Кабінет Міністрів розпорядженням від 9 грудня 2025 року №1391-р затвердив комплекс заходів, спрямованих на стабілізацію енергосистеми України після російських обстрілів та збільшення обсягів електричної енергії для побутових споживачів.
Скорочення переліків критично важливих об'єктів
Київська міська та обласні державні (військові) адміністрації у дводенний строк повинні переглянути та скоротити переліки об'єктів, яким забезпечується пріоритетне електропостачання.
Водночас відключення не стосуватимуться закладів охорони здоров'я, освіти, об'єктів життєзабезпечення та оборонно-промислового комплексу.
За словами Прем'єр-міністра Юлії Свириденко, з переліків мають бути виключені споживачі, які не мають критичного значення для функціонування регіонів в сьогоднішніх умовах енергозабезпечення, а вивільнені обсяги електричної енергії буде спрямовано для побутових споживачів.
LIGA360 допоможе бізнесу не пропустити жодного важливого оновлення у сфері енергетики. Отримуйте миттєві сповіщення про зміни нормативних актів, аналітику ринку та інструменти для оцінки ризиків - усе в єдиній цифровій платформі. Замовте персональну консультацію презентацію менеджера уже сьогодні.
Забезпечення повного функціонування об'єктів розподіленої генерації
Міненерго, Мінрозвитку, Державна інспекція енергетичного нагляду та всі ОВА мають невідкладно провести верифікацію об'єктів розподіленої генерації (газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, дизельних/бензинових та газових генераторів) з метою залучення невикористаних потужностей для виробництва та відпуску електроенергії.
«Проблеми, які перешкоджають відпуску електричної енергії в мережу операторів, мають бути оперативно усунені. Усі наявні когенераційні установки повинні бути запущені в роботу», - наголосила Свириденко.
Дозвіл на імпорт електроенергії держкомпаніями
Уряд надав дозвіл на імпорт електроенергії державними підприємствами та компаніями з державною часткою понад 50%. Це має зменшити навантаження на українську енергосистему в пікові періоди.
Дотримання операторам систем розподілу вимог постанови №1127 під час обмеження електропостачання
Операторам систем розподілу рекомендовано під час примусових відключень електроенергії непобутових споживачів дотримуватися вимог, визначених пунктом 6 Положення про особливості імпорту електричної енергії в умовах правового режиму воєнного стану в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 27 жовтня 2023 р. №1127.
Посилення заходів енергозбереження, включаючи обмеження зовнішнього освітлення
Органи місцевої влади мають забезпечити скорочення споживання електроенергії, зокрема шляхом обмеження використання зовнішнього освітлення будівель, прилеглих територій, парків, зовнішньої реклами, вуличного освітлення тощо, із забезпеченням при цьому безпечних умов пересування населення та безпеки дорожнього руху.
Водночас вулиці та автомобільні дороги з підвищеною аварійністю повинні залишатися освітленими навіть в умовах економії електроенергії. Їхній перелік мають визначити МВС спільно з Національною поліцією.
Читайте також: В Україні підвищили тариф на передачу електроенергії
Кабмін змінив правила проведення аукціонів з продажу електроенергії
