Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи залишиться чинним нинішній порядок реєстрації оцінки майна

3 грудня 2018, 08:09
281
0
Реклама

Постанова Кабміну №971 фактично затвердила ініціативи Фонду держмайна, що понад п'ять місяців існували в якості юридичної колізії. Вони викликали, на мій погляд, обґрунтовану критику з боку оцінювачів та призвели до збільшення витрат на оформлення угод купівлі-продажу для пересічних громадян.

Нажаль, у тексті постанови не враховано значну кількість пропозицій, що були подані у жовтні поточного року ГО «Разом проти корупції» спільно з громадськими організаціями, що представляють спільноту оцінювачів. Ймовірно, уряд у цьому питанні реалізує певний стратегічний задум, тому було прийнято лише ті пропозиції громадськості, що не суперечили йому.

Логічним завершенням процесу може стати прийняття законопроекту №9054 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів», яким оцінка для цілей оподаткування у нинішньому вигляді буде скасована. Визначення вартості на платній основі здійснюватимуть, наприклад, авторизовані електронні майданчики, подібно до надання адміністративних послуг. Ймовірно, такий порядок наразі відпрацьовується.

Проте на сьогодні існує достатньо конфліктних питань, пов'язаних із електронними майданчиками оцінки майна. Зокрема, викликають непорозуміння їх апетити та відсутність прозорого порядку формування вартості послуг, які, подекуди, перевищують вартість послуг оцінювача.

Разом із тим, недосконалість модулю визначення ринкової вартості призводить інколи до парадоксальних ситуацій, наприклад, коли власнику занедбаного садового будинку на периферії Києва пропонують сплатити податок з вартості, що більше відповідає новобудові на Печерську!

Встановити справедливість можна шляхом направлення звіту на рецензування до ФДМУ. Але це може зайняти до двох тижнів часу, яких може бракувати, наприклад, в умовах чинності попереднього договору продажу із визначеними строками укладання угоди. У такому випадку одні змушені погоджуватись із завищеними сумами, побоюючись втратити покупця; інші - втрачати час, йдучи шляхом рецензування.

На мою думку, навіть якщо буде прийняте рішення про скасування податкової оцінки та запропонований інший варіант визначення ринкової вартості нерухомості, має бути залишений порядок звернення громадян, які не погоджуються із запропонованою вартістю, до професійних оцінювачів, з наступним рецензуванням звіту у Фонді держмайна або у самоврядних організаціях. Підхід із залученням останніх, до речі, вписується у плани уряду надати більше повноважень громадським об'єднанням.

На сьогодні у Мінекономрозвитку ініційована розробка опрацювання рішення щодо зниження вартості послуг з реєстрації звітів оцінки в єдиній базі. Цей крок, як відображення державної позиції у врегулюванні ринку оцінки, має зняти напругу у цій сфері. Звісно, якщо зниження вартості буде суттєвим

Сподіваюся, що ці наміри будуть реалізовані, а громадяни отримають дійові механізми реалізації та захисту своїх прав

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини