Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Окремі питання індексації заробітної плати у 2024 році - роз'яснення Мінсоцполітики

Реклама

Мінсоцполітики листом від 4 січня 2024 року № 2/0/214-24 роз'яснило окремі питання індексації заробітної плати у 2024 році.

Так, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону "Про Державний бюджет України на 2023 рік" дію Закону "Про індексацію грошових доходів населення" на 2023 рік було зупинено, отже, обчислення індексу споживчих цін для нарахування сум індексації у 2023 році не здійснювалося.

Відповідно до Закону "Про Державний бюджет України на 2024 рік", починаючи з 1 січня 2024 року, обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком.

Згідно із статтею 5 Закону про індексацію та пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок) індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.

Крім того, пунктом 5 Порядку визначено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом про індексацію та положеннями Порядку.

Тому, якщо внаслідок інфляції 2022 року та попередніх років склалися певні суми індексації заробітної плати станом на грудень 2022 року, то підприємства та організації мали самостійно визначитись щодо збереження виплати суми індексації протягом 2023 року з урахуванням своїх фінансових можливостей.

При цьому у міністерстві нагадали, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

На думку Мінсоцполітики та Мінекономіки у 2023 році заробітна плата могла виплачуватися із урахуванням індексації, яка склалася станом на грудень 2022 року.

Отже, у випадку, якщо у 2023 році було збережено суму індексації заробітної плати, яка виникла за період до січня 2023 року, то вона може виплачуватися і у 2024 році.

При цьому, у разі зростання посадового окладу з січня 2024 року, сума індексації заробітної плати має визначатись з урахуванням пункту 5 Порядку, відповідно до якого, значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, у місяці в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів), тобто з лютого 2024 року.

Сума індексації у місяці підвищення посадового окладу має розраховуватися як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати. Тобто сума індексації зменшується на суму підвищення заробітної плати.

У разі, якщо підвищення посадових окладів (тарифних ставок) у січні 2024 року не відбувається, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починає проводитись з січня 2024 року.

У випадку, коли особа працює/служить неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу.

Читайте також: У 2024 році повертається обов'язкова індексація заробітної плати - Держпраці

Legal Solution допоможе кожному фахівцю, що потребує аналізу законодавства й пошуку НПА. Керівникам, юристам, бухгалтерам, кадровикам та іншим фахівцям. Замовте доступ за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини