Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нацбанк посилив вимоги до платіжних операцій

Реклама

Національний банк оновив вимоги до еквайрів під час здійснення ними платіжних операцій. Відповідні норми містяться у постанові правління НБУ від 10 березня 2023 року № 21, що набирає чинності з 14 березня 2023 року.

Як зазначається у повідомленні пресслужби Нацбанку, це зумовлено необхідністю посилити дотримання учасниками платіжного ринку вимог законодавства.

Так, зокрема, Національний банк:

1) зобов'язав еквайрів та інших надавачів платіжних послуг (банки та небанківські фінансові установи), що беруть участь у здійсненні платіжної операції, супроводжувати її детальною інформацією, передбаченою законодавством.

«Деякі учасники платіжного ринку в момент ініціювання платіжної операції між рахунками фізичних та юридичних осіб не супроводжували такі платежі інформацією про отримувача коштів. Це, зокрема, призводило до неможливості визначення, на чию користь проводилися такі платежі», - наголошують у НБУ;

2) визначив, що еквайр чи інший надавач платіжних послуг (банк або небанківська фінансова установа) під час здійснення платіжної послуги, ініційованої користувачем на користь отримувача через еквайра чи іншого надавача платіжних послуг, не є ані платником, ані отримувачем за нею.

«Підміна ролі учасника платіжного ринку створювала умови для приховування мети розрахунків. Наприклад, поповнення ігрових рахунків у організаторів азартних ігор маскувалось під грошові перекази. Платіжний посередник зобов'язаний виконати доручення платника - переказати кошти зазначеному отримувачу, а не самостійно вирішувати згодом, на чию користь здійснити цей платіж», - підкреслює Регулятор;

3) зобов'язав еквайрів за кожною виконаною платіжною операцією, включаючи операцію, здійснену за участі іншого надавача платіжних послуг, володіти інформацією про платника та отримувача (повний номер платіжної картки/найменування та номер рахунку торговця).

«Еквайри зазвичай залучають посередників для надання платіжних послуг у мережі Інтернет, що, зокрема, сприяє поширенню безготівкових розрахунків та зниженню їх вартості. Водночас існує ризик втрати еквайром контролю за тим, кому саме будуть зараховані кошти і чи відповідає діяльність отримувача тому виду, який встановлено кодом наданого віртуального терміналу (так званий МСС-код). Встановлена Національним банком вимога запобігатиме міскодингу, зокрема підвищить для банків прозорість роботи, а для користувачів платіжних карток - розуміння, на чию саме користь здійснено платіж», - зазначають у Нацбанку.

Крім того, деталізовано вимоги до документів, що надаються для підтвердження здійснення операцій з використанням платіжних інструментів, зокрема до квитанції платіжного терміналу.

Національний банк очікує, що дотримання учасниками платіжного ринку цих вимог сприятиме запобіганню здійснення ними:

  • переказів від чи на користь суб'єктів, що, зокрема, здійснюють неліцензовану діяльність, діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків тощо;

  • міскодингу (підміни коду категорії діяльності торговця) під час виконання платіжних операцій;

  • підміни інформації, що має супроводжувати платіжну операцію відповідно до вимог законодавства.

На думку Регулятора, це сприятиме підвищенню прозорості платіжних операцій та посиленню рівня захисту прав їхніх користувачів.

Нагадуємо, раніше БЕБ спільно із СБУ викрило схему ухилення ігровим бізнесом від сплати 400 млн грн податків за сприяння посадових осіб відомого банку. Зазначена схема була налагоджена через підконтрольні неліцензовані дзеркальні вебресурси Інтернет казино та беттінгу. Їх налаштували на приймання платежів із використанням «міскодингу» та розірваних грошових переказів. Детальніше за посиланням.

Спробуйте єдиний робочий простір для топ-команди. Рішення LIGA360 дозволяє синхронно бачити показники, що впливають на бізнес: зміни конкурентів, згадки в медіа, зміни законодавства, економічні новини. Побачте свою компанію під кутом 360 прямо сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини