Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

По яких критеріях визначити ризикового контрагента

Реклама

Станом на сьогоднішній день, в Україні набуває розвитку культура впровадження комплаєнс системи в загальну систему управління бізнесом.

Комплаєнс - це така система заходів, процедур, правил та заходів контролю, які спрямовані на забезпечення дотримання організацією або працівником законодавства, етичних стандартів, регуляторних вимог та внутрішніх правил.

В свою чергу, комплаєнс допомагає компаніям ідентифікувати та управляти ризиками, пов'язаними з їх діяльністю. Це можуть бути ризики в області фінансів, безпеки, конфіденційності даних, репутації тощо. Впровадження стандартів та процедур комплаєнсу допомагає зменшити ризики порушень і зберегти стабільність бізнесу.

В той же час, варто наголосити, що від “якості” бізнес-середовища, в якому функціонує компанія залежить її економічна стабільність, оскільки будь-яка бізнес стратегія, перш за все має на меті досягнення сталого економічного результату, спрямованого на отримання прибутку, з метою подальшого функціонування та розвитку компанії.

В сучасних реаліях сьогодення не варто забувати, що вирішальну роль у правильному функціонуванні компанії, в першу чергу, відіграють люди, що залучені до виконання функцій компанії, також наявні ресурси, в тому числі технологічні, безпекова ситуація, економічні чинники, податкове навантаження та в цілому адміністративний вплив держави.

Також варто пам'ятати, що співпраця з деякими контрагентами може в окремих випадках заблокувати діяльність компанії.

Очевидно, що в умовах конкурентної економіки компанія не може занадто вибірково підходити до потенційних контрагентів, ризикуючи стабільністю клієнтської активності, але і нехтувати безпекою власного бізнесу теж не варто.

Оскільки, захист бізнесу від ризиків - це важлива складова успіху. Перевірка ризикових видів діяльності, перевірка контрагентів на ризиковість може бути виконана кількома способами.

Новий контрагент - нові ризики для бізнесу. Переконайтеся, що ваші партнери не мають прихованих міжнародних зв?язків, токсичних зв?язків з рф/рб та судових справ. Замовте презентацію інноваційних можливостей LIGA360. 

Так, в сучасному світі в умовах наявного доступу до інформаційних ресурсів, кожна компанія має можливість визначити та оцінити ризики і спрогнозувати можливі результати співпраці з потенційним контрагентом на підставі нижчезазначених критеріїв.

  • Статус контрагента та сфера його діяльності (перед укладенням будь-яких договорів з майбутнім контрагентом, в першу чергу необхідно перевірити чи існує така компанія взагалі і яку саме діяльність здійснює. Оскільки не рідкість коли компанія існує виключно на папері. Більше того, може перебувати у стані припинення або щодо неї може бути порушено справу про банкрутство. Наявність інформації про не підтверджений статус відомостей про компанію теж може бути відповідним маркером ризиковості такого контрагента і на це також варто звертати увагу перед укладенням будь-яких угод);

  • Заборгованість зі сплати податків та інших платежів до бюджету (укладаючи договір, компанії варто перевірити, наявність у контрагента статусу платника ПДВ або дату набуття такого статусу, з метою прогнозування власних фінансових результатів. у разі наявності у контрагента податкового боргу, компанія - отримувач відповідних послуг або робіт може стикнутися з ризиком відсутності права на податковий кредит. також наявність податкового боргу у контрагента може також стати причиною накладення обтяжень на нього, а відтак, і зовсім заблокувати діяльність такого контрагента.

Також в Електронному кабінеті доступна послуга, яка дозволяє перевірити ризиковість контрагентів - платників ПДВ. Перевірка контрагента на ризиковість допоможе уникнути можливих негативних наслідків від співпраці з ненадійними контрагентами.

Цей сервіс діє з 17 березня 2023 року і надає можливість перевірити перебування контрагента в переліку ризикових платників податку. Однак перед отриманням цієї інформації потрібна попередня згода контрагента.

Зазначена послуга в Електронному кабінеті дозволяє перевірити ризиковість контрагента шляхом перевірки його наявності в переліку ризикових платників податку. Платник може дізнатись дату включення або виключення з такого переліку, а також критерії його ризиковості.);

  • Наявність судових спорів за участі контрагента, що можуть суттєво вплинути на його фінансовий стан (в судових реєстрах можна знайти інформацію про контрагента, як боржника у декількох і більше провадженнях, що в свою чергу, може свідчити про не стабільний фінансовий стан контрагента.

Увагу варто зосереджувати на судові спори контрагента, в яких розглядається вимоги щодо забезпечення виконання зобов'язань, шляхом накладення арешту на рахунки, рухоме та нерухоме майно, особливо, якщо таким контрагентом є ваш потенційний орендодавець. Крім того вкрай важливою є інформація про кримінальні справи, фігурантами якої можуть бути посадові особи контрагента, відкриті виконавчі провадження, наявність рішень про порушення вимог законодавства тощо. Тому обираючи контрагента з яким бажаєте укласти договори не нехтуйте безпекою власної компанії та ретально перевіряйте своїх потенційних та майбутніх контрагентів.).

  • Активи контрагента, їх склад і наявність обтяжень (Від обсягу активів контрагента, у вигляді рухомого та/або нерухомого майна, цінних паперів, фінансового стану компанії, кількості працівників, наявності відокремлених підрозділів і представництв залежить також рівень вашого ризику, у випадку невиконання контрагентом взятих на себе зобов'язань);

  • Структура власності та інформація про осіб-кінцевих бенефіціарних власників (Якщо контрагент у своїй структурі має безліч пов'язаних компаній, деякі з них можуть мати іноземну реєстрацію, а кінцевого бенефіціарного власника визначити вкрай важко, то слід враховувати всі ризики співпраці з таким контрагентом.);

  • Обсяг та строк повноважень органів управління такого контрагента (До моменту укладення будь-якого правочину з контрагентом слід детально ознайомитися з його статутними документами, з обсягом та строком повноважень його виконавчого органу. Статутом можуть бути встановлені обмеження щодо укладення правочинів виконавчим органом. Зазвичай дана інформація міститься також у відповідних електронних реєстрах. У випадку наявності у директора компанії обмежень щодо укладення того чи іншого правочину, існує ризик визнання такого правочину недійсним).

Однак, даний перелік не є вичерпним і кожен окремий суб'єкт господарської діяльності розробляє та впроваджує в життя власні бізнес інструменти управління ризиками, відповідно до особливостей та цілей своєї діяльності.

Проте очевидним є те, що кожен суб'єкт господарювання має перевіряти свого майбутнього контрагента з метою уникнення можливих ризиків діяльності в майбутньому. Не варто нехтувати безпекою компанії, її діловою репутацією.

Необхідно свідомо підходити до вибору свого майбутнього бізнес-партнера!

Сергій Литвиненко, арбітражний керуючий, адвокат, керуючий партнер АО "Віннер партнерс"

Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.  

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини