Законодавство України передбачає ряд обов'язкових до декларування товарів. Валютні цінності загальною сумою більше 10 000 євро підлягають обов'язковому декларуванню. Санкція передбачає накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та конфіскацію валюти, яка перевищує суму 10 000 євро.
Процедура передбачає вилучення валюти та сплату штрафу негайно, а рішення про конфіскацію валюти приймає місцевий суд. Санкція не передбачає ніяких пом'якшень, проте повернути гроші можливо.
Про те, як потрібно будувати доказову стратегію, розказала Вікторія Губарева, експерт-аналітик ЛІГА:ЗАКОН, яка навела приклад із власної практики.
Перший крок - необхідно доказати, що особа не скоїла жодних інших правопорушень, окрім недекларування коштів.
Постанова НБУ від 27.05.2008 № 148, на яке посилаються органи митниці при вилученні готівки і складанні протоколів про порушення митних правил, не забороняє ввезення на територію України валютних цінностей та не обмежує їх максимальний розмір. Обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування. Відповідно до глави 2 зазначеної постанови, фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро без письмового декларування митному органу.
Отже, постанова НБУ від 27.05.2008 № 148 тільки встановлює додаткові вимоги до ввезення валютних цінностей в обсягах, що перевищують 10 000 євро у вигляді письмового декларування. У осіб, що переміщують суму що становить більше 10 000 євро існує лише обов'язок щодо декларування таких коштів. Тож якщо особа ввозить на територію більшу суму та не декларує її, єдине правопорушення тільки у недодержанні процедури декларування.
Суд має дійти до висновку, що порушення митних правил полягає лише в тому, що предмет не було письмово задекларовано порушником, і жодних інших негативних наслідків порушення не настало: державі не завдано майнової шкоди або збитків у вигляді не сплати митних платежів.
Другий крок - доказати, що гроші мають законне походження.
Якщо вас цікавить митне законодавство, читайте також: Що потрібно знати про нову митну декларацію.
Статті 7 та 12 Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності, ратифікована Україною, передбачають наступне:
Фізичні особи та комерційні організації мають повідомляти про транскордонні перекази та переміщення через митний кордон грошових коштів для того, щоб запобігти незаконному відмиванню коштів. А такі заходи, як конфіскація та арешт застосовуються до доходів, одержаних злочинним шляхом.
Якщо особа в суді зможе доказати законність походження таких грошей та те, що в неї немає наміру використовувати гроші у заборонений спосіб (фінансування тероризму тощо), така міра як конфіскація грошей буде необов'язковою.
Третій крок - доказати, що до особи НЕ МОЖНА застосовувати таку санкцію, як конфіскація грошей.
Корисна інформація: Запущено єдиний митний рахунок.
Ст.1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод" передбачає, що покладення надмірного тагаря як санкції є не співрозмірним із малозначністю діяння особи.
Знайдіть докази, які свідчать про виключні обставини справи, а також про покладання на особу порушника "індивідуального надмірного тягаря", оскільки вилучені валютні кошти є єдиними заощадженнями для нього та його родини, значно погіршать майновий стан, а це погано вплине на родину та життя особи.
Постанову Апеляційного суду Київської області від 19 вересня 2017 року, яка спирається на наведені докази можна знайти у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ в VERDICTUM можна за посиланням.
Раніше ми писали про те, що зазначення коду місця доставки товару не гарантує його доставку.
Діючу форму митної декларації переглянути та завантажити можна з розділу «Форми та бланки» інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН. Розділ також містить інші форми, акти, зразки, формалізовані довідки, бланки, а також алгоритми та приклади їх заповнення. Тестовим доступом до розділу та інших продуктів ІПС ЛІГА:ЗАКОН можна скористатися за посиланням.