Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

ФОП без доходів та ЄСВ: сплачувати чи ні

10 січня 2020, 17:00
41839
0
Реклама

З грудня 2017 року ФОПів зобов'язали сплачувати єдиний соціальний внесок, навіть у тому випадку, якщо вони не здійснюють підприємницької діяльності і не отримують дохід.

Відповідні зміни Законом №1774-VIII були внесені до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і набрали чинності 1 січня 2017 року.

Тобто навіть, якщо так звані "сплячі" ФОПи не отримували дохід у звітному періоді і не були зняті з реєстрації, вони мають сплачувати ЄСВ.

В контексті даної інформації рекомендуємо обов'язково ознайомитись із аналітикою: як правильно закрити ФОП щоб не отримати додаткових проблем

Практика судів з цього питання не є однозначною.

Наприклад, у травні Кіровоградський окружний адмінсуд прийняв рішення, в якому вказав, що ФОП, який не здійснює підприємницьку діяльність, може не платити ЄСВ.

Він вказав, що Закон «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не містить застереження для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, стосовно сплати внеску незалежно від отримання доходу.

Крім того, суд зазначив, що ДФС мало право нарахувати внесок, прийнявши вимогу про його сплату, лише на підставі:

- акту перевірки;

- звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів;

- бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) нараховується внесок.

Однак у вересні 2019 року Третій апеляційний адмінсуд скасував вказане рішення, задовольнивши апеляційну скаргу фіскалів.

Аргументація податківців така: незалежно від отримання доходу у фізичної особи-підприємця виникає обов'язок сплачувати внесок у мінімальному розмірі, який встановлено законом.

З відповідною постановою у справі № 340/453/19 ви зможете ознайомитись, замовивши повнофункціональний тестовий доступ до системи аналізу судових рішень VERDICTUM. Зазначимо, що в системі доступний зручний пошук за ключовими у справі словами а також нормативно-правовими актами.

Зверніть увагу, що у грудні 2019 Верховний Суд сформулював свою правову позицію стосовно цього питання.

Читайте також: ставки єдиного податку та ЄСВ на 2020 рік

Нагадаємо, що від сплати ЄСВ звільняються ФОП на спрощеній системі оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримують пенсію або соціальну допомогу. Про відповідне рішення Великої Палати ВС ми писали тут.

Також зверніть увагу, що ВС прийняв зразкове рішення про скасування подвійного ЄСВ для самозайнятих ФОПів. Він вказав, що податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.

Читайте також: скільки ФОП повинен платити податків за себе і працівників у 2020 році

ФОП дозволять припинити діяльність без штрафів

Баконіна Олена, провідний експерт-аналітик порталу ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

Спростити процес сплати податків та подачу звітності до держорганів допоможе бот-бухгалтер ReporTax для ФОП. ReporTax показує податкову заборгованість та дозволяє її cплатити.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини