Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес у І кварталі 2023 року поліпшив інфляційні та курсові оцінки

Реклама

Бізнес продовжив пом'якшувати негативні очікування як щодо власного розвитку, так і щодо динаміки обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у І кварталі 2023 року.

Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в Україні

Бізнес суттєво пом'якшив негативні очікування. Баланс відповідей становив "мінус" 16.7% порівняно з "мінус" 32.3% у ІV кварталі.

Інфляційні очікування поліпшилися: у I кварталі 2023 року очікувана річна інфляція становила 20.7% порівняно з 23.3% в попередньому кварталі. 46.8% опитаних підприємств уважають, що інфляція в наступні 12 місяців не перевищить 20.0%. Натомість частка тих, хто очікує інфляцію понад 30.0%, суттєво зменшилася - до 16.2%.  

Очікується незначне послаблення девальваційних процесів: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 42.18 грн/дол. США (у попередньому кварталі - 42.59 грн/дол. США). 48.3% респондентів  очікують, що обмінний курс національної валюти в наступні 12 місяців не перевищить 42.00 грн/дол. США. 

Поточний стан та очікування підприємств щодо власного розвитку

Загальна оцінка залишається негативною: баланс відповідей становив "мінус" 16.9% порівняно з "мінус" 19.3% у ІV кварталі.  

Водночас очікування респондентів щодо змін фінансово-економічного стану підприємств впритул наблизилися до рівноважного рівня: баланс відповідей - "мінус" 2.5% (у ІV кварталі - "мінус" 11.5%). Підприємства добувної промисловості в наступні 12 місяців очікують поліпшення; підприємства сільського господарства прогнозують свій фінансово-економічний стан на поточному рівні; решта респондентів (за винятком підприємств будівництва) пом'якшили свої негативні очікування.

Уперше за рік респонденти очікують збільшення обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей - 2.8% і 2.0% відповідно (у ІV кварталі 2022 року - "мінус" 7.3% та "мінус" 6.3% відповідно).

Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікують респонденти більшості ВЕД, найбільше - переробної та добувної промисловості. Водночас респонденти підприємств будівництва, енерго- та водопостачання зберігають негативні оцінки.

Респонденти продовжили послаблювати негативні очікування щодо інвестиційних видатків як на будівельні роботи, так і на машини, обладнання та інвентар: баланси відповідей - "мінус" 17,8% та "мінус" 10.3% відповідно (у ІV кварталі "мінус" 26,9% та "мінус" 16,6% відповідно).

Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, другий квартал поспіль очікують збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців. Водночас частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, дещо знизилася і становить 21.3% порівняно з 22.8% у попередньому опитуванні.

Респонденти підприємств усіх видів діяльності все ще очікують зменшення кількості працівників, водночас третій квартал поспіль прогнозують нижчі темпи скорочення персоналу: баланс відповідей - "мінус" 16.4% (у ІV кварталі- "мінус" 20.1%). Підприємства добувної промисловості та сільського господарства найсильніше пом'якшили свої оцінки, найпесимістичніші очікування мають підприємства будівництва.

Учасники опитування очікують зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника дещо нижчими темпами: баланс відповідей - 35.3% порівняно з 39.0 у ІV кварталі. 

Частка респондентів, які планують брати банківські кредити, практично не змінилася і становить 35.4% (у ІV кварталі - 35.0%). Дещо знизилася, але залишається переважаючою частка підприємств, що планують залучати кредити в національній валюті - 79.7% порівняно з 84.9% у ІV кварталі.

Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються високі ставки - 48.1% відповідей. Водночас спостерігається посилення впливу фактору складності процедури оформлення документів - на 3.0 п.п. до 23.4%

Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, незначно зменшилася до 7.4% порівняно з 7.8% у попередньому кварталі. 

Детальний звіт дивіться за посиланням

Брак інформації є ризикованим для бізнесу. Щоб уникнути цього, скористайтеся Business Help від LIGA360. Надайте вашим співробітникам - керівникам, юристам, бухгалтерам, HR - усю потрібну інформацію для ухвалення рішень. Тільки зараз на акційних умовах. 

 

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини