Ми проаналізували, протягом якого часу нерезиденти можуть працювати в Україні на будівельних об'єктах без визнання їх постійним представництвом, а отже без сплати податків компанією і за робітників.
Що таке постійне представництво та які критерії його визнання?
Постійне представництво - це офіс або інше місце, де іноземна компанія постійно здійснює свою діяльність в Україні. Якщо іноземна компанія визнається такою, що має постійне представництво, вона повинна сплачувати податки в Україні. Це включає податки на прибуток компанії та на доходи її працівників, що може суттєво підвищити витрати.
Критеріями для визнання постійного представництва є:
Тривалість діяльності в Україні більше ніж 12 місяців.
Виконання будівельних, монтажних або складальних робіт, а також нагляд за ними.
Постійне місце діяльності, через яке проводиться господарська діяльність нерезидента.
Постійне представництво може виникнути, якщо компанія або її субпідрядники працюють на одному будівельному майданчику понад 12 місяців.
Однак конвенції про уникнення подвійного оподаткування можуть закріплювати вийнятки або пом'якшення.
Наприклад: Конвенція між урядом України і урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень у Статті 5 закріплює, що у виключних випадках, на підставі клопотання особи, що здійснює ці роботи, компетентні органи договірних держав можуть не розглядати цю діяльність як таку, що утворює постійне представництво, якщо тривалість робіт перевищує 12 місяців, але не більше 24 місяців.
Згідно з коментарями до Модельної Конвенції ОЕСР 2017 року, будівельний майданчик вважається таким, що існує з моменту, коли підрядник починає свою роботу, включаючи підготовчі заходи, у країні, де здійснюватиметься будівництво. Наприклад, якщо підрядник відкриває офіс для планування будівництва, це вже вважається початком робіт.
Якщо генеральний підрядник, відповідальний за комплексний проєкт, передає частину або весь проєкт субпідрядникам, час, проведений субпідрядником на будівельному майданчику, враховується як час, проведений генеральним підрядником. У такій ситуації будівельний майданчик вважається місцем діяльності генерального підрядника протягом усього періоду, коли там працює субпідрядник. Це включає фактори, такі як володіння майданчиком на законних підставах, контроль за доступом до нього та його використанням, а також загальна відповідальність за всі дії на майданчику.
Субпідрядник тільки вважається таким, що має постійне представництво на будівельному майданчику, якщо його діяльність триває більше ніж 12 місяців. При розрахунку цього строку не враховується час, витрачений підрядником на інші об'єкти або проєкти, що з ним не пов'язані.
Однак, пункт 57 коментаря до Модельної Конвенції ОЕСР звертає увагу на те, що якщо в рамках одного проєкту робітники повинні працювати на різних локаціях, весь проєкт розглядається як постійне представництво. У таких випадках відсутність працівників протягом 12 місяців в одному конкретному місці не має значення.
Як обраховується тривалість діяльності іноземної компанії в Україні?
Відлік строків починається з дати, коли підрядник починає свою роботу, включаючи підготовчі роботи. Документальним підтвердженням початку робіт можуть бути строки, прописані у договорі підряду, календарний графік виконання робіт, повідомлення про початок будівельних робіт та журнал обліку виконаних робіт.
Поділ контрактів на кілька частин з періодом менше ніж 12 місяців і укладання їх з різними компаніями з однієї групи вважається зловживанням. Якщо пов'язані види діяльності здійснюються на тому ж будівельному майданчику різними підприємствами, тісно пов'язаними з першим підприємством, ці періоди додаються до загального періоду часу діяльності першого підприємства.
Для уникнення непорозумінь та можливих штрафів, компаніям слід ретельно документувати дати початку та закінчення робіт, а також інші відповідні документи, це дозволить уникнути проблем з оподаткуванням.
Дмитро Михайленко, Голова наглядової ради Crowe Mikhailenko
Шевчук Єлизавета, молодший юрист - асистент Голови наглядової ради Crowe Mikhailenko
Нова LIGA360 змінює підходи в роботі з інформацією. Відтепер всі джерела даних в єдиному комплексному продукті: законодавство, судові рішення, аналітика, реєстри, санкційні списки та медіа. Замов індивідуальну презентацію прямо зараз.