Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Заповіт не є беззаперечною підставою для набуття особою майна

Реклама

Лише після вирішення питання про поділ майна, яке є спільною сумісною власністю, виділення конкретних часток кожному зі співвласників, таке майно набуває статусу спільної часткової власності чи особистої приватної власності, а вже тоді майно може успадковуватися.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 24 квітня 2020 року у справі № 753/12946/15.

Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте повнофункціональний тестовий доступ за посиланням.

Обставини справи

Позивач перебувала у шлюбі з чоловіком, який за життя склав заповіт відповідно до якого заповів всі свої транспортні засоби своєму сину, а грошові кошти заповів особам, які відмовилися від прийняття спадщини на користь відповідача. Жінка наполягала на тому, що майно, грошові кошти та відсотки на депозитному рахунку є їх спільною сумісною власністю та повинні бути поділені навпіл, а потім вже частина чоловіка буде успадковуватися.

Суду першої інстанції вирішив, що відсутні підстави для задоволення позову.

Апеляційний суд скасував рішення місцевого суду, вказавши, що позивачка та її чоловік набули у спільну сумісну власність спірне у цій справі майно, тому це майно належить їм у рівних частках. Оскільки грошові кошти, які перебувають на депозитному рахунку, є спільним сумісним майном подружжя, то відсотки, нараховані на ці кошти відповідно до умов депозитного договору, є також спільним майном подружжя.

Позиція ВС

ВС залишив постанову апеляційного суду без змін.

У статті 60 СК закріплено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Таке ж положення містить і стаття 368 ЦК.

Частиною першою статті 70 СК встановлено, що у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Зазначені норми закону свідчать про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу.

Розірвання шлюбу не тягне за собою зміну правового статусу майна подружжя. Таке майно залишається їх спільною сумісною власністю. Тобто лише після вирішення питання про поділ майна, яке є спільною сумісною власністю, виділення конкретних часток кожному зі співвласників, таке майно набуває статусу спільної часткової власності чи особистої приватної власності.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.

Замовити безкоштовний повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 та ключових продуктів ЛІГА:ЗАКОН можна тут.

Також читайте:

Факт спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу можна встановити лише з 2004 року;

Придбання майна у шлюбі не є безумовною підставою для його рівного поділу.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини