Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Как увеличить экспорт в 2023?

Загалом, способів є багато. Та, напевно, один з найбільш простих зараз - приєднання до Альтернативних правил Пан-Євро-Мед.

Україна ще у 2018 році приєдналась до конвенції Пан-Євро-Мед. По суті це набір правил, які потрібно виконувати для отримання преференцій при експорті.

Ще з моменту впровадження конвенції почались обговорення її нової редакції. Але домовитись усім 25 країнам-учасницям одразу не вдалось. Тому сторони розробили Альтернативну версію, до якої можна приєднатися за бажанням і використовувати паралельно з основною.

Що ж вона нам дасть ?

1. Пом'якшення правил достатньої переробки для с/г та промислової продукції, текстилю

Щось спростили, щось деталізували, щось зробили гнучкішим, десь прибрали винятки - і стало краще.

Наприклад, за Основною редакцією посівне насіння може набути походження країни лише якщо його отримано з овочів, фруктів чи горіхів, вирощених на території цієї країни. В Альтернативних правилах така вимога відсутня.

2. Вага замість вартості у правилах переробки

Для прикладу, зараз щодо кавових напоїв ліміти матеріалів виражаються у відсотках від вартості. В Альтернативній редакції ці ліміти визначені мірою ваги, що нівелює вплив коливань цін і курсу валют.

3. Середнє значення вартості

Основна редакція вимагає розрахунку вартості матеріалів на кожному етапі виробництва. Нові ж правила дозволятимуть за згодою митних органів визначати середню вартість матеріалів. Це спростить дотримання граничних значень і зробить виробництво українських товарів більш прогнозованим (в умовах коливання курсу валют і вартості матеріалів).

4. Рівень “толерування” збільшено

Зараз не є порушенням використання певних матеріалів для виробництва товару (навіть якщо вони прямо заборонені правилами переробки), якщо їх сукупна вартість не перевищує 10% від ціни цього товару. Це називається “tolerance rule”. Альтернативні правила в загальному збільшують цей поріг до 15%.

Важливо!!! Це положення не стосується тих випадків, коли встановлено максимальний відсоток конкретного матеріалу.

5. Повна кумуляція

Про те, що таке “кумуляція”, ви можете прочитати тут.

Повна ж кумуляція дозволяє розглядати всі операції та етапи обробки, здійснені на території різних країн-учасниць Зони вільної торгівлі, разом.

Наприклад, ви імпортуєте індійську бавовняну пряжу в Португалію. Там з неї виготовляють тканину. Проте, ця тканина не набуває португальського походження, адже правила вимагають її виготовлення з волокна (подвійної переробки).

Ця тканина експортується в Норвегію, де з неї виготовляють одяг. Вимога подвійної переробки (пряжа-тканина, тканина-одяг) виконана в межах Зони вільної торгівлі, тому отриманий продукт набуває преференційного походження.

6. Перехід від вимог прямого транспортування до “принципу незмінності товару” (non-alteration)

Мета принципу та ж - забезпечити, щоб саме ті товари, що виїхали з однієї країни, в'їхали у іншу. Однак за новою редакцією прямо дозволятиметься поділ партій товару та додавання маркування на транзитних територіях. Зараз така можливість відсутня.

Зміниться і підхід до контролю - вимоги принципу незмінності товарів виконані, якщо у митниці немає підстав вважати протилежне.

7. Сертифікати походження

Будуть потрібні лише сертифікат EUR 1 та декларація-інвойс. А строк дійсності сертифікату збільшиться до 10 місяців. Зручно, чи не так?

Звучить цікаво. Та як впровадити таке в Україні?

Необхідно прийняти рішення про застосування Альтернативних правил. Початок застосування планувався ще на 1 вересня 2021 року. Але, на жаль, цього досі не сталося.

Звісно, війна змінила пріоритети. Однак питання залишається актуальним. Україна зацікавлена в збільшенні експорту і виробництва української преференційної продукції вже сьогодні, зокрема і в безпекових цілях.

Тому, на новий 2023 рік серед іншого (і крім перемоги), хочу побажати нам усім Альтернативних правил Пан-Євро-Мед в Україні.

Хочете моніторити ділову репутацію своєї компанії чи контрагентів? Спробуйте LIGA360:Compliance. Моніторте згадки про свій бізнес в режимі реального часу, перевіряйте публічний імідж контрагентів. Замовте свою LIGA360 прямо сьогодні.

Подпишитесь на рассылку
Получайте по понедельникам weekly-digest о ключевых событиях бизнеса
Оставьте комментарий
Войдите, чтобы оставить комментарий
Войти
На эту тему