Бізнес-асоціації стурбовані результатами вчорашнього голосування за Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно функціонування електронного кабінету і спрощення роботи фізичних осіб-підприємців" (проект № 2524) та закликають врахувати раніше погоджені пропозиції бізнес-спільноти.
Європейська Бізнес Асоціація повідомляє, що у проекті Закону № 2524 була низка позитивних пропозицій, які були напрацьовані спільно робочою групою за участю представників найбільших бізнес Асоціацій при Офісі Президента України. Зокрема, бізнес сподівався на перенесення початку застосування нових правил оподаткування: щодо контрольованих іноземних компаній (КІК), постійних представництв нерезидентів, застосування податку на доходи нерезидентів. Водночас, в проєкті закону №2524, було враховано меншу кількість пропозицій, а в результаті голосування прийнято версію законопроєкту, де враховано ще менше пропозицій і ця версія абсолютно не влаштовує спільноту. ЄБА закликає Президента повернути даний Закон України на доопрацювання, а депутатів і органи влади - продовжити роботу над помилками у податковому законодавстві із залученням представників бізнесу.
Спілка Українських Підприємців також виступає за врахування усіх пропозицій бізнесу. Зокрема, СУП свенула увагу на значну частину вже погоджених норм, які вилучили із Закону:
- дійсними залишаться подовжені строки (7 років) для донарахувань зобов'язань у разі перевірки щодо зарплатних податків
- правила «тонкої капіталізації» передбачають застосування обмежень на вирахування відсоткових витрат
- зміни у визначенні та у податковому коригуванні ділової мети відхилено, таким чином, залишається незрозумілий для платників податків алгоритм визначення розумної економічної мети
- перенесення термінів щодо постійного представництва нерезидента, операцій з КІК та норму, яка дозволяє протягом 2 років не нараховувати штрафи і пеню за неправильну звітність з операцій із КІК - відхилено.
Враховуючи те, що ухвалений Парламентом документ не відображає узгоджених домовленостей учасників робочої групи та збільшує фіскальний тиск на підприємців, СУП просить Парламент врахувати необхідні та погоджені зміни.
Торгово-промислова палата України відзначила серед позитивних наслідків: затверджені поправки і знижені штрафи для накладних, які видаються "на себе". Проте, не за всі поправки, які пропонував бізнес, проголосували депутати, зокрема, залишилося незмінним правило (податкова різниця) про ділову мету, що застосовується до зовнішньоекономічних операцій платників податку на прибуток. Також ТПП вважає шкідливими і зайвими правила про конструктивні дивіденди, які, як і раніше, присутні в тексті Податкового кодексу. ТПП закликає Верховну Раду України дослухатися до бізнесу, та обіцяє докладати подальші зусилля, спрямовані на уточнення та лібералізацію податкового законодавства.
Американська торговельна палата в Україні також закликає врахувати всі пропозиції бізнес-спільноти. Експерти компанії-членів Палати наголошують на важливості врахування усіх ключових пропозицій бізнесу:
передбачити більш чіткий і зрозумілий для платників податків алгоритм визначення розумної економічної причини (ділової мети)
виключити запровадження поняття «конструктивних» дивідендів
відмінити зміну правил «тонкої капіталізації», зокрема застосування обмеження на вирахування відсоткових витрат
інші пропозиції, у тому числі щодо сфери оподаткування металургійної, гірничо-збагачувальної та тютюнових індустрій
Нагадаємо, за відповідний законопроект № 2524 Верховна Рада прийняла в цілому як закон 14 липня.
Криза - час опанувати навички ризик-менеджменту. Спробуйте новий інструмент з управління ризиками і можливостями від ЛІГА:ЗАКОН. Проводьте моніторинг правового й інформаційного поля, бізнес-розвідку про конкурентів і партнерів, обговорюйте і спільно з командою визначайте інтенсивність впливу на вашу компанію і вірогідність наслідків з екосистемою LIGA360.