Європейська Бізнес Асоціація підтримала ініціативу щодо гармонізації національного законодавства з європейським у сфері запобігання відмиванню коштів, фінансування тероризму та забезпечення прозорості фінансової системи.
Йдеться про законопроєкт № 13233 про приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA), який Комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував Парламенту ухвалити у першому читанні.
Водночас бізнес-спільнота наголошує на необхідності доопрацювання окремих положень законопроєкту задля їх практичної реалізації та відповідності стандартам ЄС.
Так, зокрема, з огляду на суспільне занепокоєння щодо відкриття банківської інформації, Асоціація наголошує на важливості досягнення балансу між ефективним фінансовим моніторингом та забезпеченням прав, інтересів і фінансової приватності громадян та бізнесу.
Ключові пропозиції ЄВА до законопроєкту:
1. Визначення «вищого керівництва» суб'єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ), не обмежуючись загальними зборами
Проєкт Закону передбачає, що правила фінансового моніторингу, програми проведення первинного фінансового моніторингу та інші внутрішні документи з питань фінмоніторингу мають затверджуватися вищим органом управління СПФМ. Відповідно до законодавства цим органом є загальні збори.
Проте, як зазначають членські компанії, термін «вище керівництво» (senior management) у контексті законодавства ЄС не охоплює загальні збори, а стосується осіб, які фактично здійснюють оперативне управління компанією (директор, члени правління, ради директорів тощо). До того ж затвердження на рівні загальних зборів може створити труднощі для виконання обов'язків СПФМ з огляду на потребу в оперативному оновленні внутрішніх документів з фінмоніторингу залежно від ризиків.
Тому Асоціація пропонує залишити поточну редакцію Закону № 361-IX або надати максимально наближене до Директиви (ЄС) 2015/849 визначення «вищого керівництва».
Ознайомитись з чинними редакціями НПА, порівняти редакції та побачити заплановані зміни - можна у новій LIGA360. А ще оцінити весь масив пов'заних документів: судової практики, аналітики тощо. Замовте презентацію LIGA360 для себе.
2. Спрощення верифікації юридичних осіб-нерезидентів
Наразі під час верифікації клієнта, який є юридичною особою-нерезидентом, СПФМ має бути надано, зокрема, копію легалізованого витягу з торгового, банківського чи судового реєстру або нотаріально засвідчене посвідчення про реєстрацію юридичної особи. На думку бізнесу, в епоху цифровізації та відкритих онлайн-реєстрів така вимога виглядає надмірною.
Тому Асоціація пропонує внести зміни до Закону № 361-IX, передбачивши можливість проведення верифікації юридичних осіб-нерезидентів на підставі самостійного аналізу даних з офіційних реєстрів іноземних держав.
3. Перегляд порогових сум для здійснення фінмоніторингу
Законопроєкт передбачає суттєве підвищення штрафних санкцій до СПФМ за порушення з метою приведення їх у відповідність до розмірів у євро. Однак документ не коригує порогові суми операцій, які є підставою для фінмоніторингу. Ці порогові суми залишаються на рівні 400 тис. грн (приблизно 8,5 тис. євро), що нижче європейського порогу в 15 тис. євро.
На думку бізнесу, підвищення санкцій без перегляду порогових сум не повністю узгоджується з вимогами Директиви ЄС 2015/849. Більше того, фактичне зменшення розміру порогових операцій у перерахунку на євро призводить до залучення ресурсів СПФМ до аналізу операцій з низьким ризиком, що не узгоджується із принципами ризикоорієнтованого підходу.
Відповідно, Асоціація пропонує разом із підвищенням санкцій переглянути й порогові суми фінансових операцій, аби вони узгоджувалися з порогами, передбаченими Директивою 2015/849.
4. Альтернативні підходи до ідентифікації кінцевих бенефіціарних власників (КБВ), які є нерезидентами
Підприємці звертають увагу на те, що багато КБВ-іноземців занепокоєні вимогою надавати нотаріально засвідчені копії паспортів, зокрема це пов'язано із захистом персональних даних. У результаті бізнес стикається з додатковими бар'єрами під час подання інформації про КБВ.
Отже, ЄВА пропонує дозволити використання замість копій паспортів офіційні витяги із торговельних, судових або комерційних реєстрів іноземних держав, які містять дані про КБВ.
LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Наші інструменти дозволяють попереджати ризики співпраці з партнерами, а також законодавчі, судові й інформаційні загрози й вживати своєчасних заходів щодо їх мінімізації. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні.