частка освітнього процесу.

Всі три роки існування нашого проекту ми постійно про це говорили і з останніми подіями ще сильніше переконалися в своїх ідеях.

Ми віримо, що академічні дисципліни лише мала частина навчального процесу, тому розвиваємо в дітях емоційний інтелект, емпатію, навички комунікації, критичного і творчого мислення, вміння працювати в команді, проявляти ініціативу і нести відповідальність за свої дії . Саме цього і не дає онлайн освіту.

Ми повторювали, що школа це ком'юніті, спільнота, де ростуть і розвиваються наші діти, де між батьками і вчителями, має бути партнерство. Саме завдяки спільній роботі школа стає місцем, де можуть з'являтися наефективніші рішення для конкретної дитини і де створюється індивідуальний освітній план.

У цьому ми бачимо відповідь на питання навіщо потрібна школа і якою вона повинна бути в сучасному світі.

Всім нам довелося освоювати нові ролі. Вчителі перебудовувалися на онлайн уроки, батьки перестали відвозити дітей в школу, як в камеру зберігання, а стали співучасниками навчального процесу. І звичайно самі діти, для яких все було кардинально нове. Ми звикли забороняти їм проводити багато часу з гаджетами, і тут раптом змушуємо сидіти перед екранами по 7-8 годин .

Освіта, як і весь світ, вже не буде такою, як раніше, і чим швидше ми це усвідомлюємо, тим швидше зможемо рухатися далі.

Як за останні 5 років змінилися інновації в освітній сфері? (в тч освіта співробітників )

Інновації в освіті, як і в будь-який інший сфері, пішли шляхом створення спеціальних онлайн сервісів і платформ. Якщо раніше це було опцією, то зараз - необхідність. Ми вже спостерігаємо створення унікальних проектів, зокрема і в Україні, думаю, в найближчому майбутньому нас очікує їх більша різноманітність і ще краще якість .

Якщо ми уявимо, що карантин ніколи не закінчиться, то освітній продукт повинен змінюватися. Як ми всі переконалися, те, що працює офлайн не може бути ефективним онлайн. Звичайні уроки, які перенесли в ZOOM, це скоріше безпрецедентна ситуація, але точно не вихід з положення.

Щотижня я брала участь у зустрічах світового освітнього співтовариства. Едукатори (освітяни) з різних країн ділилися і обмінювалися досвідом, з якими викликами вони стикаються і які рішення знаходять. В результаті таких зустрічей була створена онлайн демократична школа, без стін, де кожен може бути вчителем або учнем. Будь-яка людина може безкоштовно до неї підключитися з будь-якої точки світу, використовуючи розклад, який створюється самими учасниками. Тут кожен може виступати учнем або вчителем, незалежно від віку і статусу .

Карантин триває вже 3 місяці. Багато хто переформатував свої бізнеси в онлайн. Якщо повернутися назад, то що б ви змінили в стратегії, поведінці, прийнятих рішеннях, роботі з командою?

У всіх наших бізнесах співробітники навчилися зустрічатися з клієнтами і консультувати їх онлайн, і офіс перестав мати таке значення, як раніше. У DEC life school у нас проходили прекрасні батьківські зустрічі онлайн, що економили масу часу батькам, і ми вирішили залишити такі зустрічі навіть на посткарантинний період.

Що стосується самого навчального процесу, то останні місяці ми були дуже адаптивними, швидко робили висновки і йшли далі. Але розуміння того, що карантин може залишитися назавжди вимагає від нас створення абсолютно нового продукту і ми про це думаємо.

Приватна освіта - досить молода сфера, і не дивлячись на її бурхливий ріст - за останні 3-5 років в Україні з'явилася маса освітніх проектів та альтернативних шкіл - на сьогодні немає стійких моделей розвитку цієї сфери. В основному вона низькомаржинальна, але нею займаються люди захоплені своїм ділом, бажаючі дати щось більше дітям, змінити світ. Навряд чи можна було підготуватися до подібного коронавірусу, але навіть в нормальних умовах бізнес-моделі, в яких існують освітні проекти не дуже стійкі.

Наш основний висновок за останні місяці полягає в тому, що індустрії приватної освіти потрібна додаткова підтримка.

Ми бачимо 2 вектори розвитку: перший - це пошук співпраці з державою в будь-яких проявах - пільгове оподаткування, спеціальні умови оренди тощо. А другий - в партнерстві з великими бізнесами. У багатьох країнах великі корпорації усвідомили, що для того, щоб ростити нове покоління лідерів, чейнджмейкерів, людей відкритих до інновацій, з креативним мисленням і сучасними навичками, починати треба не з університетів, а з шкільної лави. А для цього повинні відбутися глибокі трансформації в системі освіти, в навчанні дітей і вчителів (!). Бізнес може давати стипендії на навчання, підтримувати приватні ініціативи через наглядові ради, наприклад, як УКУ у Львові, або інвестувати в навчання вчителів. Так робить компанія "Епікур", яка розвиває школу в місті, де знаходиться їх виробництво. Попри те, що ми бачимо багато змін за останні роки, мені здається, що з підтримкою держави і при сприянні великого бізнесу, революція в освіті може статися швидше.

__

Відстежувати і постійно моніторити бренд компанії в мережі можна за допомогою нового інструменту - рольове місце HRа в системі LIGA360. IT-екосистема є єдиним робочим простором для усієї команди, у тому числі для роботи віддалено. Рішення для HR-менеджера - це набір інструментів для моніторингу трудового законодавства, з усіма новаціями і експертними коментарями, а також модуль системи аналітики і моніторингу медіа-простору Semantrum для відстежування згадок бренду і відгуків про компанію.

Раніше про ефективність команд в карантинному 2020 році ми говорили з:

Тетяною Таніною, HR Generalist Beetroot

Людмилою Єропкіною, керівником HR в YASNO

З Оксаною Олійник, HRD Kyivstar

Володимиром Білавкою, заступником директора Департаменту персоналу "ХУАВЕЙ УКРАЇНА"

Надією Омельченко, віцепрезиденткою компанії ІТ-інтегратор

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини