Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як змінився ринок праці під час війни

Реклама

Європейська Бізнес Асоціація в партнерстві з експерткою з аналітики ринку праці Тетяною Пашкіною дослідила ринок праці, щоб визначити основні тенденції під час воєнного стану, зміни щодо персоналу, ефективність в умовах воєнного стану, тощо. Про це повідомляється на сайті ЄБА.

Результати дослідження було розподілено на кілька блоків, а в контексті цільових груп - на HR та інших працівників, щоб зрозуміти чи відрізняються результати.

Зміни щодо персоналу, які відбулись у 2022 році

50% фахівців управління персоналом відмітили, що в їх компаніях підвищевся рівень заробітної плати, 39% учасників повідомили про замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу, 26% учасників проінформували про збільшення функціоналу та найм нових працівників, 21% повідомили про скорочення персоналу, 11% проінформували про замороження бонусів та преміальних виплат і 7% - про зменшення рівня заробітної плати.

Представники інших сфер діяльності також констатували, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати (37%) та замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу (43%). 34% респондентів зазначили, що в їх компаніях відбулось скорочення персоналу, але 32% респондентів повідомили, що в компаніях збільшився функціонал та відбувся найм нових працівників. Майже 20% опитаних вказали на замороження бонусів та премій і лише 6% зазначили зменшення зарплат як основну зміну в компанії.

Допомога працівникам у 2022

Більшість опитаних зазначили (HR та інших сфер), що їх компанія певним чином допомагала працівникам у 2022 році.

Представники HR підтвердили, що компанія в повному обсязі виплачувала заробітну плату ( 89% респондентів), виплачувала бонуси і премії (78%) та забезпечували психологічну підтримку працівників (65%). Також, компанія оплачувала працівникам проживання у іншому місті/країні (39% ), компенсувала частину витрат на оренду житла (38%), організовувала освітні курси та програми. Серед іншої допомоги було зазначено, що компанія сплачувала податки працівників, які проживають за кордоном та відкрила працівникам міжнародні програми медичного страхування.

Працівники з інших сфер надали схожі відповіді. Так, 94% респондентів зазначили, що компанія виплачувала зарплату в повному обсязі, 74% - виплачувала бонуси і премії, 42% - оплачувала проживання в іншому місті, 36% - компенсувала частину витрат на оренду житла, тощо.

Позитивні зміни, які відбулись у компаніях у 2022 році

Представники сфери управління персоналом та інших сфер діяльності повідомили про позитивні зміни, які відбулись в їх компаніях у 2022 році, а саме: покращення та посилення корпоративної культури та збільшення рівня eNPS, покращення рівня внутрішньої комунікації, збільшення рівня турботи про працівників, підвищення стійкості та гнучкості бізнесу, відбулось відкриття підрозділів у західних областях України та масштабування бізнесу за кордон, збільшення експорту послуг, оптимізація робочих процесів, створення нових напрямків діяльності. Також, відбувся перехід від підпорядкування росії до підпорядкування Європейському регіону та\або відбулось повне виведення бізнесу з рф. Деякі компанії заснували фонд для підтримки працівників, які потребують фінансової допомоги (втрата, руйнація житла, травма).

Також 60% учасників дослідження відмітили, що в їх компаніях є можливість працювати дистанційно, проте, не для всіх категорій працівників, 35% респондентів написали, що дистанційна робота можлива для всіх працівників, і лише 5% учасників написали, що в їх компаніях немає можливості працювати дистанційно.

Спробуйте єдиний робочий простір для топ-команди. Рішення LIGA360 дозволяє синхронно бачити показники, що впливають на бізнес: зміни конкурентів, згадки в медіа, зміни законодавства, економічні новини. Побачте свою компанію під кутом 360 прямо сьогодні.

Зміни, заплановані бізнесом у 2023 році в контексті роботи з персоналом

HR учасники дослідження відмітили, що в компаніях заплановані такі зміни у 2023 році: збільшення рівня заробітної плати; вихід на інші ринки та пошук нових партнерів; збільшення бюджетів на навчання та розвиток; збільшення кількості працівників; перерозподіл функції працівників у бік мультифункціональності із зниженням кількості необхідних спеціалістів.

Працівники за кордоном

44% респондентів, які працюють у сфері управління персоналом повідомили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном не перевищує 5%, 15% зазначили про кількість від 5 до 10%, 14% вказали на цифру в 10-15%, 19% повідомили, що ця цифра більше 15%. При цьому 15% респондентів написали, що всі працівники компанії наразі проживають та працюють в Україні.

Щодо відповідей працівників інших сфер: 27% опитаних зазначили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном не перевищує 5%, ще 27% вказали на цифру від 5 до 10%, 13% говорять про цифру від 10 до 15%, 17% вказують на цифру більше 15%. Водночас, 22% опитаних говорять, що всі працівники компанії працюють в Україні.

Серед популярних країн, де проживають працівники компаній було названо такі країни: Польща, Німеччина, Хорватія, Чехія, Румунія, Великобританія, Іспанія, Нідерланди, Словенія, Австрія, Норвегія, Бельгія, США, Швейцарія.

Плани щодо відкриття нових вакансій, чисельності штату, підвищення рівня заробітної плати

Більше 60% учасників дослідження повідомили, що в їх компаніях планується найм персоналу і будуть відкриватись вакансії. Також, більше 75% учасників написали, що в їх компаніях не планується скорочення персоналу. У тих компаніях, де можливо відбудеться скорочення персоналу, відсоток скорочень варіюється від 5 до 10%.

90% учасників дослідження підтвердили, що в їх компаніях у 2023 році заплановано підвищення рівня заробітної плати. Варто зазначити, що 33% HR спеціалістів повідомили, що в їх компаніях планується збільшення рівня заробітної плати на 15 - 20% (58% вказали на підвищення від 5 до 15%).

Ефективність, зміна роботи та нові навички

37% HR спеціалістів відмітили, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану і 16% вважають, що почали працювати краще. Проте, 27% зазначили, що перебувають у стані вигорання та 4% зазначили, що почали працювати гірше. Представники інших сфер діяльності мають дещо інші результати: 24% відмітили, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану, 31% зазначили, що почали працювати краще, але в той же час такий самий відсоток спеціалістів вказали, що знаходяться у стані вигорання, і 8% спеціалістів почали працювати гірше.

Слід зазначити, що 73% представників сфери HR та 65% представників інших сфер діяльності не планують змінювати роботу на даному етапі.

Серед здобутих навичок у 2022 році (які будуть потрібні у 2023-2024) представники сфери HR зробили акцент на такі навички як: кризовий менеджмент та управління змінами, стресостійкість, гнучкість та адаптивність, вміння працювати дистанційно, згуртованість, емоційний інтелект, швидке прийняття рішень, вміння працювати в умовах невизначеності, критичне мислення, вміння швидко навчатися та вміння допомагати тим, хто поряд (перша медична і психологічна допомога), креативність, психологічна стійкість, командна робота, наполегливість, співпраця з іншими колегами чи партнерами, готовність перенавчатися, цілеспрямованість, сміливість, вміння брати на себе відповідальність, проактивність, тайм-менеджмент, толерантність, крос-культурна комунікація, фокус на глобалізацію, відновлення внутрішнього ресурсу.

Представники інших сфер діяльності додатково робили акцент на умінні виживати в умовах війни, байдужості та нейтральності, мультизадачності та відповідальному лідерстві.

Дослідження тривало у період з 8 по 19 лютого 2023 року. Участь у дослідженні була анонімною. В дослідженні взяв участь 121 спеціаліст: 70 фахівців з управління персоналом (46% керівники департаменту, 26% менеджери середньої ланки, 24% топ менеджмент, 4% молодший персонал) та 51 фахівець з іншої сфери (35% менеджери середньої ланки, 34% топ менеджмент, 27% керівники департаменту, 4% молодший персонал).

Більше 60% учасників даного дослідження представлять міжнародний бізнес. 47% компаній є представниками великого бізнесу, 45% - середнього бізнесу та 8% - малого бізнесу.

Як HR-фахівцю економити час? З системою LIGA360: HR-Менеджер всі відповіді для роботи знайдуться в 2 кліки. Персональна стрічка новин, експертні відповіді та трудове законодавство на єдиній платформі. Деталі за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини