Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
$

Заповіт не є беззаперечною підставою для набуття особою майна

5.05.2020, 13:12
7521
1

Розірвання шлюбу не тягне за собою зміну правового статусу майна подружньої пари
Розірвання шлюбу не тягне за собою зміну правового статусу майна подружньої пари

Лише після вирішення питання про поділ майна, яке є спільною сумісною власністю, виділення конкретних часток кожному зі співвласників, таке майно набуває статусу спільної часткової власності чи особистої приватної власності, а вже тоді майно може успадковуватися.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 24 квітня 2020 року у справі № 753/12946/15.

Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте повнофункціональний тестовий доступ за посиланням.

Обставини справи

Позивач перебувала у шлюбі з чоловіком, який за життя склав заповіт відповідно до якого заповів всі свої транспортні засоби своєму сину, а грошові кошти заповів особам, які відмовилися від прийняття спадщини на користь відповідача. Жінка наполягала на тому, що майно, грошові кошти та відсотки на депозитному рахунку є їх спільною сумісною власністю та повинні бути поділені навпіл, а потім вже частина чоловіка буде успадковуватися.

Суду першої інстанції вирішив, що відсутні підстави для задоволення позову.

Апеляційний суд скасував рішення місцевого суду, вказавши, що позивачка та її чоловік набули у спільну сумісну власність спірне у цій справі майно, тому це майно належить їм у рівних частках. Оскільки грошові кошти, які перебувають на депозитному рахунку, є спільним сумісним майном подружжя, то відсотки, нараховані на ці кошти відповідно до умов депозитного договору, є також спільним майном подружжя.

Позиція ВС

ВС залишив постанову апеляційного суду без змін.

У статті 60 СК закріплено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Таке ж положення містить і стаття 368 ЦК.

Частиною першою статті 70 СК встановлено, що у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Зазначені норми закону свідчать про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу.

Розірвання шлюбу не тягне за собою зміну правового статусу майна подружжя. Таке майно залишається їх спільною сумісною власністю. Тобто лише після вирішення питання про поділ майна, яке є спільною сумісною власністю, виділення конкретних часток кожному зі співвласників, таке майно набуває статусу спільної часткової власності чи особистої приватної власності.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.

Замовити безкоштовний повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 та ключових продуктів ЛІГА:ЗАКОН можна тут.

Також читайте:

Факт спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу можна встановити лише з 2004 року;

Придбання майна у шлюбі не є безумовною підставою для його рівного поділу.


Увійдіть, щоб залишити коментар