ПРАВОВА ПОДІЯ:
У листі від 19 січня 2015 року № 11-116/2895 Нацбанк застеріг підприємства щодо банкнот, навмисно пошкоджених спеціальним розчином або іншим способом.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
Нагадаємо, що, враховуючи ситуацію на сході України та вимоги Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, банк у разі неможливості вивезення готівки та інших цінностей на підставі розпорядження НБУ пошкоджує готівку розчинами, штампом про неплатіжність або обрізанням. При цьому банки та територіальні управління НБУ не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам банкнот, пошкоджених такими способами.
Згідно з Положенням про ведення касових операцій в нацвалюті підприємства (підприємці) при здійсненні розрахунків зі споживачами за готівку зобов'язані приймати на сплату за продукцію без обмежень випущені НБУ банкноти і монети (у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні, зношені), які є дійсними платіжними засобами і не викликають сумніву в їх достовірності та платіжності.
Отже, у разі виникнення у підприємств сумнівів щодо достовірності та платіжності банкнот гривень, у тому числі щодо умисного їх пошкодження банками спеціальним розчином або іншим способом, підприємства не повинні приймати їх на сплату за товари.
ПРОТЕ:
Фактично НБУ перекладає ризики, пов'язані з обігом пошкоджених купюр, на бізнес і громадян.