Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Як економіка України залежить від ціни на нафту?

11 березня 2020, 12:59
2503
0
Реклама

З перших місяців 2020 рік був стресовим для всього світу. Природні катаклізми, коронавірус, а тепер і падіння цін на нафту стали тригерами, які похитнули світову економіку. Як все це взаємопов'язано і чому Україні варто готуватися до кризи.

Як коронавірус пов'язаний з падінням цін на нафту?

Коронавірус вплинув на наближення кризи, проте, не став його основною причиною: за прогнозами МВФ, світова криза повинна була початися в будь-якому випадку, але через рік-півтора. Коронавірус розірвав глобальні економічні ланцюги і став причиною зниження обсягів виробництва, що вплинуло на попит на енергоресурси. За інформацією Financial Times, в регіонах, де був введений карантин, продаж нафтопродуктів знизився на 90%, а попит на дизельне паливо скоротився втричі. Паралельно через скорочення авіарейсів, на 70% впав пасажиропотік, і на 50% - рух вантажів, що вдарило по автовиробництву та IT сектору.

Ці події привели до зниження вартості нафти - за даними Rueters ціни на нафту з початку 2020 року впали на 10%, вперше з 2008 року. Було вирішено провести переговори між найбільшими експортерами нафти - країнами ОПЕК і Російською Федерацією, та вони провалилися. Як наслідок, Саудівська Аравія знизила ціну більш ніж на 30%.

Які прогнози для України?

Подальші прогнози економістів поки що розходяться, проте експерти єдині в одному: криза неминуча. Вона буде викликана поступовим зниженням на інші сировинні товари, ціна на які функціонально залежить від ціни на нафту. До таких продуктів відносяться руда, метал і зерно. Останні 2 - «опори» української економіки, основні товари, які ми відправляємо на експорт. Якщо ціна на світовому ринку на них зростає, то зростає й економіка - гривня зміцнюється, збільшуються зарплати, але як тільки вона падає, в Україні починається криза. Це - сценарій криз 2008 і 2014 років, і так, припускають економісти, буде і зараз.

Другою причиною падіння економіки стане різкий виведення валюти, яка зайшла в Україну завдяки продажу ОВДП. Виведення року 5-ти мільярдів доларів, що надійшли протягом другої половини 2019 року, вже почався, і про це свідчить те, що НБУ минулого тижня продав в 2 рази більше більше доларів, ніж купив, а це означає, що він почав витрачати золотовалютні резерви України під виведення цих спекулятивних грошей. Саме це вже вплинуло на різкий скачок курсу.

Однак, є і позитивні сторорни. Так, за даними Reuters, нафта вже повернула майже половину 25% зниження в понеділок, а ф'ючерси на нафту марки Brent на лондонській біржі ICE Futures подорожчали на 3,5%.

"Очікування того, що виробникам сланцевої нафти в США буде потрібно скоротити видобуток, допомогли поліпшити настрої на ринку", - сказав агентству Сатору Йошида, аналітик по сировинних товарах з Rakuten Securities.

Автор: експерт-аналітик Вікторія Губарева

Швидко реагувати на зміни в законодавстві, тримати руку на пульсі бізнес-значимої інформації, а також бути ефективним віддалено, допоможуть веб-рішення ЛІГА:ЗАКОН. Протестувати систему можна за посиланням.

Читайте також:

Уряд затвердив новий посилений план боротьби з поширенням коронавірусу

Обвал цін на нафту: АМКУ очікує на зниження цін АЗС на бензин

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини