ПРАВОВА ПОДІЯ:
Президент України підписав Закон «Про забезпечення права на справедливий суд». Закон було прийнято 12 лютого на основі президентського законопроекту № 1656 у редакції профільного комітету.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
Новим законом встановлено порядок створення судів, призначення суддів на адміністративні посади, оптимізації складу судів та їхньої діяльності. Зокрема, встановлено, що органи виконавчої влади не мають впливу на процедури створення судів і визначення кількості суддів. Зменшено кількість адміністративних посад у судах, склад суддів приводиться у відповідність із реальним навантаженням. Зберігаються повноваження Президента та Верховної Ради щодо переведення суддів.
Підтвердилося, що ліквідації господарських судів не відбулося.
Було істотно переглянуто питання розгляду справ Верховним Судом.
По-перше, дозволено звернення до ВСУ у зв'язку з неоднаковим застосування судами касаційної інстанції норм процесуального права, за умови що такі розбіжності призвели до винесення рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі, або стосуються питань підпорядкування чи підсудності певної категорії справ.
По-друге, правові позиції ВСУ не будуть обов'язковими для судів, які зможуть відступати від них, наводячи необхідні мотивування такого вчинку. Утім, якщо відмінна від ВСУ позиція висловлена судом касаційної інстанції, то це може бути підставою для оскарження такого рішення у Верховному Суді. Окремо зазначимо, що оскаржити рішення касаційного суду з цієї підстави можна буде і в ситуації, коли ВСУ сформулював свою позицію вже після винесення рішення касаційним судом.
По-третє, питання про допуск скарг до розгляду ВСУ вилучено з компетенції ВАСУ, ВГСУ та ВССУ. Тепер цю процедуру справа проходитиме безпосередньо у Верховному Суді, причому рішення про недопуск може бути прийнято тільки колегією з трьох суддів одноголосно. За наявності хоча б одного голосу за допуск ВСУ буде зобов'язаний розглянути скаргу по суті.
По-четверте, встановлено жорсткіші строки для подання скарг до ВСУ. Тепер вони становитимуть 3 місяці з моменту винесення оскаржуваного рішення або 3 місяці з моменту винесення рішення, яким мотивована скарга, але в будь-якому випадку без можливості продовження за межами одного року з часу винесення оскаржуваного рішення.
Крім того, варто звернути увагу, що реформою пропонується скоротити кількість судів апеляційної інстанції. Замість обласних судів буде створено окружні апеляційні суди, причому очевидно, що деякі області будуть об'єднані в один апеляційний округ.
ПРОТЕ:
Набере чинності Закон через місяць після офіційного опублікування: його буде направлено до Венеціанської комісії для аналізу. У разі потреби Закон доопрацюють з урахуванням рекомендацій комісії. При цьому норми про формування Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів вводяться в дію без відстрочення.