Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Бізнес прогнозує посилення інфляції та скорочення працівників - НБУ оприлюднив результати опитування

Реклама

Бізнес очікує скорочення обсягів виробництва товарів і послуг та песимістично налаштований щодо рівня ділової активності своїх підприємств. Також у наступні 12 місяців респонденти прогнозують зростання інфляції та девальвацію курсу національної валюти. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у IІ кварталі 2022 року.

Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 72.6% проти 108.2% у І кварталі 2022 року (далі - І квартал). Зниження ІДО відбулося через погіршення оцінок за всіма складовими, найсуттєвіше - щодо  інвестиційних видатків  на виконання будівельних робіт, на машини, обладнання та інвентар.

У наступні 12 місяців очікується:

  • скорочення обсягів виробництва товарів та послуг: баланс відповідей - “мінус” 48.7% (у І кварталі 2022 року - 1.7%);

  • посилення інфляційних процесів - зростання споживчих цін на 21.7% (у попередньому кварталі - 9.5%);

  • послаблення курсу національної валюти - середнє значення обмінного курсу - 36.06 грн/дол. США (у І кварталі 2022 року - 29.35 грн/дол. США);

  • падіння рівня ділової активності: індекс ділових очікувань (ІДО) - 72.6% (у попередньому кварталі - 108.2%).

Поточний стан та очікування підприємств щодо власного розвитку

Керівники суттєво погіршили оцінки поточного фінансово-економічного стану власних підприємств. Найпесимістичніші очікування в підприємств енерго- та водопостачання («мінус» 26.7%) і транспорту та зв'язку («мінус» 26.4%).

Бізнес прогнозує зменшення обсягів реалізації своєї продукції як в Україні, так і на зовнішньому ринку: баланси відповідей - «мінус» 19.0% та «мінус» 25.0% відповідно проти 17.0% та 23.3% у І кварталі.

Погіршилися очікування підприємств щодо інвестиційних видатків як на машини, обладнання та інвентар, так і на будівельні роботи: баланс відповідей - «мінус» 34.7% і «мінус» 37.2% відповідно (у І кварталі 14.3% і 0.9% відповідно). Скорочення інвестиційних видатків у наступні 12 місяців прогнозують підприємства всіх видів діяльності.

Водночас залишилися позитивними оцінки щодо обсягів залучення іноземних інвестицій підприємствами, які їх залучають: баланс відповідей знизився до 0.7% з 5.3% у І кварталі. Зростання очікують підприємства транспорту та зв'язку, інших видів діяльності, енерго- та водопостачання.

Бізнес прогнозує скорочення кількості працівників на своїх підприємствах: баланс відповідей становив «мінус» 29.0% (у  попередньому кварталі - 1.5%). Найпесимістичніші оцінки в підприємств будівництва («мінус» 50.0% та добувної промисловості («мінус» 45.9%).

Послабились очікування щодо зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника в наступні 12 місяців: баланс відповідей - 17.5% проти 62.9% у І кварталі.

Зменшилася частка підприємств, які планують брати банківські кредити, - до 36.9% (у І кварталі - 40.9%). Частка респондентів, які планують залучати кредити в національній валюті, зросла до 84.6% (у попередньому кварталі - 79.0%). Керівники підприємств відзначили посилення жорсткості умов доступу до банківських кредитів. Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються високі кредитні ставки (37.2%). Водночас, якщо порівняти з попереднім опитуванням, вплив цього чинника суттєво послабився (на 15.4 п. п.). Натомість посилився (на 11.1 п. п.)

чинник «невпевненість у спроможності підприємства вчасно виконувати боргові зобов'язання».

Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, зросла до 10.7% проти 7.3% у попередньому  кварталі.

Квартальне опитування проводилося з 03 травня  до 01 червня 2022 року. В опитуванні взяло участь 592 підприємства з 21 регіону країни . Детальніше читайте у результатах опитування керівників компаній.

Раніше в НБУ розповіли, що з поточною економічною ситуацією в Україні

Воєнний стан потребує особливої уваги керівників при ухваленні рішень. Забезпечте себе надійною та перевіреною інформацією з LIGA360:Керівник. Аналітика й економічні новини, моніторинг законодавства, зміни в умовах воєнного стану. Деталі за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини