Уперше термін "фрилансер" був використаний Вальтером Скоттом в романі "Айвенго", для опису деякого найманого воїна "вільного копейщика".
У сучасному світі фрилансер може пропонувати свої послуги на різних інтернет ресурсах, газетних оголошеннях, або через "сарафанове радіо". Найбільш поширені області для фриланса: програмування, реклама, юриспруденція, журналістика, фотографія.
Попри те, що ринок фриланса в Україні один з найбільших у світі, діяльність фрилансеров не знайшла свого відображення на законодавчому рівні. Саме по це причині більшість громадян трудящих вибирають шлях "вільного копейщика", тим самим ухиляються від сплати податків. Добре це або погано пропоную розібратися.
ФОП, бути чи ні
Так в яких же випадках фрилансеру необхідно відривати ФОП негайно, а в яких це питання можна відкласти?
Відкриття ФОП, у свою чергу дає деякі переваги у виді накопичення страхового стажу, який надає право на пенсію, можливості отримувати кредити на пільгових умовах і на більші суми, укладати господарські угоди.
Більше того, якщо фрилансер не маючи відкритого ФОП, вирішить піти у банк і внести на депозит 6000$ або більше, банк відмовить йому в прийнятті засобів оскільки з 24 квітня 2020 року набув чинності Закон України "Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню поширення зброї масового знищення". Тепер якщо внести на рахунок або покласти на депозит 150 000 гривен і більше, потрібні документи, що підтверджують походження засобів:
- Декларація ФОП.
- Довідка про зарплату з місця роботи.
- Декларація про доходи
Якщо фрилансер не має офіційного заробітку, не платить податки, і не може підтвердити свої доходи офіційними паперами, внести засоби у банк не вдатися.
Більше того, законодавством України передбачена відповідальність за здійснення діяльності без державної реєстрації.
Статтею 164 Кодекси України про адміністративні правопорушення передбачається відповідальність за здійснення господарської діяльності, без ліцензії, без державної реєстрації, спричиняє за собою накладення штрафу від однієї тисячі (17000 грн) до двох тисяч (34 000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, отриманих в результаті здійснення цього адміністративного правопорушення.
Але як ми знаємо у кожної монети дві сторони. Вище я коротко спробував описати плюси від реєстрації ФОП фрилансером.
Якщо ж фрилансер тільки почав свій шлях, працює ведучим весіллів, фотографом, перекладачем вдома, доглядальницею, нянею, або мамою в декреті що продає через інтернет рукодільні вироби, не можу порадити їм стрімголов бігти і реєструвати ФОП. Відкриття ФОП спричиняє за собою деякі збитки. Особливо відчутно це буде для тих, хто тільки почав розвивати свою справу і доход, по початку, не дуже високий.
Після реєстрації ФОП виникає необхідність сплачувати ЄСВ 22% це зараз 1039 гривен, кожен місяць, і єдиний податок залежно від групи. (Про це трохи нижче). Більше того, необхідно своєчасно здавати звітність в податкову і також вісті, хай і не складний, але бухгалтерський облік.
Порядок відкриття ФОП
Якщо фрилансер бажає, все ж бути "білим і пухнастим" перед Державою і вирішив відкрити ФОП, зробити це можна через державного реєстратора, нотаріуса, або в онлайн сервісах.
Зареєструвати ФОП можна через додаток "Дія" не виходячи з будинку, заздалегідь отримавши електронні ключі, наприклад, через Приват 24, і це є безперечною перевагою. Більше того, це безкоштовно.
Також можна звернутися до нотаріуса для реєстрації ФОП. Хоч його послуги і платні, але результат буде гарантований і по підсумку буде виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань з друком нотаріуса (реєстратора). І це також є великим плюсом, оскільки більшість державних структур досі живуть в минулому столітті, і вимагає друку на документах.
Реєструючи ФОП у реєстратора виписка також буде з друком, але цей шлях зажадає сталевих нервів і небувалої витримки, мало того, що потрібно буде висидіти в черзі з малоприємними людьми, так ще і реєстраційну картку необхідно заповнити ідеально без єдиної помилки, і в кожному квадратику поставити плюсик або галочку. Інакше реєстратор не буде церемонитися, а просто відмовить в державній реєстрації ФОП і наступного дня виникає необхідність знову повторювати усі вищезгадані маніпуляції.
Які групи платників податків існують?
1 група: фізичні особи - підприємці з річним обігом до 1 млн. грн, без права найму співробітників, побутові послуги, що торгують на ринку і роблять, населенню (зокрема послуги перукарні). На сьогодні підприємці 1 групи платять щомісячно фіксовану суму єдиного податку у розмірі 210,20 грн (10% від прожиткового мінімуму 2 102 грн, встановленого на 1 січня 2020 р.).
2 група: фізичні особи - підприємці з річним обігом до 5 млн. грн, що мають право найму до 10 співробітників, послуги, що роблять, як населенню, так і іншим упрощенцам. Сума єдиного податку, яку вони платять щомісячно до бюджету складає 20% від мінімальної заробітної плати. На сьогодні це 944,60 грн (мінімальна заробітна плата - 4 723 грн.).
3 група: фізичні особи - підприємці і підприємства з річним обігом до 7 млн. грн, без обмежень по кількості найманих співробітників і з правом вибору ставки податку : 3% від отриманого доходу (тобто все що зайшло на розрахунковий рахунок і отримано в готівковій формі) за умови реєстрації підприємства платником ПДВ або 5% - якщо не платник;
Щоб правильно у результаті вибрати групу єдиного податку, необхідно поставити собі питання - як зі мною розраховуватимуться більшою мірою, готівковими коштами або безготівковим способом? Відповідь на це питання і допоможе визначитися.
Важливо відмітити, що переказ грошей з карти на карту прирівнюється до готівкового розрахунку.
У випадку якщо усі засоби будуть в готівковому обороті, є сенс реєструватися на 3 групі, оскільки на ній оподаткування складатиме 5% від задекларованих засобів.
Якщо все ж основна маса грошових коштів поступає у безготівковій формі, варто замислитися чи підходить 2 група, оскільки податок фіксований і неважливо скільки засобів поступило на рахунок.
Вибір КВЕДів
Наступним кроком при відкритті ФОП буде вибір видів діяльності або як їх називають КВЭДов. Видів діяльності, якими можна займатися в Україні дійсно багато (більше 200), вибрати відповідні можна на сайті: kved.ukrstat.gov.ua.
Не варто обмежувати себе вибором одного або двох видів діяльності. Слід подумати на перед. (Раптом бізнес розшириться, з'являться нові напрями і, щоб, уникнути непотрібної розтрати слід додати до 25 КВЭДов відразу). Чому саме 25? За нас це вирішив орган статистики. На жаль у них дуже древніший програмное забезпечення і їх база видає тільки 25 випадкових КВЭДов. Але навіть це являється для прогресом, ще 4 роки тому вони позваляли вибрати нам тільки 6 КВЭДов.
Не варто забувати, що згідно із Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності", є сфери що підлягають ліцензуванню, такі як: будівництво, продаж алкоголю, тютюну медицина і утворення. Перед тим, як почати здійснювати діяльність в цих напрямах, необхідно отримати дозвільні документи у відповідних органах.
Висновок
Дійсно, щоб бути законослухняним громадянином, спати спокійно ночами і не чекати в страху контролюючих органах, реєструвати ФОП необхідно.
Але в сучасних реаліях, якщо фрилансер тільки починає свою справу, у нього ще немає офісу, приміщення, де здійснюватиметься діяльність, вірогідність потрапити в поле зору перевіряючим органам зводитися до мінімуму оскільки їм просто нікуди прийти.
Не оформляючи ФОП і займаючись підприємницькою діяльністю фрилансер, все ж, порушує закон і діє не у рамках правового поля, і має ризик попастися.
Реєструвати або ні кожен вирішує сам, за що і сам несе відповідальність
Андрій Шлецер, старший юрист PRAVO GARANT