Європейська комісія погіршила прогноз зростання ВВП України в 2025 році до 2,0% з очікуваних у листопаді 2,8%, а у 2026 році - відповідно до 4,7% з 5,9%. Про це повідомляє "Інтерфакс-Україна" з посиланням на документ.
В Єврокомісії прогнозують подальше уповільнення економічної активності у 2025 році до 2,0% через продовження війни, яка чинить значний тиск на виробничі потужності та ділові настрої в Україні.
«Експорт знизиться, що відображатиме падіння промислового виробництва, особливо в енергоємних галузях, які постраждали від високих цін на енергоносії, а також закриття "Покровськвугілля", ключового постачальника для металургійної промисловості", - йдеться у документі.
Також очікується зниження експорту сільськогосподарської продукції. Причина - зменшення запасів після поганого врожаю 2024 року, спричиненого несприятливими погодними умовами.
Водночас, на думку експертів ЄК, високий імпортний попит на енергоносії, вугілля та матеріали, пов'язані з обороною та реконструкцією, підтримуватиме високий рівень імпорту.
Згідно з прогнозом, експорт у 2025 році збільшиться всього на 1,8%, а в 2026 році - на 11,4%, тоді як зростання імпорту складе відповідно 5,5% та 6,0%.
LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Наші інструменти дозволяють попереджати ризики співпраці з партнерами, а також законодавчі, судові й інформаційні загрози й вживати своєчасних заходів щодо їх мінімізації. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні.
Внутрішній попит, згідно з прогнозом, залишиться стійким завдяки значному зростанню інвестицій, підкріпленому стабільними витратами на оборону та поточними аварійними ремонтами і реконструкцією, особливо в енергетичному секторі.
Приватне споживання також залишатиметься ключовим драйвером зростання, хоча й повільнішими темпами, оскільки висока інфляція продовжує підривати купівельну спроможність домогосподарств.
В ЄК вважають, що у перспективі до 2026 року зростання реального ВВП прискориться до 4,7% за технічного припущення, що з початку року будуть створені умови для поступового нарощування зусиль з відновлення на ранніх стадіях.
Очікується, що відновлення відбуватиметься завдяки зростанню інвестицій у реконструкцію, усуненню вузьких місць в експорті та покращенню економічної впевненості, що має переважити стримуючий ефект від поступового скорочення видатків на оборону.
Дефіцит зовнішньої торгівлі товарами, за прогнозами ЄК, збільшиться цього року до 16,2% ВВП з 15,9% ВВП минулого року, а наступного зменшиться до 14,8% ВВП, дефіцит платіжного балансу відповідно зросте цього року до 13,2% ВВП з 8,1% ВВП торік, а наступного - впаде до 11,5% ВВП.
"Прогноз характеризується надзвичайно високим рівнем невизначеності, а ризики схиляються в бік погіршення. Погіршення безпекової ситуації може посилити руйнування критично важливої інфраструктури, призвести до подальших перебоїв у морському експорті та поглибити дефіцит робочої сили через тривалу високу мобілізацію та зовнішню міграцію. З іншого боку, швидке поліпшення ситуації з безпекою може прокласти шлях до більш швидкого і масштабного відновлення", - зазначається у документі.
Відповідно до звіту, масштабне переміщення населення разом із призовом на військову службу значно зменшили кількість робочої сили, що спричинило її гострий дефіцит та зростання середньої номінальної заробітної плати на 23% у 2024 році.
Незважаючи на передбачуване поступове повернення частини внутрішньо переміщених осіб, очікується, що дефіцит робочої сили залишатиметься гострим через повільну реінтеграцію, тривалий вплив війни на робочу силу та стійку регіональну та кваліфікаційну невідповідність.
Тому очікується, що рівень безробіття залишиться високим, хоча й поступово знижуватиметься: з 14,8% минулого року до 13,8% цього року та 11,6% наступного.
Щодо динаміки цін, то у ЄК вважають, що хоча інфляційний тиск залишатиметься високим, він поступово послаблюватиметься завдяки жорсткій монетарній політиці, яка стримуватиме зростання цін.
Таким чином, середня інфляція після падіння до 6,5% минулого року підвищиться до 12,6% у 2025 році, а потім сповільниться до 7,7% у 2026 році.
Наголошується, що дефіцит сектору загальнодержавного управління скоротився до 17,3% ВВП у 2024 році завдяки впровадженню заходів з мобілізації доходів, зокрема підвищенню податків на пальне та тютюн. У 2025 додатково доходи мобілізуватимуть через збільшення військового збору (1,4% ВВП) і повернення банківського податку на прибуток (0,8% ВВП). Водночас високі витрати, пов'язані з війною, зокрема на оборону, утримуватимуть бюджетний дефіцит на високому рівні - приблизно 18,4% ВВП.
"До 2026 року сильніше економічне зростання сприятиме подальшому поліпшенню збирання доходів, а поступове зміщення видатків з військових потреб на відновлення та реконструкцію сприятиме значному скороченню дефіциту - до 10,6% ВВП. За прогнозом, державний борг досягне піку 109,8% ВВП у 2025 році та зменшиться до 108,9% ВВП у 2026 році, що буде підкріплено прогнозованим зменшенням дефіциту в цьому році", - прогнозує Єврокомісія.
Трансформуй роботу своєї компанії з новою LIGA360. Максимум джерел інформації, інструментів ризик-контролю та експертних рекомендацій. І все це на вигідних умовах Special program. Поспішай!