Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Штрафи за шум від генераторів: роз'яснення МОЗ

Реклама

Наразі мережею шириться інформація щодо штрафів для власників генераторів за перевищення рівня шуму під час роботи приладів. У МОЗ роз'яснили, що дана інформація не відповідає дійсності, адже під час ліквідації аварійних та надзвичайних ситуацій санітарні норми щодо перевищення рівня шуму не застосовуються. 

Зокрема, статтею 32 Закону України «Про систему громадського здоров'я» передбачено, що шум на захищених об'єктах під час здійснення будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівні, встановлені державними медико-санітарними нормативами для відповідного часу доби. Допустимі рівні звуку в приміщеннях житлових будинків становлять 35-55 дБА вдень та 25-35 дБА вночі, а на території житлової забудови - 50-60  дБА вдень та 40-50 дБА вночі (наказ МОЗ  від 22 лютого 2019 року № 463). Однак зазначені вимоги не застосовуються під час ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій. А також у випадках коли, наприклад, шумні прилади та інше обладнання забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель. 

У МОЗ надали рекомендації, як знизити рівень шуму від генератора:

 • встановити генератор на відстані шести метрів від житлових будинків та спальних приміщень;

 • оточити генератор шумозахисними й акустичними екранами;

 • обладнати генератор спеціальним кожухом з внутрішньою шумоізоляцією та відведення вихлопних газів;

 • додаткову звукоізоляцію можна створити, обклавши генератор мішками з піском. Укладайте їх навколо так, щоб агрегат було видно з півтораметрової відстані. Таке звукоізоляційне коло з мішків дозволить зменшити шум від генератора. Важливо, щоб відстань від увімкненого генератора до мішків була не меншою, ніж пів метра.

Крім шуму генератори можуть створювати вібрації, які передаються на стіни будівель та меблі. Це спричиняє дискомфорт людям у межах дії вібрацій та навіть може спровокувати психофізіологічні розлади. 

Для зменшення вібрації, слід:

 • за можливості встановити генератор якнайдалі від будівель;

 • встановити генератор на рівну поверхню, бажано на міцний та стійкий підготовлений фундамент;

 • підкласти під генератор грубий гумовий килимок.

 • використовувати спеціальні амортизатори або ізоляційні матеріали для поглинання вібрацій.

Робота генераторів погіршує якість повітря внаслідок викидів таких речовин, як чадний газ, оксиди вуглецю, оксиди азоту, ангідрид сульфатний, акролеїн, бензопірен тощо. Це негативно впливає на здоров'я легень та серця, особливо у людей з хронічними захворюваннями, а також може призвести до отруєння, особливо в замкнених або погано провітрюваних приміщеннях.

Особливу небезпеку становить чадний газ, бо він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку, тому його неможливо виявити без спеціальних приладів. При цьому чадний газ - смертельно небезпечний під час вдихання та впливає на організм навіть у невеликих концентраціях.

Симптомами отруєння чадним газом - головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми, запаморочення та сплутаність свідомості.

Гостре отруєння чадним газом може призвести до незворотної шкоди мозку та серця через гіпоксію, тобто сильний дефіцит кисню. Реакція на отруєння чадним газом може розвинутися дуже швидко, навіть за кілька хвилин. 

Для убезпечення від негативного впливу викидів:

 • встановлюйте генератор на відкритому повітрі, де є посилений повітрообмін;

 • встановлюйте генератор далі від вікон та входів до будівлі - чадний газ може потрапляти до приміщення через отвори, якщо генератор стоїть надто близько;

 • вчасно проводьте технічне обслуговування генераторів, щоб запобігти витіканням та несправностям;

 • вчасно міняйте фільтри;

 • заправляйте генератор паливом належної якості, яке немає у складі свинцевих сполук.

Пам'ятайте, що некоректне встановлення або експлуатація генераторів може призвести до пожеж та інших аварійних ситуацій, що загрожують життю та здоров'ю людей.

Отже:

 • генератор можна використовувати лише на рівній поверхні, захищеній від надмірної вологи, бруду, пилу чи корозійних парів;

 • тримайте генератор сухим та захищеним від дощу або затоплення. Мокрий генератор або підключені до нього пристрої можуть ударити електричним струмом, якщо їх торкнутися;

 • вихлопні гази двигуна мають виводитись через вихлопну систему. Для зниження рівня шуму, який поширюється через цю систему, можна використовувати глушники. Вони знижують шум двигуна у місці виходу вихлопних газів із корпусу;

 • для очищення вихлопних газів можна використовувати водяні очисники вихлопу, які широко продаються у торгових мережах.

Дотримання цих рекомендацій допоможе знизити вплив генераторів на здоров'я населення.

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Читайте також:

Зберігання пального для генераторів: чи зобов'язані підприємці повідомляти контролюючий орган
"Генератори у воєнний час: операції з пальним"
;

"Генератори у воєнний час: податковий облік";

"Генератори у воєнний час: бухгалтерський облік";

"Генератори у воєнний час: орендодавець купує для приміщення, яке здає в оренду".

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини