Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Власник не може щодня керувати підприємством без оформлення трудових відносин

27 березня 2019, 10:00
5110
1
Реклама

Згідно зі ст. 101 ЦК засновники установи не беруть участі в управлінні нею.

Якщо ж фактично засновник здійснює щоденне управління господарською діяльністю підприємства, то це фактично трудові функції з управління господарською діяльністю підприємства.

Відповідно до ст. 2 КЗпП право громадян на працю - це одержання роботи з оплатою праці, що реалізується шляхом укладення трудового договору. Законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності. Таким чином, перебування на робочому місці, здійснення власником управління господарською діяльністю підприємства, але без укладення трудового договору, є порушенням трудового законодавства.

Приблизно такою є позиція Держпраці, яка розцінює наявність власника у робочому процесі як працевлаштування без укладання трудового договору (штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати).

З іншого боку, засновника (власника) підприємства можна розглядати і як суб'єкта корпоративного права. Відповідно до ст. 167 ГК корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією. У даному випадку йдеться про загальне, стратегічне управління підприємством, а це не передбачає щоденного оперативного управління власником виробничими, переговорними, торговими процесами.

Про що слід пам'ятати власнику, очікуючи інспекторів Держпраці:

- власник не має права здійснювати щоденне оперативне управління підприємством без оформлення трудових відносин;

- без укладення трудового договору власнику не може бути нараховано та виплачено заробітну плату, натомість він має право отримувати дивіденди у разі отримання прибутку;

- власник може володіти правом підпису - це дає йому право укладати угоди від імені підприємства, підписувати фінансові документи, зрештою, виплачувати зарплату працівникам за відсутності директора. Для цього повинні бути внесені відповідні зміни до ЄДР та банківських документів.

Нещодавно ми писали, що в апеляційному провадженні розглядається справа, по який суд першої інстанції визнав, що оскільки функції директора підприємства без укладання трудового договору є корпоративними, то відсутній обов'язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.

Відповідне рішення по справі № 1740/2465/18 Рівненський окружний адміністративний суд прийняв 13.12.2018. З його повним текстом можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM.

Нагадаємо, що національна мережа практикумів ЛІГА ПРАКТИК на постійній основі проводить семінари, практикуми, конференції тощо для представників бізнесу юристів, бухгалтерів.

Так, на 4 квітня заплановане проведення практикуму на тему: «Перевірки держпраці-2019. Очікування і підготовка підприємств. Нововведення і судова практика».

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини