П'ятий рік поспіль LIGA ZAKON проводить Всеукраїнське дослідження "Індекс легкості роботи бухгалтерів", яке допомагає відстежити зміни в настроях бухгалтерів, адже саме ці фінансові фахівці, як ніхто, можуть продемонструвати стан здоров'я бізнесу та держави.
Від початку повномасштабної війни бухгалтерам довелося постати перед низкою викликів: зміна податкового законодавства й умов оподаткування, перевірки в умовах воєнного стану, а також багато інших змін, які з'являлися одна за одною.
Індекс легкості роботи бухгалтера у 2022 році - 2,4, він не змінився проти показника 2021-го. Зокрема, дослідження засвідчило, що в середньому вплив податкової системи України на легкість ведення бізнесу в умовах воєнного стану є помірним.
Упродовж року зменшилася негативна оцінка податкових змін: за останній рік зміни в податковому законодавстві половина (50 %) опитаних оцінила позитивно, у 2021 році цей пункт позитивно оцінили лише 38 % респондентів.
Також результати дослідження підтверджують, що з перших днів повномасштабного вторгнення зміни в податковому законодавстві не просто відбулися, а їх було дуже багато. Для абсолютної більшості (83 %) бухгалтерів податкові зміни на сьогодні є частими або дуже частими.
Однією з найбільш тривожних тем для бухгалтерів сьогодні є блокування податкових накладних і зміни, пов'язані з їх реєстрацією. Так відповіли 51 % респондентів.
|
"До прикладу, якщо українська компанія є отримувачем іноземних послуг, то такі податкові накладні взагалі не реєструються. Також, як ми знаємо, розгляд скарг відбувається досить формально. Зазвичай центральна комісія не звертає уваги на зауваження, висловлені регіональним рівнем. І якщо представники бізнесу телефонують на гарячі лінії регіональних комісій, щоб дізнатися причину блокування, то їм аргументують відмову відсутністю виписки з банку. А коли приходять результати розгляду комісії центрального рівня, то ми бачимо, що річ в інших документах. Я розумію, що багато компаній, у яких були заблоковані накладні, будуть вимушені йти до суду. А в умовах війни йти до суду... я б це назвала паралельним податковим фронтом", - Наталія Артемчук, менеджерка Податкового комітету Європейської Бізнес Асоціації.
За останній рік у бухгалтерів зросла невпевненість у можливості захистити свої права - так вважають 45 % опитаних бухгалтерів. Відсоток у 2022-му більший за торішній на 8 %.
|
"Під час дії воєнного стану зміни до Податкового кодексу приймали в оперативному режимі й не завжди норми було виписано так, як це потрібно. Наприклад, у нас є норма, прописана в Законі про РРО, про те, що під час воєнного стану штрафи за РРО не застосовуються (крім ситуацій, коли йдеться про торгівлю з акцизними порушеннями). Але водночас ми отримали роз'яснення ДПС, де чітко сказано, що під час воєнного стану штрафи дійсно не застосовуватимуть, але після війни штрафні санкції буде застосовано. І ми розуміємо, що йдеться не про якийсь низький %. Якщо брати за приклад порушення одного дня, то перша операція йде під 100 %, решта - під 150 %. Зважаючи на те, як складно сьогодні бізнесу, це роз'яснення викликає тривогу", - Галина Зубар, керівниця експертної групи бухгалтерського напряму LIGA ZAKON.
За останній рік, за результатами дослідження, в абсолютної більшості бухгалтерів (81 %) ускладнилася робота внаслідок виникнення форс-мажорних обставин.
У 48 % опитаних бухгалтерів під час дії воєнного стану скоротилися доходи або ж обсяг роботи. 7 % узагалі втратили роботу. Без змін працює лише 31 % бухгалтерів.
|
Вплинула війна й на переміщення бухгалтерів. Зокрема, 26 % були вимушені переїхати в інші регіони країни або за кордон. Водночас 72 % залишаються на тому самому місці, що й до повномасштабного вторгнення.
За даними Всеукраїнського дослідження від LIGA ZAKON, частка тих, хто негативно оцінює податкове навантаження, сьогодні становить 58 %, хоч розбіжності з податковими органами - це рідкість (зокрема, рідко мали розбіжності 49 % респондентів).
І хоч Індекс роботи легкості бухгалтера у 2022-му залишився на рівні минулого року, сьогодні бухгалтерам доводиться працювати в надскладних умовах. Однак, попри швидкі податкові зміни та інші виклики, які принесла війна, бухгалтери продовжили працювати. Вони нараховують заробітні плати, допомоги та інші виплати. Продовжують тримати під контролем бюджети підприємств й організацій, забезпечуючи прозорість та ефективність розподілу і так обмежених ресурсів в умовах кризи.
Компанія LIGA ZAKON розуміє, як важливо мати під рукою надійного помічника. Саме такою є ІТ-платформа LIGA360. Тут зібрано все найважливіше для роботи бухгалтера: аналітика, щоденні новини й роз'яснення для бухгалтерів, а також чимало інструментів і можливостей для спрощення їхньої роботи.
Спробувати LIGA360 для бухгалтера можна за посиланням.