Кабінет Міністрів України схвалив запропонований Мінекономрозвитку порядок застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну легкових автомобілів походженням з Європейського Союзу.
Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна зобов'язана поступово (протягом 10 років) знизити ставки ввізного мита з 10% до 0% на легкові автомобілі походженням з ЄС.
Водночас ст. 44 цієї Угоди дозволяє застосовувати спеціальні заходи за певних умов.
Мінекономрозвитку розробило порядок, яким пропонується задіювати спеціальні заходи виключно за наявності таких умов:
· якщо сукупний обсяг імпорту в Україну легкових автомобілів походженням з ЄС протягом року досягає 45 тис. одиниць, а його питома вага у споживанні на внутрішньому ринку становить понад 20 відсотків;
· якщо сукупний обсяг імпорту легкових автомобілів походженням з ЄС в Україну протягом останнього 12 місячного періоду перевищить граничний обсяг усіх первинних реєстрацій легкових автомобілів в Україні за той самий період;
· якщо при цьому заподіюється значна шкода національній промисловості, що виробляє подібний товар.
Тільки якщо будуть наявними всі з перерахованих умов, Україна залишає за собою право тимчасово підвищувати ставки ввізного мита (не більше ніж до рівня 10%, але не вище ставки ввізного мита, що діяла у 2015 році). Механізм жодним чином не може спричинити блокування імпорту легкових автомобілів з ЄС, як переконані в МЕРТ.
Механізм спеціальних заходів може бути застосований протягом періоду від 2 до 15 років дії Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Механізм обмеження імпорту легкових машин походженням з Європи розроблений, щоб захистити національного виробника.