Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що керівникам та працівникам потрібно знати про обшуки вдома: чек-лист від юриста

Стукіт у двері… «Відчиняйте, обшук» - саме такі слова ви можете почути одного затишного ранку, коли підійдете ближче до вхідних дверей свого дому. Все здається, ніби ви уві сні, де ви є головним героєм голлівудського детективу чи бойовика. Ще зовсім трішечки і сон закінчиться… 

Варто розуміти, що якщо обшук було проведено за місцем роботи: у офісному приміщенні, складі чи на заводі, то це не означає, що правоохоронці не можуть прийти з обшуком до керівника чи працівників за місцем їхнього проживання, чи навпаки – почати з домашнього обшуку. 

То ж до чого варто бути готовим, які принципи та заходи є необхідними та як не допустити свавілля правоохоронців під час проведення обшуку вдома? 

1. Перш за все, спокій та «холодна» голова – ваш найкращий товариш. Зазвичай обшук проводиться у стресовій обстановці, де слідчий чи прокурор сприяють цьому, адже це спонукає вас робити помилки, якими можна легко скористатися. Щоб легше віднайти необхідні речі, документи, слідчі будуть уважно спостерігати як за вами, так і за особами, які знаходяться поряд з вами. Не варто йти на конфлікт чи чинити опір правоохоронцям – такі дії можуть призвести до застосування фізичного впливу.  

2. Правова підстава проведення обшуку – ухвала слідчого судді яка має бути вам пред’явлена, а копія - вручена. Отож, перед проведенням обшуку вам необхідно: 

  • перевірити дату винесення ухвали (строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали). 
  • перевірити в ухвалі ПІБ прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук та ознайомитися із службовими посвідченнями осіб, які прийшли до вас із обшуком (буде за доцільно повністю переписати всі їхні дані). 
  • ретельно переглянути, яке саме житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння ухвалою дозволено обшукувати. Уважно перевірте, чи збігається адреса та всі інші індивідуальні позначення, такі як номер квартири, будинку, тощо. Будь-які неточності в такій ухвалі будуть свідчити про незаконність проведення обшуку. 
  • в ухвалі зверніть увагу на особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться.  
  • останнє, що треба перевірити в такій ухвалі – це речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук. В розумінні ч. 7 ст. 236 КПК України, при обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном. 

Таким чином, слідчому або прокурору надається право на тимчасове вилучення речей та документів, які не зазначені в ухвалі слідчого судді. Проте, такі речі та документи підлягають детальному опису та слідчим або прокурором протягом 48 годин після вилучення майна має бути подане клопотання про арешт такого майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено (ч. 5 ст. 171 КПК України). 

Тримайте особисті речі біля себе, особливо телефон, у іншому випадку дуже вірогідно, що такі речі будуть вилучені правоохоронцями. 

На підприємство прийшли з обшуками чи перевірками?
Знайте, як захиститися правовим шляхом завдяки LIGA360

3. Звертаємо увагу, що обшук здійснюється з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії, крім особливостей, встановлених статтею 615 КПК України (якщо залучення понятих є об’єктивно неможливим або пов’язано з потенційною небезпекою для їхнього життя чи здоров’я, відповідні слідчі (розшукові) дії проводяться без залучення понятих. У такому разі хід і результати проведення обшуку або огляду житла чи іншого володіння особи, обшуку особи в обов’язковому порядку фіксуються доступними технічними засобами шляхом здійснення безперервного відеозапису). Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження.  

Перевірте, хто є понятими, занотуйте їхні відомості та тримайте їх у полі зору, не дозволяючи розходитися по будинку. Поняті мають бути присутніми під час всього процесу проведення обшуку та активно своїми діями сприяти його законності. 

4. Правова допомога досвідченого адвоката під час обшуку – ключ до безпеки та правильного виконання своїх обов’язків правоохоронцями. Варто попередньо укласти договір правничої допомоги з адвокатом. Вимагайте від слідчого, прокурора залучення адвоката до обшуку.  

Зрозуміло, що ніхто не чекатиме вашого адвоката, але з його появою його зобов’язані допустити до обшуку на будь-якому етапі його проведення в силу положень ч. 3 ст. 236 КПК України. 

5. Контролюйте усіх учасників. Заявіть усне клопотання про проведення особистої відео-зйомки та в подальшому на камеру заявляйте про заборону розосередження учасників по території будинку. Робіть зауваження понятим, якщо вони активно не спостерігають за діями правоохоронців. Звертайте їхню увагу на незаконні дії осіб, що проводять обшук. Занотовуйте кожне порушення з метою подальшого внесення у протокол обшуку. 

6. Обов’язком слідчого або прокурора є залучення осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Таким чином вимагайте вжиття прокурором чи слідчим заходів для залучення таких осіб, якщо вони є. 

7. Допит та обшук – не одне і те ж. Для проведення допиту ви маєте бути повідомлені за три дні до його проведення з метою належної підготовки. В жодному разі не потрібно вести дружні розмови з правоохоронцями та добровільно надавати будь-які свідчення. Це не піде вам на користь. 

8. Особистий обшук. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження (ч. 5 ст. 236 КПК України). Такий обшук здійснюється особами тієї самої статі у присутності адвоката, представника на вимогу такої особи. Таким чином необхідно заявити про залучення адвоката. Адвокат матиме до трьох годин часу для явки та надання вам правової допомоги, та у разі нез’явлення його протягом цього часу – така неявка не перешкоджатиме проведенню особистого обшуку. 

9. Оформлення протоколу обшуку. За результатами проведення обшуку складається протокол (у двох примірниках), в якому у вас є право написати усі зауваження. Записуйте усі виявлені порушення, здійснені учасниками слідчої дії. Вимагайте від слідчого повного та конкретного внесення кожної речі, документа, які підлягають вилученню. Наприклад, якщо це документ, має бути вказана його назва, номер та дата. Перед підписанням протоколу, уважно ознайомтесь із його текстом та закресліть найменші «порожні» місця. Вказані дії забезпечать вам те, що нічого не буде дописано без вашого відома. 

Будьте впевнені та активні, апелюйте про порушення ваших прав, заявляйте усні клопотання, робіть зауваження та записуйте усе в протокол обшуку. Саме демонстрацією активної позиції, запереченнями та скаргами на порушення і формуються докази проти позиції обвинувачення. 

Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини