Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Дві з трьох українських фондових бірж можуть втратити ліцензії

Реклама

Дві з трьох українських фондових бірж - ПФТС і "Українська біржа" - найближчим часом можуть втратити ліцензії через порушення ліцензійних умов. Про це повідомив член НКЦПФР Ярослав Шляхов в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

За його словами, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вже попередила учасників ринку про наявність такого ризику та запропонувала розглянути можливі варіанти рішення, зокрема створення нової біржі.

"Якщо учасників влаштовує, що на ринку залишиться лише одна біржа ("Перспектива" - ред.), якщо конкуренція серед бірж їм не потрібна, то регулятор із цим погодиться. Якщо ні, якщо їм не вистачає однієї біржі, якщо вони хочуть хеджувати ризики шляхом створення іншої біржі, то робіть дві, три, п'ять - скільки необхідно", - сказав Шляхов.

Голова Комісії Руслан Магомедов нагадав, що ще в листопаді 2022 року регулятор у зв'язку з війною ввів пруденційні нормативи для всіх професійних учасників, як компроміс, зобов'язавши поступово, до листопада 2023 року, тримати 50% власного капіталу в "живих" грошах або в ОВДП, тоді як до цього він формувався "надліквідною дебіторською заборгованістю".

За його словами, ПФТС і УБ у зазначений термін не виконали вимоги до нормативу ліквідності, після чого НКЦПФР, "розуміючи всю тонкість того, що від бірж залежить функціонування багатьох інших профучасників", попросила менеджмент розробити механізм усунення цього порушення. Однак менеджмент жодних конкретних дій не вжив, запропонувавши лише надати додатково рік-два на виконання вимоги, що є неприйнятним.

"Час минав, ми почали розуміти, що проблема наростає, і цікавитися, а яка ж позиція у власників цих бірж. І тут для себе ми з'ясували, що менеджмент бірж узагалі не доносив цієї інформації до власників, а на ПФТС, до того ж, присутні ознаки корпоративного конфлікту", - описав ситуацію голова Комісії.

Він уточнив, що до регулятора звернулася частина міноритарних акціонерів ПФТС із листом, в якому повідомлялось, що мажоритарний акціонер не відповідає на їхні запити, збори акціонерів не проводяться, всі спроби міноритарних акціонерів контактувати з мажоритарним акціонером про стратегію подальшого розвитку ні до чого не призводять, і, як результат, міноритарії взагалі не бачать подальшого функціонування цієї біржі.

LIGA360 - єдине джерело інформації для всієї компанії. Дашборд ключових медіа та конкурентних показників, бізнес-новини й аналітика та управління ризиками. Замов прямо зараз.

Стосовно "Української біржі", то, за словами Магометова, окрім питання виконання нормативу ліквідності (за інформацією "Інтерфакс-Україна", УБ наразі виконала цей норматив), є ще й питання корпоративної структури, адже вона ризикує втратити ліцензію в разі ухвалення законопроєкту №11037 "Про неприпустимість участі осіб, пов'язаних із державою-агресором, у функціонуванні ринків капіталу та організованих товарних ринків".

"Ми озвучили менеджменту ризик для ліцензії біржі цього законопроєкту, але, як потім з'ясувалося, протягом місяця менеджмент не ініціював ні розгляд цього питання біржовою радою, ні повідомив власників", - констатував голова Комісії.

Він повідомив, що НКЦПФР була змушена 18 березня зібрати учасників та основних клієнтів бірж, перед цим окремо зустрівшись із біржовими радами та акціонерами бірж. На зустрічі були озвучені проблеми, а також отримано підтвердження, що ніхто про них не говорив і їх не вирішував.

Магометов додав, що через місяць після зустрічі, регулятор викликав біржі, і вони підписали акти про порушення ліцензійних умов.

За його словами, ПФТС наразі не змогла провести збори акціонерів, хоча організувати додаткову емісію акцій для біржі вже не варіант, оскільки термін її проведення занадто довгий, тому залишається швидкий варіант - надати безповоротну фінансову допомогу.

"На сьогодні для мінімального дотримання пруденційних нормативів гроші не внесено, і жодного нормального фідбеку, за нашою інформацією, немає", - зазначив очільник комісісї.

Член НКЦПФР Юрій Бойко додав, що ПФТС призначила на 29 квітня збори акціонерів, на які, окрім питань про додаткову емісію і спроби зобов'язати найбільшого акціонера - Bohai Commodity Exchange (BOCE Co. Limited, Гонконг), що володіє 49,90003% акцій, внести безповоротну фінансову допомогу, внесено питання здачі ліцензії.

Щодо УБ голова комісії Магомедов ще раз зазначив, що ризик її корпоративної структури "залишається ключовим щодо наявності ліцензії".

Довідково:

Згідно з даними НКЦПФР, обсяг торгів фінансовими інструментами на фондових біржах України 2023 року зріс у 2,7 раза - до 436,43 млрд грн, з яких 93% припало на облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Частка ПФТС у загальному обсязі торгів становила 62,9%, "Перспективи" - 33,7% і УБ - 3,4%.

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.

Економте до 50% на преміум-рішеннях LIGA 360для юриста и бухгалтера. Детальніше за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини